Miraç Kandili tüm yurtta dualarla idrak edildi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
İHA

Recep ayının 27. gecesi olarak bilinen Miraç Kandili hasebiyle yurttaki tüm mescitlerde kandil programları düzenlendi.

Vatandaşların mescitlere akın ettiği gece, ibadet ve dualarla idrak edildi. İşleri Lideri Prof. Dr. Ali Erbaş da Gaziantep’teki Şahinbey Millet Camii’nde düzenlenen ‘Miraç Gecesi Özel Programı’na katıldı.

Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gelen hafızların Kur’an-ı Kerim tilavetlerinin ve Diyanet İşleri Başkanlığı Tasavvuf Korosu’nun seslendirdiği ilahilerin seslendirildiği programda konuşan Erbaş, “Bugün, Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Rabbimizle şanlı bir buluşma gerçekleştirdiği, manevi bir seyahatin ve yükselişin simgesi Miraç Gecesi’ni idrak etmiş olmanın huzurunu, bahtiyarlığını yaşıyoruz.” diye konuştu.

“Depremde milletimiz hamdolsun Allah’a ki büyük bir dayanışma örneği sergilemiştir”

Bugünün birebir vakitte milleti derinden yaralayan asrın felaketi, asrın afeti 6 Şubat sarsıntılarının yıl dönümü olduğunu hatırlatan Erbaş, “Geçen yıl bu vakitlerde yaşadığımız zelzelenin acısı hala yüreklerimizdedir. Bu ağır afet karşısında milletimiz, hamdolsun Allah’a ki büyük bir dayanışma örneği sergilemiştir. Devletimiz, milletimiz, sivil toplum kuruluşlarımız, vakıflarımız, derneklerimiz sarsıntının meydana geldiği andan itibaren seferber olmuş, büyük bir fedakarlıkla, kadirşinaslıkla, yardımlaşmayla, dayanışmayla yaraları sarmaya çaba etmiştir. Rabbim sarsıntıda, vefat eden bütün kardeşlerimize rahmet, yaralı olanlara acil şifalar nasip eylesin inşallah.” tabirini kullandı.

“Dünyaya örnek bir milletiz”

Erbaş, Diyanet İşleri Başkanlığı olarak zelzelenin meydana geldiği birinci andan itibaren Türkiye Diyanet Vakfıyla birlikte bütün imkanlarını vatandaşların hizmetine sunduklarını ve bir yıldır hizmetleri kesintisiz bir biçimde sürdürdüklerine dikkati çekerek, şöyle konuştu:

“Depremin açtığı yaraların tam manasıyla sarılabilmesi için dayanışmamızı, yardımlaşmamızı, birliğimizi, beraberliğimizi sürdürmek durumundayız. Burada tek bir kardeşimizin düşüncesi, sıkıntısı kalmayıncaya kadar devletimiz, milletimiz, bütün kurumlarımız ve sivil toplum kuruluşlarımızla yardımlaşma içerisinde olmaya devam edeceğiz. Bu milletimizin en kıymetli özelliklerinden birisidir. Bu hususta milletimizle ne kadar iftihar etsek azdır ki dünyaya örnek olan bir millettir. Bu vesileyle büyük bir özveri ile depremzede kardeşlerimizin yardımına koşan milletimizin her bir ferdine şükranlarımı sunuyorum.”

Miracın Hazreti Peygamberin (s.a.v.) Mescidi Haram’dan Mescidi Aksa’ya, oradan da semaya yükseldiği, Cenab-ı Hakk’ın huzuruna vardığı manevi bir yükseliş ve kutsal bir seyahat olduğunu söz eden Erbaş, “Bu gece, müminlerin pek çok ilahi ikramla müjdelendiği gecedir. Allah’ın buyrukları karşısında imanını ikrar eden, yanılgılarından nedametle tövbe edebilen ve Rabbine mutlak itaat gösteren müminlerin lisana getirildiği Bakara Suresi’nin son iki ayet-i kerimesi, bu gecenin ikramıdır.” formunda konuştu.

“Müslümanlığımızın alameti namazdır”

Erbaş, beş vakit namazın Miraç Gecesi’nde Peygamber Efendimize (s.a.v.) sunulan ilahi ihsanlardan birisi olduğunu belirterek, “Namaz müminin miracıdır, bir yükseliştir. Fizik alemin hudutlarını aşarak Allah’ın sonsuz rahmet ve mağfiretine ulaşmaktır. İnsan, ufkunu ve ruhunu daraltan dünyevi her meşgaleden arınarak huzur ve iyilik iklimine lakin ve fakat namazla yükselebilir. Namaz bize Allah’ı hatırlatır. Kulluk ve sorumluluk şuuru kazandırır mümine. İnsan, dünya meşgalesi içerisinde oluşturulma gayesini, mevti ve mevt ötesindeki hesabı unutabilir. Günde beş vakit kılınan namaz, insanı bu gaflete düşmekten, Allah’ı unutmaktan uzaklaştırır. Namaz insanı kötülüklerden alıkoyar. Bizim için en kıymetli ibadettir. Müslümanlığımızın alameti namazdır. Miraç gecesi nazil olmuştur ve miracın bize armağanıdır.” sözlerini kullandı.

“Mescid-i Aksa’yı işgalden kurtarmanın yolu birlik, beraberlik içerisinde hareket etmekten geçiyor”

Miraç gecesinin üzerinde düşünülmesi gereken başka bir hususun ise miracın mabedi olan Mescid-i Aksa olduğuna işaret eden Erbaş, şunları söyledi:

“Garip Mescid-i Aksa bu akşam cemaatsiz. Dün Mescid-i Aksa imamıyla telefon görüşmesi yaptık, ağlamamak için kendimi güç tuttum. Ey Müslümanlar neredesiniz? İki milyar Müslüman bu gece Mescid-i Aksa ağlıyor, siz niçin ağlamıyorsunuz? Peygamber Efendimizin (s.a.v.) miraç seyahatindeki birinci durağın Mescid-i Aksa olması ve oranın Kur’an-ı Kerim’de ‘çevresini mübarek kıldığımız yer’ olarak bize verilmesi bizim için değerli bir ihtardır, kıymetli bir tembihtir bütün Müslümanlar için. Maalesef bugün etrafının mübarek kılındığı şahsen şanlı kitabımız Kur’an-ı Kerim’de beyan edilen Mescid-i Aksa’da zulümler işlenmekte. Filistin’de, Gazze’de özgürlükleri ellerinden alınıp, yurtlarından çıkarılan temiz beşerler, hatta bebekler katledilmektedir. Açıkça söz etmeliyim ki Mescid-i Aksa’yı peygamberlerin bir emaneti ve kadim medeniyetimizin mirası olarak sahiplenmeden ve özgürlüğüne kavuşturmadan miracın bize yüklediği sorumluluktan kurtulamayız. Bütün Müslümanların bunu bilmesi lazım. Miracın mabedini işgal ve zulümden kurtarmanın yoluysa, ümmet birliğimizi, Müslümanların birliğini, beraberliğini örseleyen her türlü aksiyon ve telaffuzdan uzaklaşarak birlik, beraberlik içerisinde hareket etmekten geçmektedir.”

“Gazze, Filistin ve Doğu Türkistan’daki zulümlerden yüreğimizin yanması lazım”

Bugün Müslümanlara düşen en temel sorumluluğun kardeşliği örseleyecek, birliği zayıflatacak, Müslümanları güçsüz düşürecek fitnelere karşı uyanık olması gerektiğine dikkati çeken Erbaş, “Gazze’de, Filistin’de, Doğu Türkistan’da, Arakan’da, Keşmir’de onların başına gelen o zulümden bizim yüreğimizin yanması lazım. Rabbim, başta memleketimiz olmak üzere tüm İslam beldelerini ve bütün insanlığı her türlü afetlerden, sarsıntılardan, musibetlerden koruma eylesin. Her türlü berbatlığa, vahşete, zulme, adaletsizliğe karşı birlik ve beraberlik içinde çaba edecek azim ve iradeyi, güç ve kudreti bizlere nasip eylesin inşallah. Cenab-ı Hak hepimizi Ramazan ayına huzurla, rahmetle, sükunetle kavuştursun. Bu kutlu mevsimi, dünyevi ve uhrevi hayırlara maddi ve manevi dirilişlere vesile kılsın. Gecemiz mübarek olsun.” dedi.

Program, Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Şaban Kondi’nin yaptığı dua ile sona erdi.

Haber Kaynağı: İhlas Haber Ajansı (İHA)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Miraç Kandili tüm yurtta dualarla idrak edildi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin