Cumhurbaşkanı Erdoğan: Teröristan kurulmasına müsaade vermeyiz

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi bugün ağır gündemle toplandı.

3 saat 15 dakika süren toplantı sona erdi.

Kritik toplantı sonrası Cumhurbaşkanı açıklamalarda bulundu.

ABD’nin Türkiye’ye F-16 satışına ait kıymetlendirme yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kararın memnuniyet verici olduğunu vurgulayıp “Ülkemize yönelik kısıtlamaların kaldırılmasıyla Türk Savunma Sanayii daha süratli yol alacaktır.” dedi.

Net bildiriler verdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, iktisada ve terörle gayrete ait de iletiler verdi.

Erdoğan, “Önümüzdeki devirde iktisat programımızın müspet yansımalarını enflasyon başta olmak üzere başka alanlarda net bir biçimde göreceğiz” tabirlerini kullandı.

Teröristan kurulmasına müsaade vermeyiz”

Terörle gayrete ait değerli sözler kullanan Erdoğan, “Türkiye ne değerine olursa olsun, Güney hudutlarında ‘teröristan’ kurulmasına müsade etmeyecektir” dedi.

“Ekonomiye itimat arttı”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı’nın akabinde yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“İkinci astronotumuzu da uzaya göndereceğiz”

Milli Uzay Programımız kapsamında bir birincisi gerçekleştirerek, beşerli hava misyonunu muvaffakiyetle gerçekleştirdik. Alper Gezeravcı, misyonunu ve bilimsel deneyleri tamamlayarak ülkesine döndü, biz de kendisini kabul ettik. Birinci uzay misyonumuzun gençlerimizde bilime yönelik ilgiyi artırmasından memnuniyet duyuyoruz. Ülkemizin her alanda yaptığı şeyleri değersizleştirmeyi beceri zannedenler, ne yazık ki burada da rahat durmadı. Bu sığ anlayışı gördükçe üzülüyoruz. Türkiye’nin geçmişte kaybettiği yılları bunlara baktıkça daha âlâ anlıyoruz. Müzmin muhaliflere aldırmadan yolumuza devam ediyoruz. Yalova Sefine tersanesinde katıldığımız tek bir merasimle TCG Derya’yı, TCG İstanbul’u ve ona entegre edilen silahlarımızı, Marlin Sida’yı velhasıl çok sayıda savunma sanayi eserini Deniz Kuvvetlerimize teslim etmenin heyecanını yaşadık. Envantere aldığımız gemilerimizin ve silahlarımızın donanmamıza güzel olmasını diliyorum.

“F-16 kararı memnuniyet verici”

F-16 talebimizin olumlu sonuçlanmasından memnuniyet duyuyoruz. Ülkemize yönelik kısıtlamaların kalkmasının akabinde Türk Savunma Endüstrimiz daha da büyüyecektir. Reisi’yi 24 Ocak’ta konuk ettik. İmzaladığımız 10 farklı mutabakat ikili bağlarımızı geliştirmenin hoş bir tabiridir. Ulusal Güvenlik Heyetimizin, Ocak ayı toplantısında hudut ötesi operasyonlarımızı kapsamlı değerlendirmeye tabi tuttuk. Şu gerçeği net bir halde görüyoruz. Türkiye, terörü kaynağından yok etme stratejisiyle terörü dar bir alana hapsetmiştir. Türkiye elbette Irak’ın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine saygılıdır. Irak’ın teröre karşı verdiği çabayı samimiyetimizle destekliyoruz. Iraklı kardeşlerimizden haklı beklentimiz Irak topraklarının ülkemize yönelik terör hareketlerinde bir üs olarak kullanılmasına müsaade vermemeleridir. Dışişleri Bakanımız, MİT Liderimiz ve Ulusal Savunma Bakanımız bu bahisteki hassasiyetimizi Irak makamlarına iletti.

“İstanbul’da trafik zahmetini bitireceğiz”

Siyaset kulvarında partimizin ve Cumhur İttifakımızın adaylarının tanıtımını yaptık. 31 Mart seçim beyannamesini kamuoyumuzun takdirine sunduk. İzmir’de kent hastanemizi ve temas yollarını hizmete açtık. Gayrettepe-Kağıthane sınırını 29 Ocak’ta hizmete aldık. İstanbul Havalimanı ile Gayrettepe ortasında kesintisiz metro ulaşımını sağladık. İstanbul’da tamamlanan raylı sistem uzunluğu 338,5 kilometreye çıkmıştır. Şu an toplam uzunluğu 52,7 kilometre olan 4 metro çizgisinin inşası sürüyor. ‘Ulaştıran İstanbul’ parolasıyla kentimizin trafik sıkıntısını bitirecek adımları atmaya devam ediyoruz. 4 farklı proje kapsamında, 34 kilometrenin üzerindeki uzunluğa ve 18 istasyona sahip raylı sistemi kentimize kazandıracağız.

“Diyanet asımın jenerasyonunun yetiştirilmesinde de değerli sorumluluklar üstleniyor”

Siyaset kulvarında partimizin ve Cumhur İttifakımızın adaylarının tanıtımını yaptık. 31 Mart seçim beyannamesini kamuoyumuzun takdirine sunduk. İzmir’de kent hastanemizi ve irtibat yollarını hizmete açtık. Gayrettepe-Kağıthane sınırını 29 Ocak’ta hizmete aldık. İstanbul Havalimanı ile Gayrettepe ortasında kesintisiz metro ulaşımını sağladık. İstanbul’da tamamlanan raylı sistem uzunluğu 338,5 kilometreye çıkmıştır. Şu an toplam uzunluğu 52,7 kilometre olan 4 metro sınırının inşası sürüyor. ‘Ulaştıran İstanbul’ parolasıyla kentimizin trafik zahmetini bitirecek adımları atmaya devam ediyoruz. 4 başka proje kapsamında, 34 kilometrenin üzerindeki uzunluğa ve 18 istasyona sahip raylı sistemi kentimize kazandıracağız.

“Hedefimiz yıl sonuna kadar 200 bin konutu teslim etmektir”

Geçen sene 6 Şubat’ta insanlık tarihinin en yıkıcı sarsıntısını yaşadık. 14 milyon insanımız direkt etkilendi. Kaybettiğimiz 53 bin şehidimizi bir kere daha yad ediyoruz. Zelzelenin 1. yıl dönümünde konutların teslimini yapmak, hem de acılarına ortak olmak için bölgedeydik. Yine inşa çalışmaları kesintisiz sürüyor. Yalnızca ziyaret ettiğimiz 5 vilayetimizde kuralarını çekerek, hak sahiplerine teslim ettiğimiz konut ve köy mesken sayısı 31 binin üzerindedir. 2 ay içinde zelzele bölgesi genelinde 75 bin konutun teslimini gerçekleştireceğiz. Devam eden devirde de 15-20 bin konutu sahibine kavuşturacağız. Yıl sonuna kadar gayemiz 200 bin konutu vatandaşlarımıza teslim etmektir. Sarsıntı bölgesinde yalnızca konut inşa etmiyoruz. Alt yapı üst yapı çalışmalarını da biz yapıyoruz. İstihdamı ve üretimi canlandıracak projeleri devreye alıyoruz. İskan ve İstihdam temasıyla yürüttüğümüz zelzele bölgesi kentlerimizi savunma sanayi merkezleri haline getirecek yatırımlardır. Ziyaretlerimizde bu muştuları paylaştık. Sarsıntı bölgesini büsbütün ayağa kaldırana kadar var gücümüzle çalışacağız. Aile Gençlik Fonu ile ilgili mevzuat çalışmaları tamamlandı. Birinci etapta zelzele bölgesinde hayata geçireceğimiz fona müracaatları 15 Şubat’ta almaya başlıyoruz.

“Türkiye artık farklı bir ligin oyuncusudur”

Son 10 yıldır her seçimi devri öncesinde olduğu üzere 31 Mart seçimleri yaklaşırken de milletimizi huzursuz edecek imgeler gerisi arkasına gelmeye başladı. Terör hücumlarından eski Türkiye’den ödünç alınma, provakatif çıkışlara kadar her türlü oyun devreye soruldu. Halbuki artık siyaseti, toplumu, iktisadıyla apayrı bir Türkiye var. Geçtiğimiz mayıs seçiminde milletimiz bunu bir kere daha ispatladı. Yüzlerine çarpılan gerçeğe karşın mahalli yönetimler seçimlerini ülkemizi tökezletmenin aracı haline dönüştürme hayali kuranların İnşallah yeniden heveslerini kursaklarında bırakacağız. Bu ülkenin merhum Menderes’le birlikte 1950’de başlayan demokrasi ve kalkınma seyahatini 1960 darbesiyle kesenlerin, çabucak akabinde yine toparlanan siyasi ve ekonomik sistemi 1971 darbesi ve 1980 darbesiyle sabote edenlerin, merhum Özal’ın büyük Türkiye hayalini 28 Şubat’ta kesenlerin, yine darbe ve kaos silahına sarılanların, bu milleti sırtından hançerleyenlerin evresi artık kapanmıştır. Türkiye artık hem siyasi hem ekonomik hem askeri olarak apayrı bir ligin oyuncusudur. Bizim iktidarımızın birinci 10 yılı vesayetle gayretle, ikinci 10 yılı ise terör ve ulusal irade hırsızlarına karşı verdiğimiz arbedeyle geçti. Demokrasi ve kalkınma atılımlarını sürdürdük. 2023 amaçlarımızın Türkiye Yüzyılı şahlanışının altyapısını inşa etmeyi başardık.

“Mücadele bayrağını yere düşürmeden devam edeceğiz”

Dünyada Seyahat olaylarıyla başlayıp, 17-25 Aralık emniyet yargı darbe teşebbüsüyle süren, PKK terörünün kentlerimizi amaç alması, DEAŞ’ın hudutlarımızı gaye almasıyla yükselen, 15 Temmuz darbesiyle doruğa ulaşan, iktisadımızı mahvetme tehditleriyle genişleyen, Kovid-19 ve Rusya-Ukrayna savaşıyla beslenen, 6 Şubat zelzeleleriyle felakete maruz kalan, böylesine büyük kahırlar olup da hala maksatlarından kopmayan, programlarını uygulayabilen bir diğer ülke örneği var mıdır? Çaba bayrağını yere düşürmeden devam ettik, devam edeceğiz. Bizim inancımızda karamsarlık ümitsizlik küfre eş kıymet sayılmıştır. Türkiye Yüzyılı’nın aydınlığına daima birlikte ulaşacağız. Aksini tez eden idrak yoksunluğundan yapmıyorsa bunun altına karanlık bir hesap yatıyordur. Türkiye, birçok hesapları bozmuş ve cumhuriyeti kurmuştur.

BAE ve Mısır ziyareti

Bu akşam, BAE Devlet Liderinin daveti üzerine dünya hükümetler doruğuna katılmak üzere Dubai’ye hareket ediyoruz. Onur konuğu olarak davet edildiğimiz tepede ikili temaslar, devlet ve hükümet liderleriyle görüşmeler gerçekleştireceğiz. Mısır Cumhurbaşkanı sayın Sisi’nin davetine icabetle Kahire’ye geçeceğiz. Sayın Sisi ile iktisat, ticaret, turizm, güç ve savunma üzere pek çok mevzuyu istişare edeceğiz. Gündemimizin birinci sırasında Gazze’ye yönelik artan taarruzlar olacaktır. Hitler özentisi Netanyahu idaresi, 7 Ekim’den beri sürdürdüğü vahşet ve katliam siyasetinde her gün yeni bir kırmızı çizgiyi aşıyor. Bu sabah Gazze’nin kuzeyinden zorla çıkarılan 1,5 milyon Gazzelinin sığındığı Refah’a saldırdılar. Bu taarruzlarda 100’den fazla Gazzeli kardeşimiz şehit oldu. 100’den fazla kardeşimiz de yaralandı. İsrail’in bu pervasızlığının sebebi Batılı güçlerin ‘tavşana kaç, tazıya tut’ diyen ikiyüzlü siyasetidir. Batılı güçler sahne önünde İsrail’e itidal daveti yaparken, Hamas mazeretinin gerisine saklanarak, Netanyahu’nun katliamlarına göz yumuyorlar. İslam dünyasının da maalesef katliamların önüne geçme noktasında yetersiz kaldığını görüyoruz. Emirlikler ve Mısır’da gerçekleştireceğimiz görüşmelerde Gazzeli kardeşlerimiz için daha diğer neler yapabiliriz? İnşallah buna bakacağız. Şimdiden görüşmelerimizin hayırlara vesile olmasını diliyorum.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Teröristan kurulmasına müsaade vermeyiz

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin