Dünyanın gözünü çevirdiği koridora gaz ve petrol boru çizgileri da dahil edilecek!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, AA muhabirine, Türkiye’den geçecek ve üzerinde yük geçişi sağlayacak koridorların ülke için kıymetli avantajlar getireceğini söyledi.

Son devirde gündeme gelen ve yapıldığında İpek Yolu’nun devamı niteliğinde olacak Zengezur Koridoru’nun geçeceği güzergahları ihya edeceğini vurgulayan Uraloğlu, İran’ın da bu koridorun kendi topraklarından geçmesini istediğini bildirdi.

Zengezur Koridoru’nun değerli olduğuna dikkati çeken Uraloğlu, “Aklıselim olan bu koridorun kendi topraklarından geçmesini ister.” tabirini kullandı.

FAV LİMANI’NDAN 1200 KİLOMETRELİK OTOBAN VE DEMİR YOLU UZANACAK

Kalkınma Yolu Projesi’nin kıymetine işaret eden Uraloğlu, “Kalkınma Yolu’nu hayata geçirdiğimiz vakit etraf ülkelerinin ilgisini çekecek. Yol yapıldığında Irak’ın güvenliğine katkı sağlayacak. Şu an Süveyş Kanalı’ndan 35 günde yapılan bir nakliyenin mühleti 25 güne düşüyor. 10 gün çok uzun bir mühlet.” diye konuştu.

Uraloğlu, Türkiye’nin demir yolu projelerine ait uygun koşullarda kredi bulabildiğini belirterek, bunun ülke için değerli olduğunu lisana getirdi.

Türkiye’deki demir yollarında kapasiteyi artıracaklarını ve muhakkak noktalarda karşılıklı geçiş kuracaklarını vurgulayan Uraloğlu, şu değerlendirmede bulundu:

“Demir yolunda birinci etapta memleketler arası koridorları tamamlama çabasındayız. Kalkınma Yolu’nun Türkiye’deki devamını bitireceğiz. Doğu Asya ve Basra Körfezi ülkelerinden Irak’ın güneyinde inşa edilen Fav Limanı’na gelecek yükler Türkiye’ye, buradan Avrupa’ya ulaştırılacak. Bu hedefle 2022’nin başında altyapı çalışmalarına başlanan ve 4 yılda tamamlanması öngörülen projeyle Fav Limanı’ndan ülkemize ulaşacak yaklaşık 1200 kilometrelik çift istikametli otoban ve demir yolu inşa edilmesi planlanıyor. Bu yatırımın maliyetinin yaklaşık 16 milyar dolar olması bekleniyor. İlerleyen vakitlerde projeye gaz ve petrol boru sınırlarının da dahil edilmesi öngörülüyor.”

KALKINMA YOLU SINIRINDAKİ DEMİR YOLU İÇİN 5,8 MİLYAR DOLAR HARCANACAK

Türkiye’den geçecek Kalkınma Yolu’nun demir ve kara yolu olarak Basra Körfezi’nden Avrupa’ya yük ve yolcu taşıyacağını vurgulayan Uraloğlu, Türkiye’de Ovaköy (Hudut)-Nusaybin-Mardin-Şanlıurfa-Gaziantep-Adana-Mersin (Yenice)-Ulukışla-Karaman-Konya-Afyonkarahisar-Eskişehir-Gebze-İstanbul-Edirne güzergahının kullanmasının planlandığını anlattı. Uraloğlu, şu bilgiyi verdi:

“Bu güzergah toplam 2 bin 88 kilometre. Koridor üzerindeki çizgi kapasitesinin artırılması maksadıyla yeni çift sınır ve ikinci sınır üretimleriyle eksik kalan kesitlerdeki elektrifikasyon ve sinyalizasyon çalışmaları yapılıyor. Koridorun 1034 kilometrelik kısmının 689 kilometresinde süratli tren sınırı, 345 kilometresinde elektrifikasyon ve sinyalizasyon üretim çalışmaları devam ediyor. Proje çalışmaları büyük ölçüde tamamlanan 615 kilometrelik yeni demir yolu sınırında ise üretime yönelik planlama çalışmaları sürdürülüyor. Ülkemizin Kalkınma Yolu koridoru üzerinde planlanan yeni demir yolu çizgileri için 5,8 milyar dolarlık ek yatırım yapılması öngörülüyor.”

KALKINMA YOLU PROJESİ’NİN DİZAYNLARI TAMAMLANDI

Uraloğlu, Türkiye ile Irak ortasında tesis edilmesi düşünülen direkt demir yolu irtibatının Irak’tan ülke sonuna kadar olan kısmının da Kalkınma Yolu Projesi’nin bir kesimini oluşturduğunu lisana getirdi.

Türkiye tarafında “Nusaybin-Cizre-Silopi-Ovaköy” Irak tarafında ise “Rabiyya-Fişhabur” olarak öngördükleri sınır kapsamında, ülke hudutları içindeki bölümle ilgili yaklaşık 130 kilometrelik projenin hazır olduğunu vurgulayan Uraloğlu, şunları kaydetti:

“Kalkınma Yolu Projesi’nin danışman firması dizaynlarını 2023’ün başı prestijiyle tamamladı. Ayrıyeten ‘Kalkınma Koridoru’nun ülkemizdeki kara yolu geçişinin ise 1912 kilometre olması planlandı. Halihazırda Kapıkule-Şanlıurfa sınırında 1592 kilometrelik kısımda mevcut otoyolla ilişki sağlanacak. Bununla birlikte, Kalkınma Koridoru kapsamında Şanlıurfa ile Ovaköy ortasında 320 kilometrelik yeni otoyol yatırımı planlanıyor. Bu otoyol yatırımının da yaklaşık 2 milyar dolar yatırım bedeli bulunuyor.”

YAVUZ SULTAN SELİM KÖPRÜSÜ’NDEN GEÇECEK TREN PROJESİ

Yavuz Selim Köprüsü’nden geçecek tren sınırı projesinin bittiği bilgisini veren Uraloğlu, “Birleşik Arap Emirlikleri ile kredi noktasında konuşuyoruz. Cumhurbaşkanı’mızın bu ay ülkeye ziyarette bu mevzuda bir ara alabiliriz. Bu yıl içinde ihalesini yapar, başlarız.” diye konuştu.

Uraloğlu, Avrupa Yatırım Bankası’nın 23 milyar dolarlık Orta Koridor’a kredi verme konusunda önemli bir evre kaydedildiğini de kelamlarına ekledi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Dünyanın gözünü çevirdiği koridora gaz ve petrol boru çizgileri da dahil edilecek!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin