Merkez Bankası, Türk lirası mecburî karşılıklara faiz uygulayacak

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Türk lirası mevduata geçişin desteklenmesi maksadıyla yeni kararlar aldı. Buna nazaran bir aydan uzun vadeli TL mevduat ve KKM hesapları için zarurî karşılıklara 3 ayda bir faiz verilecek. Öte yandan 31 Ocak prestijiyle altın, dolar, euro cinsi hesaplar Türk lirasına çevrilebilecek.

1 AYDAN UZUN VADELİ TL MEVDUAT VE KKM HESAPLARI İÇİN ZARURÎ KARŞILIKLARA 3 AYDA BİR FAİZ VERİLECEK

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB), Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi Hakkında Bildiri’de Değişiklik Yapılmasına Dair Bildirisi ile Altın Hesaplarından Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi Hakkında Bildiri’de Değişiklik Yapılmasına Dair Bildirisi, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna nazaran, nakdî transfer sisteminin güçlendirilmesi, TL mevduat hissesinin artırılması ve KKM’den TL mevduata geçişin desteklenmesi maksadıyla belirlenen şartları sağlayan mevduat bankalarının 1 aydan uzun vadeli TL mevduat ve KKM hesapları için tesis edilen mecburî karşılıklarına 3 ayda bir faiz uygulanacak.

Katılım bankalarının TL cinsinden tesis edilmesi gereken mecburî karşılık fiyatında, emsal etkiyi sağlayacak biçimde indirim yapılacak.

DÖVİZ DÖNÜŞÜMLÜ KKM’DE TARİH UZATILDI

Öte yandan, döviz dönüşümlü Kur Muhafazalı Mevduat‘ta (KKM) tarih uzatıldı. Kur Muhafazalı Mevduat Hesabı kapsamında, yurt içi yerleşik gerçek bireyler, 31 Ocak 2024 prestijiyle bankalarda mevcut olan altın, dolar, avro ve İngiliz sterlini cinsinden döviz tevdiat hesabı ve döviz cinsinden iştirak fonu hesaplarını TL’ye çevirebilecek.

Yurt içi yerleşik hukuksal şahısların altın, döviz tevdiat hesapları ve iştirak fonlarından vadeli TL mevduat yahut katılma hesaplarına dönüşüm için temel alınacak bakiyelerle ilgili daha evvel belirlenen tarihlerde rastgele bir güncelleme yapılmadı.

TL’ye çevirme süreçleri, hesap sahiplerinin isteği üzerine ve dönüşüm kuru üzerinden gerçekleştirilecek.

ZORUNLU KARŞILIK ORANI NEDİR?

Zorunlu karşılık oranı, mevduat kabul eden bankaların bu mevduatlara karşılık olarak Merkez Bankası’nda bulundurmak zorunda oldukları mevduatların oranıdır ve bu oran Merkez Bankası tarafından kararlaştırılır.

Önceleri iflas riskine karşı muhafaza sağlanması emeliyle çıkarılan bu kural, günümüzde daha çok bir piyasa likiditesi denetim aracı olarak kullanılmaktadır. Mevduatın vadesine nazaran yerli ve yabancı para cinsinden başka oranlar dahilinde toplanır.

Zorunlu karşılıklar para siyasetini uygulama aracı olarak kullanılabilir. Şayet bankalar atıl rezervlere sahip değilse, mecburî karşılık oranı artırıldığında bankalar verdikleri kredileri geri çağırırlar ve bu durum para arzının azalmasına neden olur.

Zorunlu karşılık oranı düşürüldüğünde ise mecburî karşılıkların bir kısmı kullanılabilir rezerv biçimine dönüşür, bu da bankaların kredi tabanını artırır. Bankaların kredi tabanının genişlemesi de para arzının artmasına neden olur.

Zorunlu karşılık oranının artırılması daralmacı para siyasetine, oranın azaltılması ise genişlemeci para siyasetine işaret eder.

Kaynak: AA / İktisat

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Merkez Bankası, Türk lirası mecburî karşılıklara faiz uygulayacak

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin