Çikolataya artırım yağacak!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

En büyük kakao çekirdeği üreticileri Gana ve Fildişi Sahilleri’nde yaşanan kuraklık, global kakao fiyatlarında rekor getirdi.

Dünyanın önde gelen çikolata üreticileri eserlerinde fiyat artışı uyarısı yaptı.

Dünyanın en büyük kakao çekirdeği üreticileri olan Gana ve Fildişi Kıyısı başta olmak üzere Batı Afrika ülkelerinde yaşanan kuraklık, global kakao fiyatlarında yeni bir rekor getirdi.

New York Emtia Borsası’nda kakao fiyatları ton başında 6.000 dolara dayanıp tüm vakitlerin en yüksek düzeyine ulaştı.

Bazı analistler, fiyatların yıl mevcut düzeylerden gerilerek bitireceği varsayımında bulunuyor. Kimileri ise fiyatların sert biçimde yükselmeye devam edeceği uyarısı yapıyor.

NEW YORK’TAKİ SÜREÇLERDE 5 BİN 970 DOLAR TEST EDİLDİ

Özellikle güney yarımkürede havanın daha sıcak ve kuru hale gelmesine yol açan El Niro’nun Batı Afrika’daki olumsuz tesiriyle, çikolatanın ham unsuru olan kakaonun fiyatı son 1 yılda iki katından fazla artış gösterdi.

Kakao fiyatları, hudutlu arza ait devam eden tasalarla ICE’de 5.970 doları test edip, sonrasında 5.890 dolara indi. Londra’da da fiyatlar 4.800 sterlin düzeylerine geldi.

BATI AFRİKA’DA HASTALIK VE EL NİNO ETKİSİ

Önde gelen kakao üreticileri Fildişi Kıyısı ve Gana, tarlalarında yayılan şişmiş sürgün hastalığının yanında, kuru hava getirip mahsulü vuran mevsimsel Harmattan rüzgarlarıyla boğuşuyor.

El Nino’ya bağlı kuruluğun durumu daha da kötüleştirmesi ve potansiyel olarak kakao üretiminde daha fazla düşüşe yol açması bekleniyor.

Son datalar, Fildişi Sahili’nin 1 Ekim’den 4 Şubat’a kadarki devirde limanlara 1,04 milyon ton kakao sevk ettiğini gösterdi.

Bu, geçen yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 39 düşüş manasına geliyor. Eş vakitli olarak, Gana’nın limanlarına gelen kakao hacmi, bu dönem hasadının başladığı 1 Eylül’den bu yana, bir evvelki yılki 521 bin tona nazaran yüzde 35 düşüşle 341 bin tona indi.

HERSHEY FİYAT ARTIŞI İHTİMALİNİ DIŞLAMIYOR

Bu ortada, yükselen kakao fiyatları şimdiden tüketicilere yansıyor ve büyük çikolata üreticilerini sıkıntı durumda bırakıyor. Son rekorun akabinde üreticilerden de fiyat artışı uyarısı geldi.

Dünyanın en büyük çikolata üreticilerinden Hershey, “Kakao fiyatlarındaki tarihi yükselişin, bu sene çıkar artışını sınırlaması bekleniyor” açıklaması geldi. Şirketin üst yöneticisi Michele Buck da, fiyat artışının üreticilere artırım olarak yansıması ihtimalini dışlamayarak “Fiyatlandırma da dahil olmak üzere elimizdeki tüm araçları kullanacağız” dedi. Hershey’in geçen yılın son çeyreğine ait bilgilerinde, enflasyondan etkilenen tüketicilerin çikolata harcamalarını kıstığı ve şirketin satışlarının yüzde 6.6 oranında düştüğü görülmüştü.

FİYATLARDA İKİ FARKLI SENARYO

2023 yılında en çok prim yapan eserlerden kakaonun fiyatı yılbaşından bu yana 1.690 dolar civarında artış gösterdikten sonra biraz gevşedi. Birtakım analistler ve algoritmik hesaplama modellerine nazaran fiyatlar bu çeyreğin sonunda 5.980 dolar/ton ve 12 ay sonrasında 6.346 dolara çıkacak.

Reuters’in dokuz tüccar ve yatırımcı ile yaptığı ankete nazaran ise fiyatlar 2024 yılını mevcut düzeylerin altında kapatacak. İştirakçiler, fiyatların rekor düzeylerinden geri dönmesini bekliyor fakat yeniden de global pazarın arz açığı devam ettiği için 2024’ün 2023’e nazaran yaklaşık yüzde 10’luk bir yıllık yararla kapanacağı kestirim ediliyor.

Anketin medyan iddiasına nazaran, şu an Londra’da 4.800 sterlin seviyesinde olan fiyatlar 2024’ün sonunda metrik ton başına 3.700 sterline gerileyecek. Fakat 2023 sonunda görülen düzeylerden yüzde 9,5 daha yüksek yılı bitirecek.

KÜRESEL AÇIK VARSAYIMLARI ARTIYOR

Mevcut 2023/24 döneminde 375 bin tonluk global açık olacağı öngörülüyor. Fildişi Sahili’ndeki bu döneme ait üretim beklentisi, daha evvelki 2.18 milyon tonun altında 1,80 milyon ton civarına geriledi. Gana’nın 2023/24 mahsulü ortalama iddiası de 620 bin ton dolayında.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Çikolataya artırım yağacak!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin