DASK, 6 Şubat sarsıntılarında 35 milyar lira hasar ödemesi yaptı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
AA

6 Şubat 2023’te yaşanan merkezli zelzelelerin yıl dönümü nedeniyle ilgili kurumlar da son bir yılın değerlendirmesini yapıyor.

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), Kahramanmaraş merkezli sarsıntılardan bu yana yaklaşık 600 bin hasar ihbarı ulaştığını ve ödenen tazminatın 35 milyar lirayı bulduğunu duyurdu.

Kurum, sarsıntının çabucak akabinde, Ankara Harika İdare Merkezi’ndeki mevcut takımlarına İstanbul takımlarının iştirakiyle tam takım çalışmaları başlattı.

“DASK ihbar beklemeden harekete geçti”

Hasar ödemelerinin çok süratli yapılabilmesi için yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı binalarda sigortalıların ihbarını dahi beklemeden Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından resmi hasar tespitleri tamamlanmış konutların listelerinden hasar belgeleri resen açılarak hasar süreçleri yürütüldü.

“24 saat içinde ödemeler yapılmaya başlandı”

Böylece sarsıntının üzerinden şimdi 24 saat geçmeden birinci hasar ödemeleri gerçekleşti.

“Konteyner ofisler kuruldu”

Ankara İnanılmaz İdare Merkezi’nde bulunan DASK tırı ve hasar takımlarından bir küme, birebir gün bölgeye intikal etti. Sigortalılara daha süratli ve yüz yüze hizmet sunmak maksadıyla bölgedeki vilayetlere DASK konteyner ofisleri kuruldu.

Bu ofisler Malatya, İskenderun, Osmaniye, Şanlıurfa, Adıyaman, Hatay, Gaziantep, Elazığ ve Kahramanmaraş’ta 31 Ekim’e kadar faaliyetlerini sürdürdü.

E-Devlet’e “DASK Ödeme Şifre Hizmeti” eklendi

Bu süreçte DASK ismine birçok yeni uygulama hayata geçirildi. Hasar ihbarından hasar inceleme sürecinin tamamlanmasına kadar olan süreçte vatandaşlara maddi garanti sağlayarak yaralarını sarmak gayesiyle DASK’ta, 27 Şubat 2023’te avans ödemesi uygulaması başlatıldı.

Taleple eksperler tekrar kıymetlendirme yaptı

Gelen ihbarların büyük kısmını oluşturan hafif hasarlı konutlar için de yeni bir uygulama başlatıldı. Sigorta bedelinin yüzde 15’i direkt olarak ve muafiyet uygulanmadan sigortalılara ödendi. Sigorta bedelinin yüzde 15’ini tahsil eden sigortalıların talep etmesi durumunda konutlarına eksper göndererek yine kıymetlendirme yapılması mümkün kılındı.

50 bin liraya kadar olan hasarlar direkt sigortalılara ödendi

İpotekli konutlar için Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ile bir iş birliği yapılarak, ferdî muvafakatname yerine topluca süreç yapılması sağlandı. Bu sayede 50 bin liraya kadar olan hasarlar direkt sigortalılara ödendi.

E-Devlet üzerinde yapılan düzenlemeler sayesinde sigortalılar, ödeme şifrelerine e-Devlet üzerinden de erişebildi.

4 ayda tüm ödemeler yapıldı

Depremin akabinde geçen 4 aylık müddette, hasar evrakı tam olan ve Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından tespiti yapılabilmiş tüm konutların hasar ödemeleri tamamlandı.

Hasar ödemeleri 35 milyar liraya ulaştı

Depremlerin akabinde bugüne kadar geçen müddette yaklaşık 600 bin hasar ihbarına karşılık, tazminat ödeme meblağı toplam 35 milyar liraya ulaştı.

Öte yandan, 1 Ocak prestijiyle geçerli olmak üzere Zarurî Sigortası Tarifesi güncellendi. Poliçe başlangıç tarihi 1 Ocak ve sonrası olan tüm poliçelerin teminatları aktüel bedeller üzerinden hesaplanırken, birebir vakitte teminatlar enflasyon müdafaası altında olacak. Her ay, belirlenen enflasyon oranına nazaran rastgele bir ek prim ödemesi yapılmadan güncellenecek.

Zorunlu Zelzele Sigortasının Zarurî Afet Sigortasına dönüştürülmesi konusunda çalışmaların yılın ikinci yarısında tamamlanması hedefleniyor. Böylelikle, tek bir poliçe üzerinden tüm tabiat kaynaklı afetler için vatandaşlara teminat sağlanacak.

Teminatlarını güncelleme çağrısı

Açıklamada, tüm vatandaşlara, “evlerini DASK garantisi altına alma, müddeti dolan poliçelerini yenileme ve daha güçlü bir finansal garantiye sahip olmak için teminatlarını güncelleme” davetinde bulunuldu.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
DASK, 6 Şubat sarsıntılarında 35 milyar lira hasar ödemesi yaptı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin