Marmara Denizi’nde istilacı cins tehlikesi! ‘Deprem kadar yıkıcı ve tehlikeli’

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Marmara Denizi’nin uzun yıllardır kıymetli meselelerinden, Atlantik Okyanusu göçmeni istilacı bir çeşit olan ay denizanası, bugünlerde tekrar çokça görülmeye başlandı. Marmara Denizi, yarı saydam, ekseriyetle yaklaşık 25-40 santim çapında ve doruğundan kolaylıkla görülebilen dört at nalı formundaki gonadları (üreme hücresi) ile tanınabilen ay denizanalarının istilasına uğradı. TTKD bilim danışmanı Dr. Erol Kesici, İstanbul’da Sarıyer, Beykoz ve Kuruçeşme kıyılarında denizde çok net görülebilen binlerce denizanasını görüntüledi. Dr. Kesici, denizanalarının ivedilikle temizlenmesi için 24 saat temeline nazaran çalışma yürütülmesi gerektiğini belirtti.

DEPREM KADAR TEHLİKELİ

Şu an Marmara Denizi’nin ay denizanalarının işgali altında olduğunu belirten Dr. Erol Kesici, “Marmara Bölgesi için zelzele kadar kıymetli, zelzele kadar yıkıcı ve tehlikeli bir durum. Marmara Bölgesi’nin zelzeleden sonra tedbir alınması gereken en önemli ve tehlikeli sorunu Marmara Denizi ve körfezin kirliliğidir. Ne yazık ki ülkemizin en kirli denizlerinin başında, iç deniz özelliğine sahip, çok hassas ve kırılgan ekosistemi bulunan Marmara Denizi geliyor. Marmara Denizi’nin kirliliğinin temel nedeni, insan faaliyetleri, insandır. Marmara Denizi 20 milyonu aşan nüfusun ve neredeyse Türkiye’nin yüzde 70 oranında endüstrisini etrafında barındıran bölgelerimizdendir. Tarım atıklarının oluşturduğu kirlilikte kıymetli bir etkendir” dedi. 

KİRLİLİK VE AV BASKISI 

Marmara Denizi’ni kirleten tüm ögelerin hemen engellenmesi gerektiğini belirten Dr. Kesici, “Kirliliğe bağlı denizde azot, fosfor üzere besi elementlerinin çok artması sonucu müsilaja da neden fitoplankton, yani bitkisel mikroskobik alglerin artmasıdır. Birebir vakitte Marmara Denizi’nde çok sayıdaki balık çeşidinin, kabuklu organizmaların, deniz kaplumbağası ve gibisi ekosistem elemanlarının cins ve popülasyonlarının azalması, kirliliğin çok artmasının başka bir nedenidir. Başka değerli bir faktör de Marmara Denizi’nde ne yazık ki çok aşırı halde av baskısı kelam konusu. Bu av baskısı, balık popülasyonlarını azaltmakta, denizde kirliliği giderek artırmaktadır” diye konuştu. 

İSTİLACI AY DENİZANASI

Marmara Denizi’nin biyolojik istila altında olduğunu söz eden Dr. Kesici, “Yani doğal çeşit sayısı azalmakta, istilacı tipler ise global ısınma ve su sıcaklığının artışıyla çok halde çoğalmaktadır. Akdeniz’den Ege ve Marmara’ya gelen istilacı cinsler yaygınlaştı. Marmara Denizi’nde şu an bunlar içinde en tehlikeli olanı denizanalarıdır. Burada görülen ay denizanası olarak bilinen bir çeşit olup, vakit zaman çok tehlikeli ve zehirli olan pusula denizanasına da rastlanmaktadır. Şu anda Marmara Denizi’nin her tarafını ay denizanaları istila etmiş durumda. Bu denizanaları balık yumurtaları, larvalarıyla beslendiği için, denizdeki balık popülasyonunu da yok ediyor. Tahlil, denizi kirleten tüm ögeler muhakkak engellenmelidir. Balık çeşitliliği, doğal tipler artırılmalıdır. Çok av baskısı sonlandırılmalı ve 24 saat çalışma temelli denizanaları toplanmalıdır” dedi. 

KAYNAK: DHA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Marmara Denizi’nde istilacı cins tehlikesi! ‘Deprem kadar yıkıcı ve tehlikeli’

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin