Konya ile Hatay ortasında gönül köprüsü kuruldu

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçtiğimiz yıl 6 Şubat’ta yaşanan ve 11 kenti vuran zelzelenin birinci saatlerinde Hatay’a ulaşan Konya Büyükşehir Belediyesi, Lider Uğur İbrahim Altay’ın talimatıyla seferberlik ilan ederek Hatay’da arama-kurtarma, altyapı, taşınabilir mutfak, su temini, lojistik, konteyner kent, besin ve kıyafet dayanağı, yeni iş yerleri, haberleşme ve güç üzere insani gereksinimler konusunda canla başla çalıştı. Asrın felaketi olarak nitelendirilen 6 Şubat zelzeleleri sonrasında tüm imkanlarını sarsıntı bölgesi için harekete geçiren Konya Büyükşehir Belediyesi, depremzedeler ile felaketin birinci dakikalarından itibaren yakından ilgilenerek tüm eksikliklerini giderme noktasında ağır mesai harcadı. 

“HATAYLI VATANDAŞLARIMIZLA GÖNÜL BAĞIMIZ OLUŞTU”

Türkiye’yi yasa boğan asrın felaketinin akabinde Konya Büyükşehir Belediyesi birinci dakikalarda Lider Uğur İbrahim Altay’ın talimatıyla seferberlik ilan etti. Lider Altay, geçtiğimiz yıl Şubat ayında ülkemiz ismine yüzyılın en büyük felaketinden birinin yaşandığını belirterek, 11 kentte büyük bir yıkıma neden olan ve tüm ülkeyi derin bir yasa boğan sarsıntıların, hafızalardan hiçbir vakit silinmeyecek izler bıraktığını söz etti.

Deprem sonrası Konya olarak birinci anda harekete geçtiklerini ve sonuna kadar tüm imkanlarıyla Hatay halkının yanında olduklarını belirten Lider Altay,

“6 Şubat sarsıntıları hepimizin hafızalarında hala taptaze duruyor. Konya, belediyeler olarak Hatay’da yaptıklarıyla tüm Türkiye’nin takdirini kazandı. Buradaki en büyük muvaffakiyet bir bütün olarak hareket etmekti. Bütün belediyelerimiz, odalarımız, sivil toplum kuruluşlarımız, vatandaşlarımız Hatay’da birlikte bir çaba gösterdi. Sarsıntı çok büyük acılara neden oldu ancak Hataylı vatandaşlarımızla ortamızda sağlam bir gönül bağı oluştu” dedi.  

Depremin bir yandan da kentlerin önceliğinin kentsel dönüşüm, sarsıntıya hazırlanmak ve dirençli kentler oluşturmak olduğunu bir sefer daha hatırlattığını kaydeden Lider Altay, daima birlikte bu bahiste çalışmayı sürdüreceklerini söz etti. Lider Altay, “Depremde kaybettiğimiz vatandaşlarımızın aziz anılarını, hep kalbimizin başköşesinde taşıyacağız. Yerleri cennet, makamları âli olsun. Allah, ülkemizi ve milletimizi bir daha hiçbir vakit bu türlü bir felaketle sınamasın” diye konuştu.

KONYA BİRİNCİ ANDA TEYAKKUZA GEÇTİ

Konya Büyükşehir Belediyesi grupları 6 Şubat sabahı saat 06:30’da Hatay’a hareket ederek, en süratli halde çalışmalara başladı. Sabaha karşı yola çıkan arama kurtarma gruplarının çabucak akabinde Taşınabilir Mutfak tırları, su tırı, telsiz istasyonları, taşınabilir şarj istasyonları, ekskavatörler, loderler, aydınlatma kulesi, jeneratörler, seyyar tuvaletler ve hizmet araçları başta olmak üzere ilçe belediyeleri ile birlikte çok sayıda araç birinci etapta AFAD uyumunda zelzele bölgesine sevk edildi.

BAŞKAN ALTAY HATAY’DAN HİÇ AYRILMADI

Konya Valisi Vahdettin Özkan ile birlikte birinci gün bölgeye ulaşan ve uzun müddet hiç ayrılmadan Hatay’da kalan Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, Hatay’da kurtarma ve uyum çalışmalarına katıldı. Konya’da bir ortaya getirilen ve 622 tırdan oluşan yüzbinlerce yardım kolisi, Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinin uyumunda bölgeye ulaştırıldı.

KONYA’DAN SARSINTI BÖLGESİNE GİDEN TAKIM 168 KİŞİYİ ENKAZDAN KURTARDI

Depremin çabucak akabinde Hatay’dan tahliye süreci başlatan Konya Büyükşehir Belediyesi, 8 bine yakın depremzedeyi kentten çıkardı. Konyalılar zelzelede konutunu kaybeden vatandaşlara meskenlerinin kapılarını açtı.

Konya Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri ile birlikte toplamda 3 bin 369 çalışanıyla bölgede çalışmalar yürüttü. Büyükşehir Arama-Kurtarma Takımları, 168 vatandaşımızı enkazdan sağ olarak çıkarmayı başardı.MOBİL MUTFAK VE TAŞINABİLİR EKMEK FIRINI KESİNTİSİZ HİZMET VERDİ

Konya Büyükşehir Belediyesi Taşınabilir Mutfak TIRI ve ekmek fırınında depremzedelere ve gruplara sıcak yemek ve ekmek dağıtımı yapıldı. Taşınabilir Mutfaklar ile toplamda 735 bin öğün sıcak yemek imkânı sağlandı. Konya Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Beysu tesislerinin, 48 tırdan oluşan tüm paket su üretimi bölgeye yönlendirildi.

Gıda gereksinimini gidermek ismine Hatay’a 50 tır, Kahramanmaraş’a 300 ton un ulaştırıldı. Vatandaşlar, Konya Büyükşehir Belediyesi uyumunda Konya’da oluşturulan yardım merkezlerinde bölgeye gönderilecek yardımlara katkıda bulundu.

DEPREM BÖLGESİNE PAK SU KOSKİ’DEN

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü grupları Hatay’da sağlıklı içme ve kullanma suyu gereksinimine da tahlil üretti. Takımlar, birinci olarak HATSU pompa istasyonundaki kuyuları çalıştırarak bu kuyulardan tankerlere su doldurmak suretiyle zelzeleden etkilenen insanlara su dağıtımı yaptı.

İlerleyen saatlerde de enkaz bölgelerine portatif jeneratör ve projektörle aydınlatma yapan KOSKİ takımları, kuyuların arıza denetimlerini de daima olarak yaptı.

KOSKİ, Hatay’ın pak suya erişimini sağlamak ve altyapı problemlerini gidermek hedefiyle; 10.267 metre içme suyu çizgisi ve 8.500 metre kanalizasyon çizgisi döşedi.

KOSKİ grupları toplamda 1.540 noktada arıza bakım ve tamirat süreci gerçekleştirdi. Ayrıyeten 867 kabin ile tuvalet, 330 kabin ile duş hizmeti sağladı. İhtiyaç olan mahallelere tankerlerle 6000’den fazla sefer yaparak pak su ulaştırdı ve 56 adet sokak çeşmesi montajı yaptı.

HATAY’IN TÜM SU ALTYAPISININ RÖNTGENİ ÇEKİLDİ

KOSKİ tarafından geliştirilen yerli ve ulusal KOSKİ CBS uygulaması sayesinde; Hatay’ın tahrip olan su ve kanalizasyon altyapısına en süratli formda müdahale edildi.

Hatay’a ilişkin tüm altyapı dataları CBS sistemine entegre edilerek, müdahale ve tamir süreçlerinin sağlıklı bir biçimde gerçekleştirilmesini sağlandı.

DEPREM BÖLGESİNE, KONYA’DAN 1.000 KENTEYNERLİK KENT 

Konya Büyükşehir Belediyesi, Meram, Karatay, Selçuklu belediyeleri, Konya Ticaret Odası, Konya Sanayi Odası ve Konya Ticaret Borsası Hatay’da 3 etaptan oluşan konteyner kentler kurdu. 

AFAD’a teslim edilen, 1000’e yakın konteynerden oluşan konteyner kentlerde 4 binden fazla vatandaşa süreksiz barınma imkânı sağlandı.

Konteyner kentlerde açılan Konya Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları (KOMEK) da bayanlara yönelik kurslarla hizmetlerini sürdürüyor.

152 DÜKKANLIK BEDESTEN KURULDU

Yine Konya Büyükşehir Belediyesi, MÜSİAD Konya Şubesi ve Konya Sanayi Odası ile birlikte; Narlıca’da 152 dükkândan oluşan Konya Bedesten’i inşa edilerek esnaflara teslim edildi.

MOBİL SIHHAT ARAÇLARI İLE HİZMET VERİLDİ

Konya Büyükşehir Belediyesi, Diş Tabipleri Odası ile birlikte hazırladığı Ağız ve Diş Sıhhati Teşhis ve Tedavi Aracı ile Hatay’da 5 bin 150 vatandaşı tedavi etti. Optisyen ve Gözlükçüler Odası ile birlikte hazırlanan Taşınabilir Gözlük Aracı ise 3 binden fazla depremzedeye gözlük verdi. 

DEPREM BÖLGESİNDEKİ HAYVAN SAHİPLERİ DE UNUTULMADI

Konya Büyükşehir Belediyesi, sarsıntı bölgesine gönderdiği insani yardımların yanı sıra hayvancılık faaliyetlerinin sekteye uğramaması için Hataylı çiftçiler için 10 TIR besi ve süt yemi besi ve süt yemi ulaştırdı. Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki hayvan acil yardım aracı CANBULAN ve uzman veterinerlerle, köylerde hayvan sıhhati taramaları yapıldı. Sokak hayvanları için de 10 ton mama yardımında bulunuldu.

ÇOCUKLARA MORAL İÇİN ETKİNLİKLER YAPILDI

Depremden etkilenen çocuklar için çadır kentlere oyun parkları yerleştiren Konya Büyükşehir Belediyesi, ayrıyeten Çocuk Tiyatrosu takımı ve Bilim Tırını bölgeye yönlendirerek çocuklara moral depoladı. 

TARİHİ MİRAS OLAN MESCİDİNİN TEKRAR İNŞAASI YAPILDI

Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, Hatay-Konya kardeşliğini taçlandırmak ismine, Konya Büyükşehir Belediyesi olarak zelzelede yıkılan Habib-i Neccar Cami’sinin onarımını da üstlendiklerini tabir etti.

 

Deprem bölgesinde yapılan çalışmalarla tüm Türkiye’nin takdirini kazanan Konya’nın, Hatay’ın simge yapısını tekrar ayağa kaldırma konusunda da sorumluluk üstlendiğini kaydeden Lider Altay, “Ülkemizin değerli tarihi miraslarından birisi olan Anadolu’nun birinci mescidi olarak bilinen Habib-i Neccar Mescidi maalesef yaşanan sarsıntıdan sonra yıkılmıştı. Konya Büyükşehir olarak Hatay’ın tüm problemlerinde olduğu üzere Habib-i Neccar Camisi’ni de eski günlerine döndürmek için kolları sıvadık. Kültür ve Turizm Bakanlığımızla yürüttüğümüz sürecin sonunda Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün denetiminde bu simge yapının yine ayağa kaldırılması için çalışmalara başladık” tabirlerini kullandı.RAMAZAN AYINDA DA YALNIZ KALMADILAR

Büyükşehir Belediyesi, Konya’nın üç merkez ilçe belediyesiyle birlikte Hatay’daki depremzedeleri Ramazan ayında da yalnız bırakmadı.

Konya Büyükşehir Belediyesi, Meram, Karatay ve Selçuklu belediyeleriyle birlikte mübarek Ramazan ayında Hatay’daki depremzede ailelere verilmek üzere 23 bin koliden oluşan 14 TIR yardım kolisi ulaştırdı. Konya Büyükşehir Belediyesi, Hatay Payas’ta kurduğu Ramazan çadırıyla da binlerce depremzedeye iftar ve sahur hizmeti verdi. Ayrıyeten, bölgede Ramazan aktiflikleri düzenleyerek depremzede çocuklara moral verdi. 


KONYA’NIN AKILLI UYGULAMALARI HATAY’DA KRİTİK ROL ÜSTLENDİ

Kahramanmaraş merkezli zelzele felaketlerinin birinci gününden itibaren altyapı, lojistik, su çalışmaları, barınma, taşınabilir mutfak, haberleşme ve güç üzere insani gereksinimler konusunda çalışmalar yapan Konya Büyükşehir Belediyesi, Akıllı Şehircilik uygulamaları ile birçok alanda kritik rol üstlendi.

Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, Hatay’da hayatı olağana döndürmek için yaptıkları tüm çalışmalarda Akıllı Kent uygulamalarından faydalandıklarını belirterek şunları söyledi:

Konya Büyükşehir’in zelzele bölgesinde kullandığı Akıllı Kent uygulamalarından kimileri şöyle:

“Şehrin tüm altyapısının çöktüğü, dataya erişimin mümkün olmadığı, haberleşmenin sağlanamadığı ve GSM şebekelerinin kullanılamadığı birinci anlarda Uydu İnterneti ve Sayısal Telsiz Haberleşme Sistemi’yle irtibat sağlandı. Solar Taşınabilir Şarj İstasyonu kuruldu. KOSKİ CBS uygulaması ile tahrip olan su ve kanalizasyon altyapısına süratli halde müdahale edildi. Kapsül Teknoloji Platformu bünyesindeki öğrenciler 3 bin 700 adet powerbank ve 2 jeneratörle baz istasyonu kurdu. Depremzede vatandaşlara kesintisiz pak su sağlamak için güneş gücünden elektrik üreterek, su depolarında klorlama süreçleri gerçekleştirildi. Konya Taşınabilir Uygulaması ile depremzedelere yardımcı olmak isteyen gönüllüler en hakikat lokasyonlara yönlendirilerek, muhtemel bir kaos durumuna karşı tesirli uyum sağlandı. Su kayıplarının önüne geçmek için kullanılan Akustik Dinleme Aygıtları,  arama-kurtarma çalışmalarında, enkaz altındaki depremzedelerin tespitinde büyük yarar sağladı. Araç Takip ve İş Takip Sistemleri kullanıldı.”
Konya Büyükşehir Belediyesi, Hatay dışında Kahramanmaraş’a 300 ton un gönderirken sarsıntının etkilediği öbür kentlerde de altyapı çalışmalarına katkı sağladı.

KAYNAK: HABER7

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Konya ile Hatay ortasında gönül köprüsü kuruldu

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin