Kıymetli konutlar için mühlet doluyor: Kimler vergi ödeyecek?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gayrimenkul Hukuku Enstitüsü Lideri Ali Yüksel, 20 Şubat’ta sona erecek değerli konut vergisi beyanname sürecine ait bilgi verdi.

Bu verginin 2019’da yapılan yasal değişiklikle 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanunu 29. unsurunda düzenlendiğini anımsatan Yüksel, düzenlemenin şimdi kamuoyunda kâfi oranda bilinmediğini söyledi.

Yüksel, “Verginin konusu ‘konut’ olması sebebiyle birçok konut sahibinin vergi beyan ve ödemesini atlama yahut unutma ihtimali kelam hususudur. 2023 yılındaki bedellerle sahip olduğu konutun kıymeti 9 milyon 967 bin lirayı geçenlerin 20 Şubat’a kadar beyanname vermesi gerekiyor. Elbirliği mülkiyette (miras gibi) malikler müşterek yahut ferdi beyanname de verebilirler. Fakat müşterek (paylı) mülkiyette her paydaş farklı verecektir.” dedi.

“Tek taşınmazı olanlar bu vergiden muaf”

Ali Yüksel, ülke sonları içinde mesken nitelikli tek taşınmazı olanların muafiyet kapsamında olduğunu ve beyanname vermeyeceğini lisana getirerek, şu ikazlarda bulundu:

“Birden fazla dairesi olduğu halde dairelerin başka farklı kıymeti 9 milyon 967 bin liranın altında kalan kimseler de beyan etmeyecekler. Öte yandan bilhassa İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyükşehirlerin önde gelen semtlerinde yer alan daire, rezidans ve villalar yükselen fiyatlar sebebiyle kıymetli konut vergisine tabi hale gelmiştir.

Bodrum ve Çeşme üzere bölgelerdeki yazlıkların fiyatları da birden fazla vakit bu vergi kapsamını geçmektedir. Şubat ayı sonuna kadar beyanname vermesi gerektiğini bilmeyen daire sahipleri cezalı duruma düşecektir. Bu durum, malikleri vergi kaçağı sorumlusu yapacağı üzere, Maliye açısından da tahsil edilmemiş bir gelir kelam konusu olacaktır.”

Yüksel, beyanname verilmemesi halinde para cezasının kelam konusu olduğunun altını çizerek, aylık yüzde 3,5, yıllık ise yüzde 42 gecikme faizi uygulandığın bildirdi.

“Beyannamenin vergi dairelerine verilmesi gerekiyor”

Gayrimenkul Hukuku Enstitüsü Lideri Yüksel, emlak vergisi veren kimsenin konutu kıymetli ise ayrıyeten bu vergiyi de ödemesi gerektiğini belirterek, “Esas işi inşaat olan müteahhitlerin bu işler sebebiyle kendisine düşen daireler elindeyse, şimdi satmamış yahut kiralamamışsa beyan etmeyecek. Fakat el değiştirdiğinde vergiye tabi olacaktır.” formunda konuştu.

Beyannamenin belediyelere değil Gelir Yönetimi Başkanlığına bağlı yetkili vergi dairesine verilmesi gerektiğini lisana getiren Yüksel, şu bilgileri verdi:

“Beyanname internet ortamında verilebilmektedir. Vergi peşin ödenebileceği üzere, 29 Şubat ve 31 Ağustos’a kadar iki eşit taksitte de ödenebilir. Bu kıymetlerde bir daireyi beyan devri olan 2024 yılı Şubat ayından sonra satın alan ya da elde eden kimse gelecek yıl beyanname verecektir. Beyanname verilmesi ya da verginin ödenmesinin hatırlatılması yönetim tarafından yapılmayacaktır. Beyanname hazırlanırken, belediyenin o sokaktaki binalar için verdiği emlak vergisi kıymeti baz alınacaktır.”

Yüksel, 2022 yılında beyanname vermeyen ve 2023 içinde vergi bakımından cezalı duruma düşen şahısların pişmanlık uygulamasıyla cezalardan kısmi indirim yaparak vergi yönetimi ile uzlaşabildiğini anlattı.

“Konutun bedeline nazaran 3 farklı vergi oranı bulunuyor”

Ali Yüksel, bedelli konut vergisi için vergiye tabi matraha ait 3 başka oran bulunduğunu belirterek, “Değeri 9 milyon 967 bin lira ile 14 milyon 951 bin lira ortasında olanların 9 milyon 967 bin lirayı aşan bedel için binde 3 vergi ödemesi gerekiyor.” diye konuştu.

Vergi uygulamasının 14 milyon 952 bin lira ile 19 milyon 936 bin lira ortasında binde 6, 19 milyon 936 bin liradan fazla olan konutlarda ise binde 10 olduğunu lisana getiren Yüksel, “Tabii burada başka dilimlere giren kısımlar için o oranlarda ödeme yapılacak. Sayılar beyan sürecinde daha net bir formda ortaya çıkacaktır.” tabirlerini kullandı.

KAYNAK: AA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kıymetli konutlar için mühlet doluyor: Kimler vergi ödeyecek?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin