Hacı Hasan Efendi dualarla anıldı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kayseri Didar İslâmî İlimler Külliyesi’nde düzenlenen program, Kur’ân-ı Kerîm tilaveti ile başladı.

Hem anne hem de baba tarafından soyu Peygamber Efendimiz (sav)’in parıltı jenerasyonuna dayanan Hacı Hasan Efendi’yi (ks) sayın Ali Ramazan Dinç Efendi anlattı.

Bakımını Kutbul Aktâb’ın Üstlendiği Bir Cevher

Ali Ramazan Dinç Efendi, “İnsan harâbede gezerken pırlanta ve pahası ölçülmeyen bir mâden bulur ya, motamot bunun üzere bu süflî âlemde bir mürşid-i kâmildi. Kara toprağa atılan siyah tohumdan çıkan bir gül misâliydi. Toprağı hoş olan memleketin eseri de hoş olduğu üzere, Aleyhissalât ü Vesselâm Efendimizin kuşağından gelen velîlerin evlâdıydı O (ks). Nüvesini Edeb-i Nebevî ile ıslahlaştıran, bakımını vaktin Kutbu’l Aktâbı’nın üstlendiği bir cevherdi O (ks).” tabirlerini kullandı.

Allâhımızın (cc) Kitâbı ve Rasûlü’nün sünnetine riâyet etmeyi Hacı Hasan Efendi raylarla haber veriyordu. “Tren yolunda rayın birisi Kur’ân-ı Azîmü’ş-şân bir başkası Sünnet” diyordu. Bu tren rayına konacağız, lokomotife de bağlanacağız.

Satırdan Değil, Sadırdan Konuşuyordu

“Hacı Hasan Efendi’nin meskeni bir üniversite, sofrası mîdenin yanında, kalbin ve dimâğın doyuma ulaştığı bir medreseydi.” diyen Ali Ramazan Dinç Efendi, “Hızır (as) nereye oturursa, ora yeşerirdi. Bu sebeble Hızır ismi verilmiştir, yeşillik manasına. Hacı Hasan Efendi nerede bulunsa orayı ihyâ ederdi. Not defterini cebinden çıkarmaya gerek kalmaz, gönül defterinden neler anlatırdı neler. Hacı Hasan Efendi’deki bir özellik, güya ruhları karşısına alır, ona nazaran hitâb ederdi. Biiznihi Teālâ herkes sıkıntısına nazaran gereksinimini alır giderdi. Şâhid olduğum konulardan biri, öykü üzere anlattığı bahisler, mûteber yapıtlarda görülürdü. Satırdan değil, sadırdan konuşuyordu. Lisandan çıkan kulağa, gönülden çıkan gönle girer.” dedi.

Ali Ramazan Dinç Efendi, “Hacı Hasan Efendi’nin (ks) asıl seçkinliği, hoş ahlâkı, muamelesindeki düzgünlük, insanlığa istikāmet tâyin etmesidir.” diyerek konuşmasını tamamladı.  

İlme ve İlim Ehline Çok Ehemmiyet Verirdi

Kayseri Dini Yüksek İhtisas Merkezi hocalarından Hafız Yakup Aktaş, “Hacı Hasan Efendi (ks) Hazretleri ilme ve ilim ehline çok ehemmiyet verirdi.” dedi. “Rabbimiz (cc) hepimizi dünyâya O’nu bulalım diye gönderdi” diyen Aktaş hocaefendi, “Allahu Teâlâ’yı bulmanın yolu peygamberleri bulmaktan geçti. Peygamberleri bulmanın yolu da dostlarını velîleri bulmaktan geçer.” sözlerini kullandı.

Evliyâullâh’ın en kıymetli vasıflarından bahseden Hafız Yakup Aktaş, “Kâmil îmân, huşû ile namaz, ilim, Allahu Teâlâ’dan gâfil olmama hâli zikir, bütün âmellerde ihlâs, ahlâk-ı Muhammedî ve bir de insanların irşâdı ve ıslâhı için emr-i bi’l-ma’ruf ve nehy-i münker yapmalarıdır.” diyerek konuşmalarını tamamladılar.

Programda hazır bulunan, Abdülkerim Pir Şâzelî Hocaefendi, Muhammed Atvan Nakşibendi Hocaefendi, Cemal Efendi (Ebu Halid), Mustafa Tit Hocaefendi (El munşid), Nidal Safi Hocaefendi, Muhammed Marâi Hocaefendi, Abdurahman Muhammed Marâi Hocaefendi ve Muhammed Emin Hocaefendi, “Velîleri Sevmek ve Yollarından Gitmek”le alâkalı sohbet ettiler.

Ehlullâh ve Yapay Zeka

Medya ve Din alanında çalışmalar yürüten Dr. Mahmut Kutlu, “Ehlullâh ile yapay zekâ teknolojisi, nanoteknoloji, kodlama, ne dersek diyelim hepsinin alâkası vardır. Yapay zeka diyoruz ya hepsi evliyâullâh’ın gönlünün içinde, zira âlemler o gönlün içinde.” dedi.

“Şimdi Evliyâullâh’a bakalım: Câfer-i Sâdık (ra) akıl ilimleri ile dînî ilimleri birleştiren sâdât-ı kiram efendimiz. Aklı ile maddeyi tasarrufu altına alma özelliğine sâhipti. Buna artık günümüzde telepati ve telekinezi deniyor. İslâm’ın kalplerin keşfiyle meşgûl olduğu kadar akılla hususun sırlarının keşfini emrettiğini gösterdi. Zülcenâheyn diyoruz ya, ilimde de deryâ üstadlarımız.”

“Es’ad Erbilî Efendimiz’e akıllı Es’ad deniyor, çocukluk yaşlarında bile yaşadığı hiçbir şeyi unutmuyor, muazzam bir hâfızaya sâhip, tertemiz, yıpranmamış, istihâre yapıyor ve Tâha’l-Harîrî Hazretlerini buluyor. Hacı Hasan Efendi Üstâdımız “Annemden emdiğim sütün tadını bile tanım edebilirim” derken biz daha hangi teknolojiyi arayacağız?” tabirlerini kullandı Dr. Kutlu.

Hacı Hasan Efendi’nin (ks) şiirlerini tahlil ettiğimizde gelinen her teknolojinin izlerini görüyoruz, diyen Mahmut Kutlu, Hacı Hasan Efendi’nin şiirlerinden örnekler verdi.

Bundan sonra nefy ü isbat,

Gelir tevhîd sarfiyat zulmet,

Lâkin çok istermiş uğraş,

Fikren buna devam lâzım

Dikkat edelim buraya, yapılan araştırmalar sonucunda El-masri şunları kaydetti: Nefesi bir süre tutmak hayat gücümüzü en yeterli formda kullanmamızı sağlıyor. Nefesi tutarken beynin elektrik uyarısı sakinlikten akış durumuna geçiyor.

Beşini bir eyle burda,

Dâimâ kalbinden kur da,

Çok durdukça şifâ sıkıntıya,

Temel muhkem olmak lâzım

“Beş letâif artık çakra dedikleri açılım, huzur bulma, dinginliğe erişme, fakat bunların aslı letâiftir, buna terapi deniyor, Hacı Hasan Efendi (ks) bunları söylemiş zati.” diyerek konuşmalarını tamamladılar.

Program Kur’ân-ı Kerîm tilâveti ve duâlarla son buldu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Hacı Hasan Efendi dualarla anıldı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin