Milyoner nüfusu 10 yıl içinde yüzde 85 artacak

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Henley & Partners ve New World Wealth tarafından yayınlanan BRICS Varlık Raporu’na nazaran, BRICS bloğunda şu anda sahip olunan toplam yatırım yapılabilir varlık 45 trilyon dolara ulaştı. Milyoner nüfusunun ise önümüzdeki 10 yıl içinde yüzde 85 oranında artması bekleniyor.

Yatırım yoluyla vatandaşlık ve oturum danışmanlık şirketi Henley & Partners ve global varlık istihbarat şirketi New World Wealth tarafından hazırlanan BRICS Varlık Raporu yayınlandı. Rapora nazaran dünyanın önde gelen gelişmekte olan ekonomilerinin oluşturduğu kümede, 1 milyon doların üzerinde yatırım yapılabilir varlığa sahip 1,6 milyon kişi ve 549 milyarder bulunuyor.

Ayrıca Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’dan oluşan orjinal BRICS kümesi, bu ay yeni Orta Doğu ve Kuzey Afrika (MENA) üyeleri Mısır, Etiyopya, İran, Suudi Arabistan ve BAE’nin iştirakiyle kıymetli ölçüde yeni finansal güç ve jeopolitik nüfuz kazandı. BRICS bloğu artık dünya nüfusunun yüzde 45’inden fazlasını temsil ederken, satın alma gücü paritesine (PPP) nazaran global GSYH’nin G7 ülkelerinden daha büyük bir hissesini oluşturuyor. G7 ülkeleri yüzde 30, BRICS bloğu ise yüzde 36 hisseye sahip.

BRICS’in artık global iktisatta epey tesirli bir oyuncu olduğunu söyleyen Henley & Partners Türkiye Yöneticisi Burak Demirel, “Enerji kaynakları nedeniyle tarihî olarak çok değerli olan bölge, artık daha çeşitlendirilmiş bir ekonomik rol üstleniyor. Öbür taraftan MENA’nın BRICS’e artan iştiraki, dünya çapındaki yatırımcılar için, süratle büyüyen tüketici pazarlarına erişim, stratejik coğrafik pozisyonlanma ve eşsiz kültürel ve iş ortamları sunarak bölgenin ötesinde bir imkanlar alanı açıyor” dedi.

ÇİN’DE YÜZDE 92 VARLIK ARTIŞIYLA LİDER

Rapor, son 10 yılda Çin’de özel varlığın yüzde 92 üzere dikkat alımlı bir oranda artığını, şu anda 100 milyon dolardan fazla yatırım yapılabilir varlığa sahip 2,352 milyoner (santi-milyoner) ve 305 milyarder dahil olmak üzere 862.400 milyonere konut sahipliği yaptığını ortaya koyuyor. Hindistan, binden fazla santi-milyoner, 120 milyarder dahil olmak üzere 326.400 milyoner ve son 10 yılda yüzde 85 oranında artan varlık artışı ile ikinci sırada yer alıyor. BAE’nin milyoner nüfusu da 2013’ten bu yana yüzde 77 oranında arttı ve Orta Doğu’nun önde gelen varlık merkezi olan ülke bugün 300’den fazla santi-milyoner de dahil olmak üzere 116.500 milyonere mesken sahipliği yapıyor. Son on yılda Suudi Arabistan ve Etiyopya’da da güçlü özel varlık artışları görülürken, milyoner nüfusları sırasıyla yüzde 35 ve yüzde 30 oranında arttı.

GÜNEY AFRİKA’DA MİLYONER NÜFUSU YÜZDE 20 AZALDI

BRICS kohortunun geri kalanında ise milyoner nüfuslarında 2013’ten bu yana bir düşüş gözleniyor. Şu anda 37.400 milyonere konut sahipliği yapan Güney Afrika’da yüzde 20’lik, 11.900 yüksek gelirli bireyin (HNWI) ikamet ettiği İran’da ise yüzde 38’lik bir düşüş dikkat çekiyor. Ayrıyeten Brezilya yüzde 28’lik bir düşüşle 82.400 milyonere mesken sahipliği yaparken, Rusya’da yüzde 24’lük bir düşüşle 68.400 yerleşik HNWI bulunuyor. Mısır’da ise 2013’teki HNWI nüfusuna kıyasla yüzde 22’lik bir düşüşle 15.600 dolar milyoneri yaşıyor.

HİNDİSTAN VARLIK BÜYÜMESİNDE ÖNDER OLACAK

Önümüzdeki on yılın özel varlık büyüme varsayımlarının de yar aldığı raporda, Hindistan 2033 yılına kadar kişi başına düşen varlıkta yüzde 110 artış öngörüsüyle BRICS kümesinde başı çekiyor. Önümüzdeki 10 yıl içinde kişi başına düşen varlığın yüzde 105’in üzerinde artması beklenen Suudi Arabistan ikinci sırada yer alırken, onu yüzde 95 ile BAE takip ediyor. Çin’in yüzde 85, Etiyopya’nın yüzde 75, Güney Afrika’nın yüzde 60 ve Mısır’ın yüzde 55 ile önümüzdeki on yıl içinde yüzde 50’nin üzerinde bir varlık artışına sahip olacağı iddia ediliyor.

EN VARLIKLI BRICS KENTİ PEKİN

Gruptaki en güçlü 10 kentten beşine sahip Çin’in başşehri Pekin, 347’si santi-milyoner, 42’si milyarder olmak üzere 125.600 milyonere konut sahipliği yapıyor ve en güçlü BRICS kenti olarak dorukta yer alıyor. Çabucak gerisinden 322’si santi ve 39’u milyarder olmak üzere 123.400 yerleşik HNWI ile Şangay geliyor. Birinci 10’a giren başka üç Çin kenti ise 50.300 milyoner ile Shenzhen, 31.600 ile Hangzhou ve 24.500 ile Guangzhou.

BAE ve Hindistan’ın birinci 10’da ikişer kenti bulunuyor. 212’si santi-milyoner ve 15’i milyarder olmak üzere 72.500 milyonerin yaşadığı Dubai, üçüncü sırada yer alıyor. Hindistan’ın en büyük megakenti ve fiili finans merkezi olan Mumbai, 58.800 yerleşik milyoner ile 4. sırada yer alırken, ulusal başşehri Delhi 7. sırada yer alıyor.

8. sırada bulunan Rusya Federasyonu’nun başşehri Moskova, birinci 10’da yer alan ve son on yılda milyoner nüfusu azalan tek kent.

GELECEĞİN BRICS ZENGİNLİK MERKEZLERİ

BRICS Varlık Raporu’ndaki özel datalara nazaran, 2024 yılı için BRICS En Varlıklı 10 Kent listesine giremeyen lakin önümüzdeki on yıl içinde bilhassa güçlü yüzde 80’den fazla servet artışı yaşaması beklenen beş kent var.

Gelişen teknoloji dalı nedeniyle “Hindistan’ın Silikon Vadisi” olarak isimlendirilen Bengaluru, şu anda yaklaşık 13.200 milyonere mesken sahipliği yapıyor ve bu sayının 2033 yılına kadar 30.000’in üzerine çıkması bekleniyor. Bu Bengaluru’yu BRICS bloğunun en süratli büyüyen kentlerinden biri haline getirirken, önümüzdeki 10 yıl içinde varlık artışının yüzde 125 olacağı kestirim ediliyor.

BAE’deki Sharjah ile Suudi Arabistan’daki Riyad ve Cidde’nin de izlenmesi gereken kentler olduğunu söyleyen New World Wealth Araştırma Müdürü Andrew Amoils, “Dubai ve Abu Dabi’den çok daha az özel varlığa sahip olmasına karşın, Sharjah’ın milyoner nüfusu yüzde büyüme açısından bu iki kentten biraz daha süratli artıyor. Şu anda emirlikte 4.100 HNWI yaşıyor ve bu sayının 2033 yılına kadar yüzde 120’lik bir büyüme ile 9.000’in üzerine çıkması bekleniyor. Birebir halde Cidde ve Suudi Arabistan’ın başşehri Riyad da önümüzdeki on yıl içinde yüzde 100 ve yüzde 90’lık büyüme oranlarıyla milyoner patlaması yaşayacak üzere görünüyor” dedi

Amoils, Güney Afrika’nın ‘Ana Şehri’ Cape Town’ın da HNW sakinlerinin akınına uğrayacağını ve mevcut 7.400 milyoner nüfusunun önümüzdeki 10 yıl içinde yüzde 85 artarak 2033 yılında 13.500’e ulaşacağını belirtti.

BRICS’TE EKONOMİK HAREKETLİLİK EKSİKLİĞİ

BRICS şu anda G7’den daha fazla dünya GSYH’sini denetim ediyor olsa da vatandaşları en gelişmiş ekonomilerde ikamet edenlere kıyasla kıymetli ölçüde daha az ekonomik hareketliliğe sahip. Henley Pasaport Gücü Endeksine nazaran, BRICS ülkelerinden pasaport sahiplerinin vizesiz olarak erişebildikleri global GSYH’nin ortalama yüzdesi, evvelden vize almadan global GSYH’nin ortalama yüzde 80’inden fazlasına toplu olarak erişebilen G7 ülkelerinden gelenlere kıyasla yalnızca yüzde 21.

BRICS topluluğunun genişlemesinin yatırım göçü bölümünde yeni fırsatlar yaratacağını söyleyen Henley & Partners Özel Müşteriler Küme Lideri Dominic Volek “Hem BRICS üye ülkelerine daha fazla erişim arayan yatırımcılar hem de BRICS ülkeleri içinde global erişimlerini ve pasaport güçlerini artırmak isteyenler için değerli fırsatlar kelam konusu. Yatırım yoluyla ikamet ve/veya vatandaşlık programları, borçsuz sermaye ve yetenek çekmede ve daha birbirine bağlı ve güçlü bir ekosistemi teşvik etmede dönüştürücü bir rol oynayabilir” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Milyoner nüfusu 10 yıl içinde yüzde 85 artacak

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin