İhracat ve öteki döviz kazandırıcı faaliyetlerde değişikliğe gidildi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

“İhracat ve başka döviz kazandırıcı faaliyetlerde damga vergisi ve harç istisnası uygulama genel tebliği” ile ihracat, transit ticaret, sayılan satış ve teslimler ile döviz kazandırıcı hizmet ve faaliyetlerde vergi, fotoğraf ve harç istisnası hakkında bildiride değişikliğe gidildi.

Değişiklikle birlikte eski bildirimdeki ibare ve yetki alanlarında farklılıklara gidildi.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayınlanan bildirinin 5. hususunda Kalkınma Bakanlığı’na yapılan atıflar değiştirilerek Cumhurbaşkanlığı ile ilintilendirildi.

Tebliğle, firmaların döviz kazandırıcı faaliyetler tarifi içinden yer alan “uluslararası ihaleye çıkarılanlar” ile “uluslararası ihalelerde tamamı üzerinden, yabancı para ile finanse edilenler” ibareleri çıkarıldı.

Vergi, fotoğraf ve harç istisnası hakkında yeni karar

Yayınlanan başka bir düzenlemeyle, ihracat, ihracat sayılan satış ve teslimler ile döviz kazandırıcı hizmet ve faaliyetlerde vergi, fotoğraf ve harç istisnası hakkında 2017/4 sayılı bildiride, ihracat sayılan satış ve teslimler ile döviz kazandırıcı hizmet ve faaliyetleri tanımlayan hususta bu doğrultuda değişiklik yapıldı.

Bu düzenlemeyle, İhracat sayılan satış ve teslimler ile döviz kazandırıcı hizmet ve faaliyetler içinde tanımlanan tam mükellef imalatçı firmaların, ilgili bakanlıkça yayınlanan bildiri eki yatırım malları listesinde belirtilen malları üreterek yapacakları satış ve teslimlerinde “tebliğ” ibaresine yapılan atıf “ihracat sayılan satış ve teslimler hakkında tebliğ” olarak değiştirildi.

İhale müracaat tarihi ile ilgili istisnai uygulama

Vergi, fotoğraf ve harç istisna dokümanı almak için ilgili bakanlığa yapılan müracaatlarda, faaliyet konusu işin ihale tarihinin 6728 sayılı yasanın yürürlük tarihi olan 9 Ağustos 2016 tarihinden evvel olduğunun belgelenmesi durumunda, ilgili müracaata istinaden bu bildirimin yürürlük tarihinden evvelki mevzuat kararları çerçevesinde doküman tanzim edilecek.

28 Aralık 2023 tarihinden sonraki ihalelere uygulanacak

Tebliğlerde yapılan bu düzenlemeler, 28 Aralık 2023 tarihinde yayınlanarak yürürlüğe giren kimi kanun ve kanun kararında kararnamelerde değişiklik yapan yasa yeterince, bu tarihten sonra çıkılan ihalelere uygulanacak.

İhaleye çıkılma tarihi olarak, ilan yapılan ihalelerde ilan tarihi, ilan yapılma zaruriliği olmayan ihalelerde ise ihaleye davet tarihi temel alınacak

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İhracat ve öteki döviz kazandırıcı faaliyetlerde değişikliğe gidildi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin