Mehmet Şimşek: Enflasyonu indirmek için sıra dışı bir şey yapmayacağız

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
AA

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Dış Ekonomik Bağlar Heyeti (DEİK) tarafından İstanbul’da düzenlenen “Türkiye-Suudi Arabistan Yatırım ve İş Forumu”nda konuştu.

Şimşek, konuşmasında, ekonomik programın işe yaradığına dair güçlü delil olduğunu aktararak, programın yatırımcı inancını tekrar sağlamaya dönük olduğuna vurgu yaptı.

Bakan Şimşek, kesin sayıların sonradan açıklanacağını fakat 2023’te Türkiye GSYH’sinin 1,1 trilyon dolara yakın gerçekleşebileceğini belirtti.

Bakan Şimşek, ayrıyeten Türkiye’de enflasyonu indirmek için sıra dışı bir şey yapılmayacağını, klasik metotlarla enflasyonun düşürüleceğini belirterek, “Yılın ikinci yarısında kayda paha oranda düşmüş olacak.” dedi.

“Para siyasetimiz hakikaten geleneksel”

Yaşanan olumlu gelişmelerin girişleri etkilemeye ve gerçek efektif kur normalizasyonuna yardımcı olmaya devam edeceğine değinen Şimşek, şu açıklamalarda bulundu:

Para siyasetimiz sahiden klâsik. Gecikmeli olarak çalışacak. Rezerv yeterliliğimizde güzelleşme kaydedildi. Net portföy girişleri seçimlerden sonra ivme kazanacak. Türkiye’nin risk primi geriledi, kur oynaklığı azaldı.

“Piyasanın enflasyon beklentileri bizim beklentilerimize yaklaşıyor”

Enflasyonu düşürürken sıra dışı bir şey yapmayacağız, para siyasetlerinin sıkılaştırılması işe yarayacak. Yılın ikinci yarısında enflasyon kayda paha oranda düşmüş olacak. Piyasanın enflasyon beklentileri bizim amaçlarımıza yaklaşıyor.

“Suudi Arabistan’ın savlı turizm amaçlarının gerçekleştirilmesi için Türkiye yardımcı olabilir”

Türkiye’de yürütülen çalışmalar hakkında bilgi veren ve Suudi Arabistan’a yardımcı olunabilecek alanlara değinen Şimşek, bilhassa turizmin Türkiye’de çok büyük bir muvaffakiyet öyküsünün bulunduğunu söyleyerek şöyle konuştu:

Türkiye şu an gelen turist sayısı manasında dünya dördüncüsü. Bu alanda çok büyük bilgimiz, tecrübemiz ve kaynaklarımız var. Burada Suudi Arabistan’a yardımcı olabiliriz. Bir diğer alan da inşaat dalı. İnşaat alanında Türkiye büyük global oyunculardan biri. Burası da ortak iş yapabileceğimiz bir alan. Suudi Arabistan’da dünyanın en büyük projelerinden kimilerinin inşaatı başlamış durumda ve biz bunun bir kesimi olmak istiyoruz.

“Havacılık ve savunma bölümünde yaşanan gelişmeler”

Sunumunda havacılık ve savunma bölümü başta olmak üzere geçen 20 yılda Türkiye’de yaşanan gelişmeler ve kesimlerde sağlanan ilerlemeler hakkında bilgi veren Şimşek, Türkiye ve Suudi Arabistan’ın üçüncü ülkelerde de birlikte çalışabileceğine işaret ederek şu bilgileri verdi:

Suudi Arabistan savunma sanayiini yerelleştirmeyi amaçlıyor. Biz, birlikte tasarlamak, birlikte geliştirmek, birlikte üretim ve birlikte global ihracat yapma projelerine açığız.

“Dünya çalkantılı bir devirden geçiyor”

Türkiye ile Suudi Arabistan’ın bölgede birlikte barış ve güvenliği tesis edebileceğine dikkati çeken Şimşek, dünyanın çalkantılı bir devirden geçtiğini, bu süreçte caydırıcı ülkelerin varlığının çok kıymetli olduğunu söz etti.

“2028 prestijiyle fiyat istikrarını sağlamış olacağız, seyahat başlamış durumda”

Sunumunda Türkiye iktisadı ve Orta Vadeli Program’a da değinen, Orta Vadeli Program’ın fiyat istikrarına ve tek rakamlı enflasyona ulaşmayı amaçladığının altını çizen Şimşek, şunları kaydetti:

İnanıyoruz ki buraya ulaşmak için yanlışsız programa sahibiz. 2028 prestijiyle fiyat istikrarını sağlamış olacağız, seyahat başlamış durumda. Mali sıhhati düzeltiyoruz, büyük zelzeleden kaynaklanan hasarı onarıyoruz, eksikleri azaltıyoruz, daha da kıymetlisi bu kazanımları daima kılmak için yapısal ıslahatlar uygulayacağız. Enflasyonu düşürürken sıra dışı bir şey yapmayacağız, konvansiyonel para siyasetleri uygulanacak, para siyasetlerinin sıkılaştırılması işe yarayacak.

“Yılın ikinci yarısında enflasyonda kayda bedel düşüş olacak”

Yılın ikinci yarısında enflasyon kayda paha oranda düşmüş olacak. Enflasyon azaltılmasına giden yol; enflasyonun bu yıl yüzde 30’ların ortalarına düşmesini, gelecek yıl yüzde 14 civarına düşmesini, 2026’da tek basamaklıya düşmesini hedefliyoruz. Bu, global tecrübeyle uyumlu bir öngörü.”

“Cari açık bu yılın birinci yarısında 30 milyar doların altına inecek”

Depremin süreksiz büyük bir açık ortaya koyduğunu anımsatan Şimşek, bunun tesirinin süreksiz olduğunu, cari açık ve GSMH’de ilerlemeler yaşanmaya devam edeceğini şu sözlerle anlattı:

Türkiye’nin borçluluğu, gelişmekte olan birçok pazara nazaran görece düşük. Kamu-özel-şirket borçlarını bir ortaya alsanız bile, global gelişmekte olan piyasaların yarısından daha az ve dünya ortalamasının üçte birinden daha az. Cari açığın GSMH’nin yüzde 2,5’inden daha azına düşmesini bekliyoruz.

Türkiye’nin rezervlerini artırma hedefi

Türkiye’nin rezervlerini artırma maksadında olduklarını belirten Şimşek, şöyle devam etti:

Cari açık aşağı gerçek düşmeye başladı bile, gerçek yolda olduğumuzu düşünüyoruz. Cari açık bu yılın birinci yarısında 30 milyar doların altına inecek. Türkiye’de büyüme güçlü. Türkiye büyüme bağlamında dünyanın önde gelen büyümekte olan pazarlarından biri. Süreksiz olarak bir yavaşlama görüyoruz lakin bu büyümeyi tekrar inşa etmek ve orta vadede sürdürülebilir yüksek büyümeyi sağlamak için yapısal ıslahatlar kilit alanlardan biri. Rekabetçi bir iktisat inşa etmek istiyorsanız, üretken bir iktisat ortaya koymak istiyorsanız ve uzun vade büyüme potansiyelini geliştirmek istiyorsanız bunun tek yolu yapısal dönüşüm.

“OVP programımız işe yaradı”

OVP programımızın işe yaradığına dair güçlü deliller var. Bu program nasıl çalışacağını bilmemiz gerek; mantıklı siyasetler ve yapısal dönüşümlerin bir ortaya gelmesi, güzel bir anlatı… Bu anlatı, yatırımcı inancını tekrar inşa etmeye yardımcı olacak, içeri akışı artıracak, paranın pahasının artmasını sağlayacak. Enflasyonun azalması hızlanacak ve iktisattaki dengesizlikler bu formda dengelenmiş olacak. Programın planlanan çalışma formu bu ve bu program çalışmaya, işe yaramaya başladı bile.

“Piyasa enflasyonun 12 ayda yüzde 40’ın altına düşeceğini öngörüyor”

Türkiye’nin risk priminde yaşanan düşüşe dikkati çeken Şimşek, portföy girişi, döviz üzere bahislerde yaşanan gelişmeler hakkında bilgi vererek şu sözleri kullandı:

Enflasyon beklentileri düzeldiği için, piyasa enflasyonun önümüzdeki 12 ayda yüzde 40’ın altına düşeceğini öngörüyor ve piyasa şu an hedeflediğimiz sayılara çok yakın, bu da bize yürek veriyor.

Türkiye’deki gelişmeler puanlarına yansıdı

Türkiye’nin risk algısı şu andaki puanlardan çok daha âlâ durumda. Makas açıklığına bakacak olursak, aslında şu andaki puanlama kurumlarının Türkiye’ye verdiği puanın 2 basamak üstünde. Şimdiden piyasalar, Türkiye’de daha az risk olduğunu düşünüyorlar.

Yeşil alanlarda işbirliği mesajı

Bakan Şimşek, sunumunda iştirakçi iş beşerlerine Türkiye’nin yatırım yapma konusunda barındırdığı öteki avantajlar hakkında da bilgi verdi. Türkiye’nin yeşil alanlarda, yeşil eserlerde dev bir potansiyeli bulunduğuna dikkati çeken Şimşek, bu alanda da Suudi Arabistan ile ortak çalışılabileceğini kaydetti.

“Yenilenebilir güce 100 milyar dolarlık yatırım”

Şimşek sunumunda, altyapı ve üst yapıda yapılan yatırımlara, hedeflenen çalışmalara, yapay zeka, dijitalleşme alanlarında Türkiye’nin bakış açısına değinerek, “Yenilenebilir güç yatırımı yapıyoruz. 12 yıl boyunca en az 100 milyar dolarlık yatırım yapacağız.” dedi.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Mehmet Şimşek: Enflasyonu indirmek için sıra dışı bir şey yapmayacağız

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin