İnan Kıraç ile İpek Kıraç’ın miras arbedesi büyüyor! Tutuklama çıkabilir

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İş insanı İnan Kıraç ile kızı İpek Kıraç ortasındaki çekişme, İnan Kıraç’ın memleketler arası çerçevede yaptığı hukukî atılımlarıyla yeni bir boyuta taşındı.

Koç Holding’in kurucusu Vehbi Koç’un, 15 Eylül 2020 tarihinde hayatını kaybeden kızı Suna Kıraç’ın eşi olan İnan Kıraç, ayrıyeten sahibi olduğu Kıraça Holding ile de Türkiye’nin en varlıklı iş insanları ortasında yer alıyor.

Kıraç, bir müddet evvel manevi kızı İpek Kıraç’ı evlatlıktan reddettiğini ve soy ismini kullanmasını istemediğini açıklamış, Koç Holding İdare Heyeti Üyesi olan İpek Kıraç’a ağır suçlamalar yöneltmişti. İnan Kıraç, İpek Kıraç’ı tüm mal varlığını ele geçirmeye çalışmakla suçlamış, emanet olarak verdiği Kırpart ve Kök Ziraat şirketlerinin pay senetlerinin zilyetliğinin ele geçirildiğini ileri sürmüştü.

12 Punto Genel Yayın Direktörü Mustafa Büyüksipahi’nin haberine nazaran; ortalarındaki tansiyon seviyesi artan İpek Kıraç ve İnan Kıraç, karşılıklı olarak dava açtı. Öte yandan İnan Kıraç’ın manevi kızı İpek Kıraç’a yurt dışında açtığı davaların içeriği ve kapsamı ortaya çıktı.

ÜNLÜ FRANSIZ AVUKAT DEVREDE

İnan Kıraç’ın Fransa’da, Paris ve Cenevre barolarına kayıtlı avukatların iştirakinde hizmet veren VEY & Associes hukuk ofisiyle anlaştığı, davaların ve hukukî tüm sürecin takibini ünlü Fransız avukat Antoine Vey’in üstlendiği öğrenildi.

Bu çerçevede İnan Kıraç’ın avukatları, Fransa ve Lüksemburg’da İpek Kıraç aleyhine çeşitli davalar açtı. Açılan davalar doğrultusunda soruşturma ve yargılamalar sürüyor.

VERGİ CENNETLERİNDE ŞİRKETLER…

İnan Kıraç ve Fransız avukatları, İpek Kıraç’ın, manevi babasının bilgisi dışında çeşitli vergi cennetlerinde, bilhassa İngiliz Virgin Adaları’nda kayıtlı şirketler kurdurduğunu, bu şirketleri babasına ilişkin birtakım varlıkları zimmetine geçirmek için kullandığını ileri sürüyor.

İpek Kıraç’a yöneltilen suçlamalar bununla da sonlu değil. İnan Kıraç’ın Lüksemburg’da kurduğu şirketlerden biri olan Crendal Finance’ın İpek Kıraç’ın danışmanları tarafından İngiliz Virgin Adaları’nda kayıtlı şirketlerden birine devredildiği, bu dönem sayesinde İpek Kıraç’ın İnan Kıraç’a ilişkin Paris Avenue Montaigne’de bulunan dairenin kullanımını ele geçirdiği sav ediliyor.

Avukatların, İpek Kıraç’a yönelik suçlamalarının temelinde, evrakta sahtecilik, geçersiz dokümanlarla mülkü ele geçirmek, konut dokunulmazlığının ihlali ve hırsızlık tezi bulunuyor.

İpek Kıraç hakkındaki bu tezler 24 Nisan 2023 tarihinde Paris Savcılığı’nda hata duyurusuna dönüştü. Hata duyurusunun Paris Savcılığı’nda incelemeye alındığı öğrenildi.

SORUŞTURMA MEMLEKETLER ARASI BOYUTA EVRİLEBİLİR

Paris Savcılığı’nın, Türkiye, Lüksemburg, İngiliz Virgin Adaları’nı kapsayan bir milletlerarası iş birliği daveti yapabileceği öngörülüyor.

Yaşanan gelişmeler, Koç Holding’in en üst seviyesi yöneticileri ortasında bulunan, Koç Holding İdare Heyeti Üyesi İpek Kıraç için değerli bir tehlike doğurdu.

İPEK KIRAÇ İÇİN TUTUKLAMA BUYRUĞU INTERPOL’E İLETİLEBİLİR

Kıraç tabirine başvurulmak üzere Fransız soruşturma hâkimi tarafından çağırıldığı ve bu davete karşılık vermediği takdirde hakkında tutuklama buyruğu çıkarılacak. Tutuklama buyruğunun ise Fransız makamlarınca İnterpol’e iletilebileceği öğrenildi.

Fransa maddelerine nazaran evrakta sahtecilik ve geçersiz evrak kullanımı 3 yıl mahpus ve 45 bin Euro para cezası ile cezalandırılıyor.

Manevi baba İnan Kıraç ve iş insanı İpek Kıraç ortasındaki çekişme, detaylarıyla medyada yer almıştı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İnan Kıraç ile İpek Kıraç’ın miras arbedesi büyüyor! Tutuklama çıkabilir

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin