Cumhurbaşkanı Erdoğan: Sarsıntı günlük tartışma mezesi değil

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şanlıurfa’da Harran Üniversitesi Spor Salonu’nda düzenlenen Sarsıntı Konutları Kura ve Teslim Töreni’nde açıklamalarda bulundu.

İşte Erdoğan’ın konuşmasından satır başları:  6 Şubat sarsıntılarının 1. yıl dönümünde zelzele bölgesini tekrar ziyaret ederek depremzedelerimizle dayanışmamızı güçlendiriyoruz. İnşası tamamlanan afet konutlarının kura çekimini yapıyoruz. Vatandaşlarımıza konutlarını teslim ediyoruz.

GÖZLERİMİZİ ZELZELE BÖLGESİNDEN AYIRMIYORUZ

İlk olarak cumartesi günü Hatay’daydık. İki kıymetli sıhhat tesisini açtık. Konut kura merasimini gerçekleştirdik. Pazar günü Gaziantep’teydik. Toplam 10 bin 698 konutun kura merasimini icra ettik. Dün 6 Şubat’ın senei devriyesiydi. Büyük afetin yıl dönümünde Sayın Devlet Bahçeli ile Kahramanmaraş’taydık. Hem dertleştik hem de imali tamamlanan 9289 konutun kurasını çekerek hak sahiplerine teslim ettik. Bugün Şanlıurfalı kardeşlerimizle kura sevincini yaşıyoruz. Yarın Adıyaman’da olacağız. Gözlerimizi sarsıntı bölgesinden bir an olsun ayırmıyoruz.

CANLA BAŞLA ÇALIŞMAYI SÜRDÜRECEĞİZ

Zaman vakit ortaya çıkan problemleri kör düğüm haline gelmeden tahlile kavuşturuyoruz. Bugünkü törenimizle 1208’i vilayet ve ilçe merkezlerinde 106’sı kırsalda toplam 1314 afet konutumuzun kurasını çekiyoruz. Zelzele konutlarının hak sahibi kardeşlerimize güzel uğurlu olmasını diliyorum. Şanlıurfa’da 4 bin konutun üretimi devam ediyor. Bunları da hak sahibi kardeşlerime peyderpey teslim edeceğiz. Zelzele bölgesi vatandaşlarımızın hiçbirine mahcup olmamak için canla başla çalışmayı sürdüreceğiz.

ELBETTE BEDEL ÖDEDİK

Tüm imtihanları 85 milyon tam bir dayanışma içinde hareket ederek vermeyi başardık. Bir öteki ülkenin başına gelse o ülkeyi yerle yeksan edecek kaç kriz bizi yolumuzdan döndüremedi. Elbette bedel ödedik, yaralar aldık, sarsıldık lakin ne kadar büyük olursa olsun hiçbir badirenin amaçlarımızla ortamıza girmesine müsaade etmedik. Afet idaresi ve yaraların sarılmasına ülkemizi çok farklı bir düzeye taşıdık. Vatandaşlarımızı inançlı konutlara kavuştururken yatay mimari örneklerinin yaygınlaştırılmasını temin ettik. Son 21 yılda yaşadığımız olağan afetlerden sonra yaraları sarma noktasında ortaya koyduğumuz çabanın en yakın şahidi bizatihi milletimizdir. En güç anında devletine umut bağlayan kardeşlerimizin hiçbirisine bugüne kadar mahcup olmadık. Milletçe yüreğimizin yandığı bu afetlerde birileri gösteri peşinde koşarken biz bir an evvel kederlere derman olabilmek için gecemizi gündüzümüze kattık.

ŞANLIURFA’DA 10 BİN 891 HAK SAHİBİ VAR

6 Şubat zelzeleleri son bir asırda maruz kaldığımız en büyük felakettir. Can kaybı olarak 53 binden fazla insanımızı toprağa verdik. Şanlıurfa’da 200 vatandaşımız hayatını kaybetti. Şanlıurfa’da zelzelede 719 bina yıkıldı. Enkazların tamamı temizlendi. 8217 ağır hasarlı binadan 7321’inin enkazı kaldırıldı. 9 bin 799 konut, 651 iş yeri, toplam 10 bin 891 hak sahibi hak kardeşimiz bulunuyor.

DEPREM GÜNLÜK TARTIŞMA MEZESİ DEĞİL

Seçime ve bölgemizde yaşanan krizlere karşın tüm bu çalışmalara imza attık. Ortaya çıkan eksiklikleri de süratle telafi etmeye çalıştık. Zelzele üzere hepimizi derinden sarsan ve yaralayan bir sıkıntıyı günlük tartışmaların mezesi haline getirmek son derece yanlış bir tavırdır. Hiçbir ayrım yapmadan sarsıntı bölgesini tekrar ayağa kaldırmaya odaklandık. Sizler Şanlıurfa’da nasıl büyük bir fedakarlık ve içtenlikle çalıştığımızı çok güzel biliyorsunuz.

BİRİLERİ YALNIZCA GÖSTERİ PEŞİNDE

Milletçe yüreğimizin yandığı tüm bu afetlerde birileri yalnızca gösteri peşinde, yalnızca siyasi istismar peşinde koşarken, biz bir an evvel kederlere derman olabilmek için gecemizi gündüzümüze kattık.

HEDEFLERİMİZE KİLİTLENECEĞİZ

Deprem sıkıntısında bile yük almak yerine millete yük olmayı tercih edenleri tarihe ve vicdana havale ediyoruz. Vaktimizi ve gücümüzü bu kifayetsiz muhterislerle harcamayacağız. Biz işimize bakacağız. Amaçlarımıza kilitleneceğiz. Tüm gücümüzle sarsıntı kentlerimizi ihya etmeye çalışacağız. Depremzedelerimizi, yeni inançlı, keyifli, huzurlu yuvalarına kavuşturmak için koşturacağız.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Sarsıntı günlük tartışma mezesi değil

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin