Financial Times: Türkiye Varlık Fonu’nun 500 milyon dolarlık tahvil mutabakatına yatırımcı patlaması

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
AA

Türkiye Varlık Fonu, Londra’da yatırımcılarla gerçekleştirdiği görüşmelerin akabinde 7 Şubat’ta memleketler arası piyasalarda tahvil ihracına çıktı.

Amerika dışındaki yatırımcılara sunulan Reg S yapısında olan 5 yıl vadeli sürecin başlangıç fiyatı %9,125 olarak belirlendi.

7 milyar doların üzerinde talep geldi

İşlem, açılışın çabucak akabinde yatırımcılar tarafından büyük ilgi gördü ve tahvil ihracına 7 milyar doların üzerinde talep geldi. Akabinde yapılan iki fiyat revizyonu sonrasında getiri oranı %8,375’e çekildi.

TVF’nin tahvil ihracına talep 14,5 kat arttı

Türkiye Varlık Fonu’nun 500 milyon dolarlık tahvil ihracına, talebin 7 milyar doların üzerinde seyretmesi, yabancı yatırımcıların Türk iktisadına olan itimadını pekiştirdi.

Türk iktisadına milletlerarası inanç kanıtlandı

Merkez Bankası’ndaki idare değişikliğinin akabinde tahvil ihracına olan ilgi, milletlerarası piyasaların Türk iktisadına ve yeni siyasetlerine duyduğu itimadı bir defa daha gösterdi. Yatırımcıların talepleri ise devam ediyor.

Financial Times tahlili: “Türkiye Varlık Fonu, 500 milyon dolarlık tahvil muahedesi ile yatırımcı iştahını test ediyor”

Türkiye Varlık Fonu, Merkez Bankası Lideri Hafize Gaye Erkan’ın geçen hafta vazifesinden ayrılmasının akabinde yatırımcıların ülke varlıklarına olan ilgisini test etmek emeliyle birinci milletlerarası tahvil mutabakatı planlarını sürdürüyor.

İngiliz iktisat gazetesi Financial Times’ın tahliline nazaran, Türkiye Varlık Fonu tarafından kiralanmış bankalar, bu hafta yatırımcılara ABD doları cinsinden bir tahvil sunmaya başladı ve Çarşamba günü sipariş almaya başladı. Fon yaklaşık 500 milyon dolar toplamayı hedefliyordu.

TVF’nin kaynak yaratma planları, Merkez Bankası Lideri Hafize Gaye Erkan’ın, faiz oranlarını yüzde 8,5’ten yüzde 45’e çıkardığı yedi aylık vazife mühletinin akabinde Cuma günü geç saatlerde istifa etmesinin akabinde geldi.

Merkez Bankası’ndaki değişikliğin yarattığı “küçük kaos” görmezden gelindi

Yerli ve yabancı analistler, Erkan’ın yerine geçen Lider Yardımcısı Fatih Karahan’ın, yüzde 65’e yaklaşan enflasyonu düşürmek için yüksek borçlanma maliyetlerini temel araç olarak kullanma siyasetine bağlı kalacağını varsayım ederek, Türkiye’nin son merkez bankası değişikliğini büyük ölçüde dikkate almadılar.

Beş yıl vadeli TVF tahvilleri, bir şartnameye nazaran yaklaşık yüzde 9,125 getiri ile sunuldu. Bu oran, Mart 2029’da vadesi dolacak Türk devlet dolar tahvili için yaklaşık yüzde 7,6 ile karşılaştırılıyor.

2016 yılında kurulan TVF, Türk Hava Yolları, birkaç büyük kredi kuruluşu ve ülkenin borsası Borsa İstanbul’un da içinde bulunduğu birçok Türk şirketinde, altyapı ve gayrimenkul varlıklarında paya sahiptir. Fon ayrıyeten, Türkiye’nin en değerli varlıklarından biri olarak kabul edilen güç kümesi Botaş’ın, ulusal posta şirketi PTT’nin ve batıdaki İzmir kenti yakınlarındaki büyük bir limanın tam mülkiyetine sahiptir.

TVF, kaynak yaratma planları hakkında yorum yapmayı reddetti.

Yabancı yatırımcılar, Erdoğan’ın revizyonu ile geri geldi

Tartışılan TVF mutabakatı, son on yılda Türkiye’nin mahallî ve memleketler arası varlıklarını büyük ölçüde terk eden yabancı yatırımcıların, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Mayıs ayında yine seçilmesinin akabinde geniş bir ekonomik revizyonla geri dönmeye başlamasıyla gündeme geldi. Erdoğan’ın borçlanma maliyetlerini düşük tutma ısrarını aksine çeviren Merkez Bankası’nın faiz artışları, programın temel desteklerinden biri oldu.

Daha sıkı para siyaseti devam edebilir

Analistler, Karahan’ın daha sıkı para siyasetine devam etmesini beklediklerini vurguladılar.

Goldman Sachs ekonomisti Clemens Grafe, “Önceki liderlik değişikliklerinin tersine Erkan’ın istifası, ülkenin siyasi liderliği ile merkez bankası ortasındaki rastgele bir uyuşmazlıktan kaynaklanmıyor üzere görünüyor” dedi.

Grafe, “Karahan’ın, selefinin seçtiğine misal bir yol izleyeceğinden kuşku etmek için bir neden görmüyoruz” diye ekledi.

JPMorgan ekonomistleri de misal biçimde müşterilerine, eski bir New York Merkez Bankası ekonomisti olan Karahan’ın “para siyasetini daha uzun müddet sıkı tutmasının mümkün olduğunu” söyledi.

Güven tazelendi, BİST 100 pay senedi endeksi yüzde 3 yükseldi

Türk varlık fiyatları, ekonomistlerin Karahan’ın atanmasına verdiği sakin yansıyı genel olarak yansıttı ve bankacıların TVF muahedesine devam etme konusundaki inancını desteklemeye yardımcı oldu.

Erkan’ın istifasından bu yana Türk lirası dolar karşısında yavaşça düşerken, gösterge BİST 100 pay senedi endeksi yüzde 3 yükseldi.

Türk borç temerrüdüne karşı muhafaza maliyeti 10 baz puan düştü

FactSet bilgilerine nazaran, Türk varlıklarını elde tutmanın algılanan riskinin değerli bir ölçüsü olan beş yıllık kredi temerrüt swapları kullanarak bir Türk borç temerrüdüne karşı muhafaza maliyeti, geçen Perşembe gününden bu yana yaklaşık 10 baz puan düşerek 330 bps’ye geriledi.

JPMorgan’dan Bank of America ve QNB’ye birçok talep toplayıcı var

BBVA, JPMorgan ve Standard Chartered, TVF sürecinin ortak küresel koordinatörleri ve talep toplayıcıları olurken, Bank of America, Emirates NBD Capital, ICBC, ING, QNB Capital ve Société Générale de talep toplayıcılar ortasında yer alıyor.

Türkiye Varlık Fonu’nun kuruluş amacı

2016 yılında kabul edilen 6741 sayılı Kanun kapsamında kurulan Türkiye Varlık Fonu (TVF), günümüzde 7 farklı daldan 30 şirket ile 2 lisans ve taşınmazlardan oluşan geniş bir varlık portföyüne sahiptir.

TVF, varlık temelli bir kalkınma fonu olup bedel yaratımına odaklanmıştır ve portföyündeki kuruluşların büyüme gayelerine katkıda bulunur.

Fon, kıymet yaratan şirketlerden elde ettiği lisans, kâr ve kira gelirleriyle kendini finanse edebilen bir yapı oluşturmayı hedeflemektedir. Tıpkı vakitte Türkiye’nin vizyoner projelerine sermaye takviyesi sağlayarak ülkenin kalkınmasına katkı sunmayı hedefler.

Nihai amacı, stratejik yatırımlar aracılığıyla Türkiye’de şirketlerin bölgesel ve global önderler haline gelmesine katkıda bulunmak, finansal piyasaların gelişimine dayanak olmak ve gelecek jenerasyonlara güçlü bir iktisat mirası bırakmaktır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Financial Times: Türkiye Varlık Fonu’nun 500 milyon dolarlık tahvil mutabakatına yatırımcı patlaması

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin