Emine Erdoğan’dan Gazzeli çocuklara yardım eli: Konuk etmeye hazırız

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
AA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte resmi temaslarda bulunmak üzere Kahire’ye gitti.

Burada resmi merasimle karşılanan Erdoğan çifti, akabinde görüşmelere başladı.

Emine Erdoğan, Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’nin eşi Entissar Amer ile bir ortaya geldi.

İki isim, basına kapalı bir görüşme gerçekleştirdi.

Gazzeli çocuklar birinci gündem maddesi

Gündemde ise Gazze’ye yönelik yardımları genişletme ve insani krizi çözme noktasında yapılabilecekler yer aldı.

Özellikle İsrail’in akınları altındaki Gazze’de yaşanan insanlık trajedisinden etkilenen yetim çocuklara yönelik atılması planlanan adımlar ele alındı.

‘Misafir etmeye hazırız’

Emine Erdoğan, görüşmede, Gazze’de öksüz ve yetim kalan çocukların, ülkede kalıcı ateşkes tesis edilip, olağanlaşma süreci sağlanana kadar, süreksiz müddetliğine konuk edilmesi noktasında hazır olduklarını vurguladı.

Emine Erdoğan, Gazze için tüm ülkelerin güçlerini birleştirmesi gerektiğinin de altını çizdi.

Emine Erdoğan’a tebrik

Entissar Amer de ziyaretin Mısır halkını çok sevindirdiği lisana getirerek, 2023 yılı Kasım ayında Emine Erdoğan’ın konut sahipliğinde gerçekleştirilen Filistin İçin ‘Tek Yürek Zirvesi’ hasebiyle tebriklerini iletti.

Ayrıca Gazze’ye yönelik insani yardımlar hakkında bilgi verdi.

Mısır Kızılayı’na ziyaret

Görüşmenin akabinde Emine Erdoğan, Mısır Cumhurbaşkanının eşi Entissar Amer ile İsrail’in Gazze’ye yönelik ataklarının birinci anından itibaren Mısır ile Gazze ortasındaki Refah Hudut Kapısı’nda istekli yardım faaliyetleri yürüten Mısır Kızılayı ve Hayat Karima – Onurlu Hayat Vakfı’na ziyarette bulundu.

İlk olarak Mısır Kızılayı’nı ziyaret eden Emine Erdoğan, çalışmalara ait bilgi aldı ve Gazze’ye yapılan yardımlara ait tanıtım sinemasını izledi.

“Yardımların aralıksız devam etmesi için uğraşımızı sürdüreceğiz”

Ziyarete ait toplumsal medya hesabından da paylaşımda bulunan Emine Erdoğan, Mısır Kızılayı’nın faaliyetleri ve Gazze için organize edilen yardımlarla ilgili bilgi aldığını belirtti.

7 Ekim’den bu yana Mısırlı kurumların ve sivil toplum derneklerinin insani yardımları Filistinlilere ulaştırma çabalarını takdirle karşıladıklarını lisana getiren Emine Erdoğan, şöyle devam etti:

“Bugüne kadar Mısır Kızılayı ile eş güdüm halinde ülkemizden uçak ve gemilerle 7 bin tonun üzerinde yardım materyali Gazze’ye ulaştırıldı. Türkiye’de de çok sayıda sivil toplum kuruluşumuz, AFAD ve Türk Kızılayı vasıtasıyla Mısırlı STK’larla ve Mısır Kızılayı’yla iş birliğiyle tedarikte bulunuyor. Türkiye olarak, her türlü gereksinim içindeki Gazze’ye yardımların aralıksız devam etmesi için gayretimizi sürdüreceğiz. Gazze’ye yardımlarda emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum.”

Yardımların anlatıldığı tanıtım sinemasını izledi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, daha sonra Mısır Cumhurbaşkanının eşi Entissar Amer ile 2019’da Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’nin Mısır kırsalındaki köyleri kalkındırmaya yönelik başlattığı Onurlu Ömür Projesinin akabinde kurulan Hayat Karima -Onurlu Hayat Vakfı’na geçti.

Vakfa gelişinde alkışlarla karşılanan Emine Erdoğan, yetkililerden yürütülen çalışmalarına ait bilgi aldı. Gazze’ye yönelik yapılan yardımların anlatıldığı Türkçe tanıtım sinemasını izledi.

Yardım kolilerine ‘Sizi çok seviyoruz’ notu

Daha sonra vakfın yardımlarının toplandığı depoyu ziyaret eden Emine Erdoğan, Gazze’ye gönderilmek üzere hazırlanan besin kolilerini inceleyerek bilgi aldı.

Emine Erdoğan, Entissar Amer ile hazırlanan besin kolilerinden birinin üzerine “Sizi çok seviyoruz.” bildirisini yazarak imzaladı.

Lider eşleri, vazifeli çalışanlarla fotoğraf çektirmesinin akabinde, vakıftan alkışlarla ayrıldı.

“Yürütülen faaliyetler hakkında değerli bilgiler edindim”

Emine Erdoğan, ziyarete ait toplumsal medya hesabından şunları kaydetti:

“Entissar Amer Hanımefendi’nin himayesinde kırsal ve fakir kesitlerin kalkınmasına dayanak olan Hayat Karima Vakfı’nı ziyaret etmekten memnunluk duydum. Vakıf çatısı altında özellikle bayan, çocuk ve yetimlerin hayat şartlarını düzgünleştirmek için yürütülen faaliyetler hakkında değerli bilgiler edindim. Bununla birlikte Vakfın, savaşın başlamasıyla birlikte Mısır ve Gazze ortasındaki Refah hudut kapısında geniş bir istekli takımıyla hazır bulunan birinci kuruluş olduğunu öğrenmek de ayrıyeten memnuniyet verici. Yardımların eş güdümünde çalışan tüm gönüllüleri ve vakıf yetkililerini yürekten tebrik ediyorum.”

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Emine Erdoğan’dan Gazzeli çocuklara yardım eli: Konuk etmeye hazırız

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin