İngilizler duyurdu: Tepedeki 4 kentten ikisi Türkiye’de

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Seyahat yazarı Stacey Leasca imzalı yazıda, seyahatin neredeyse Covid-19 salgını öncesindeki düzeye geldiğini aktardı.

Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Turizm Örgütü’nün Kasım 2023’teki “uluslararası seyahatlerin pandemi öncesi düzeylerin yüzde 90’ına ulaşma yolunda ilerlediği ve yıl boyunca yaklaşık 975 milyon kişinin yurtdışına çıktığı” açıklamasına atıf yapılan haberde, milletlerarası ‘gezginlerinin’ birçoklarının aklındaki ortak destinasyonun Türkiye olduğu belirtildi.

Euromonitor International’ın hazırladığı 2023 tarihli Top 100 Kent Destinasyonları Endeksi’ne nazaran; dünyada en çok ziyaret edilen dört kentten ikisi Türkiye’de; İstanbul ve Antalya.

Raporda, “İstanbul, 2023’te milletlerarası varış sayısında bir evvelki yıla nazaran yüzde 26’lık artışla listenin başında yer alırken, ikinci sırada Londra (yüzde 17 artış) ve üçüncü sırada Dubai (yüzde 18 artış) yer alıyor.

BBC Travel yazısındaki aktarılan bu bilgilerin akabinde ise İstanbul ve Antalya’ya ait bilgiler yer aldı:

İSTANBUL SÜPRİZ DEĞİL LAKİN ANTALYA…

* İstanbul’un 15,5 milyon nüfuslu bir megalopolis (Avrupa’nın en büyüğü) olduğu düşünüldüğünde bu büyük bir sürpriz olmayabilir. Lakin daha da enteresan olanı, Türk Rivierası’nda yer alan ve 1,3 milyon şahsa mesken sahipliği yapan Antalya’nın 16,5 milyon milletlerarası ziyaretçiyi ağırlamayı nasıl başardığı.

* Bu sayı, Paris (Nüfus: 2,1 milyon), Hong Kong (Nüfus: 7,4 milyon), Bangkok (Nüfus: 11 milyon) ve New York City’den (Nüfus: 8,5 milyon) daha fazla ve kendi nüfusunun 12 katından daha fazla.

* Antalya, memleketler arası ziyaretçilerin büyük çoğunluğunu oluşturan Almanlar, Ruslar ve İngilizler için uzun vakittir tanınan bir seyahat noktası. Turkuaz suları, ılıman kışları, çok sıcak yazları ve 300 gün güneşli havası, Antalya’yı tarihî olarak bir plaj destinasyonu haline getirdi.

* Lakin Roma surları ve Osmanlı devrinden kalma konutlarla çevrili kireçtaşı platosunun üzerindeki dramatik pozisyonu, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün bir seferinde “Hiç kuşku yok ki Antalya dünyanın en hoş yeridir” demesine yol açtı.

UÇUŞLARDAKİ ARTIŞ SAYESİNDE…

* Mevcut uçuşlardaki büyük artış sayesinde, dünyanın dört bir yanından daha fazla insan Antalya’nın hoşluğunu deneyimliyor. Euromonitor International raporuna nazaran, kent 2023 yılında 2022 yılına kıyasla milletlerarası ziyaretçi sayısında yüzde 29’luk bir artış yaşadı.

* Lakin gezginler yalnızca İstanbul ve Antalya’ya gitmiyor.Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü datalarına nazaran, 2023 yılında Türkiye genelinde iç ve dış sınır uçuşları bir evvelki yıla nazaran yüzde 16,3 artış gösterdi ve ülke bu yıl daha da fazla milletlerarası ziyaretçiyi ağırlamaya hazır görünüyor.

ARTIŞTA VİZE KOLAYLIĞI ETKİSİ

* Ocak 2024’te Türkiye, ABD, Kanada ve Meksika’dan gelen yolcuların 90 günden az süren ziyaretleri için e-vize alma zorunluluğunu ortadan kaldırdı. Giriş şartlarındaki bu son gevşemenin, 2023 yılında yüzde 10,4 artışla 49 milyondan fazla ziyaretçiye ulaşan Türkiye’ye gelen milletlerarası gezgin sayısını artırması mümkündür.

* Türkiye tıpkı vakitte Amerikalılar için ziyaret edilebilecek nispeten uygun fiyatlı bir yer olmaya devam ediyor; ömür maliyetinin ABD’dekinden yüzde 54 daha düşük olduğu varsayım ediliyor.

SAĞLIK TURİZMİ DE İLGİYİ ARTIRIYOR

* Türkiye’ye ziyaretçi çeken bir öteki konu da büyüyen sıhhat turizmi dalı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun bilgilerine nazaran, 2022 yılında yaklaşık 1,2 milyon kişi sıhhat turizmi için Türkiye’ye seyahat etti. Bu sayı 2021 yılına kıyasla yüzde 308’lik bir artış manasına geliyor.

* Yalnızca 2023 yılının birinci yarısında 746 bin 290 medikal turist daha Türkiye’yi ziyaret etti. Antalya, diş turizmi için bilhassa tanınan bir nokta olup, birçok mahallî diş doktoru ve her şey dahil diş turizmi operatörleri hastaların seyahat konaklamalarını da ödemeyi teklif ediyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İngilizler duyurdu: Tepedeki 4 kentten ikisi Türkiye’de

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin