‘İki Tuzla kardeşliği projesi’ ile iki ülke ortasında dostluk köprüsü

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bosna Hersek Tuzla Belediye Lideri Zijad Lugavic, kardeş kent Tuzla’yı ziyaret ederek, Tuzla Belediye Lideri Şadi Yazıcı ile görüştü. İki lider, kardeşlik bağlarını toplumsal, kültürel ve ekonomik alanlarda pekiştirecek işler yapacaklarını belirttiler.

Bosna Hersek Tuzla Belediyesi ile İstanbul Tuzla Belediyesi ortasında 1992 yılından beri devam eden iş birliği ve dayanak projeleri, ‘İki Tuzla Kardeşliği Projesi’ ile yeni bir boyut kazandı. Proje, eğitim, iktisat ve kültür alanlarında bağları güçlendirmeyi, teknolojik gelişmeleri paylaşmayı ve Türkçe lisanını yaygınlaştırmayı amaçlıyor. Bosna Hersek Tuzla Belediye Lideri Zijad Lugavic, kardeş kent Tuzla’yı ziyaret ederek, Tuzla Belediye Lideri Şadi Yazıcı ile görüştü. İki lider, kardeşlik bağlarını toplumsal, kültürel ve ekonomik alanlarda pekiştirecek işler yapacaklarını belirttiler. Lugavic ve beraberindekiler, Tuzla Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney’i de ziyaret ettiler. Tuzla’nın kültürel yerlerinin tanıtıldığı ziyaret kapsamında Tuzla Belediyesi’nin göz bebeği toplumsal yardım kuruluşu Gönül Elleri Çarşısı’nı gezen konuklar, ilçede uygulanan toplumsal yardım projelerini yerinde görerek bilgi aldılar.

“KARDEŞLİĞİMİZİ PEKİŞTİRECEĞİZ”

Tuzla Belediye Lideri Şadi Yazıcı, Bosna Hersek Tuzla Belediye Lideri Zijad Lugavic ile gerçekleştirdiği görüşmede, iki kardeş kent ortasındaki toplumsal, kültürel ve ekonomik bağları geliştirmek için çalışacaklarını söyledi. Yazıcı, Bosna’daki kardeşlerinin lisanı olmadığını tez edenlere karşı Türkçe-Boşnakça kelamlık bastırdıklarını hatırlatarak, bu kardeşliğin gönül bağını yansıttığını söz etti. Yazıcı, “Tuzla halkı ve Bosna Tuzla halkının kaynaşması ve bağlarının gelişmesi ülkemiz, milletimiz, gönül coğrafyamız için çok değerli. Tuzla’ya gittiğimizde de o sıcaklığı görmüştük. Bugün buradaki ziyaretlerinde de bu bağı görüyoruz. Elimizden geleni yapacağız” dedi.

“TÜRK HALKININ MİSAFİRPERVER VE BÜYÜK İSTEKLİ OLDUĞUNU BİR SEFER DAHA GÖRDÜK”

Bosna Hersek Tuzla Belediye Lideri Zijad Lugavic ise “Her iki belediyenin kardeşliği Muhammed Hevai Uskufi’nin bir sözlüğünün çevirisi ile 2019’da başladı. Her iki belediyenin ortak çalışmaları daha evvel olsa da kardeşlikleri yoktu. Bu Türk lisanı geliştirmeleri çalışmalarımız ortaokul ve liseler düzeyinde de devam etti. Bugün sayın Belediye Liderimiz Şadi Bey’i de ziyaret ettik. Kendileri ve hanımefendi çok geniş gönüllere sahip. İnsanlara yardım etme konusunda yaptıkları toplumsal yardımları gezdiğimiz yerlerde de gördük. Kendileri çok ulu istekli diyelim. Gezdiğimiz bu toplumsal tesiste gördüğümüz üzere insanlara yaptığınız her türlü yardım konusunda başarılarınız çok hoş, sizleri tebrik ediyorum. Burada gördüğünüz yalnızca her iki ülke ve toplumu ortasında yapacağımız birçok ortak çalışma var. Bunlar kültürel, spor, ekonomik bazda olmak üzere toplumsal yardımlar konusunda da birbirimize örnek olup, hoş dayanışmalarda bulunabiliriz. Bugünkü ziyaretimizde Türk halkının misafirperver ve şanlı istekli olduğunu bir defa daha gördük” sözlerini kullandı. 

“GÖNÜL ELLERİ ÇARŞISI’NI ÖRNEK ALACAKLARINI SÖYLEDİLER”

Gönül Elleri Çarşısı Kurucu Gönüllüsü Dr. Fatma Yazıcı da konuklara çarşıyı gezdirdi. Yazıcı, “Bosna Hersek ile çok samimi, güçlü ve derinden bağlarımız var. Onları konuk etmek yahut onlara konuk olmak bizi her vakit duygulandırıyor. Bağlarımızı geliştirmek ismine bugün onlarla İstanbul Tuzla’da bir ortada olmak çok hoştu. Bizim isim kardeşliğimiz var. Bosna Hersek’te Tuzla ilçesinin belediye liderini burada ağırlamak çok manidardı. Bu cins bağlantılarla fikir alışverişinde bulunuyoruz. Belediyeler ortası bir irtibat olmuş oluyor, bundan çok mutluyuz. Gönül Elleri Çarşısı’nı gezdirdim kendilerine, çok beğendiler ve örnek alacaklarını söylediler, keyifli olduk” dedi. 

‘İki Tuzla Kardeşliği Projesi’ Kapsamında yapılan iş birliği projeleri:

11-14 Ekim 2017 tarihleri ortasında Bosna-Hersek Tuzla Kanton’una birinci ziyaret gerçekleştirildi. Bu ziyaret esnasında; “Eğitimde İş birliği Protokolü” ve “İlk Osmanlıca-Türkçe-Boşnakça Kelamlık Basım Protokolü” imzalandı. 

Tuzla İlçe Ulusal Eğitim Müdürlüğü ve Tuzla Kanton Bölgesi Spor, Kültür ve Eğitim Bakanlığı bünyesinde seçilen 22 okul ortasında memleketler arası kardeş okul ağı kuruldu. Bu okullarda yabancı lisan olarak Türkçe Dersi seçildi ve öğretildi. 

İki kardeş kent ortasındaki bağların güçlendirmesi için planlama yapıldı. (Üniversiteler-Sanayici ve İş insanları ile İstanbul Tuzla Belediyesi bünyesinde ulus ötesi iş birliği toplantısı yapıldı). 

1631 yılında Muhamed-i Hevai-yi Üsküfi tarafından hazırlanan Türkçe-Boşnakça Kelamlık, İstanbul Tuzla Belediyesi tarafından 3000 adet basımı yapıldı. 

Okullar, maddi imkânlar çerçevesinde yılda 2 kez birbirlerine çalışma ziyaretinde bulundu. Proje kapsamında toplam 22 program 490 kişilik yurtdışı hareketliliği gerçekleştirildi. 

Bosna-Hersek Tuzla’da yabancı lisan olarak Türkçeyi seçen okullarda kullanılmak üzere eğitim gereci yardım tırı gönderildi. 

Srebrenitsa Şehit Anneleri Dernek üyeleri, Tuzla Kanton Müftüsü, BİGMEV (Bosna- Hersek İş adamları Birliği) ilçemizde konuk edildi. 

Savaşta hayatını kaybeden 11 yaşındaki Enes Hodzic’in hayatını anlatan “Çocuk Maiyeti” isimli belgeselin lansmanı belediyemizin konut sahipliğinde yapıldı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
‘İki Tuzla kardeşliği projesi’ ile iki ülke ortasında dostluk köprüsü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin