Borsa İstanbul rekor üzerine rekor kırdı: Dünyada birinci sırada

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünya genelinde merkez bankalarının faiz indirimlerine başlayacağı tarihlere ait öngörüler günden güne ötelense de hisse piyasalarında genel manada müspet bir imaj tesirli oluyor.

New York Borsası’nda endeksler teknoloji payları öncülüğünde tarihin en yüksek düzeylerini test etmeyi sürdürürken gelişen ülke hisse piyasalarına ilgi de artıyor.

Bank of America’nın datalarına nazaran, gelişen ülke hisse piyasalarına geçen hafta 20,8 milyar dolarlık nakit girişi gerçekleşti. Bu ölçü, haftalık bazda gelişen ülke hisse piyasalarına tüm vakitlerin en yüksek para girişine işaret ediyor.

PARA, GELİŞEN ÜLKELERE AKIYOR

Analistler, kelam konusu gelişmelerden Türkiye’nin değerli oranda faydalandığını kaydederek, global piyasalarda Türk lirası varlıklara olan ilginin gitgide arttığını ve bu durumun varlıkların performansı üzerinde tesirli olduğunu belirtti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) haftalık menkul değer istatistikleri bilgileri incelendiğinde, yurt dışında yerleşik bireyler son 4 haftada 498,4 milyon dolarlık net pay senedi ve 319 milyon dolarlık da Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS) aldı.

Yabancı yatırım kuruluşlarının Türk varlıklarına yönelik olumlu raporlarının da devam ettiğini vurgulayan analistler, geçen yılki seçimlerin akabinde başlayan olağanlaşma sürecinde iktisat idaresinin attığı adımların Türk lirası varlıklara olan risk iştahını beslediğini aktardı.

Kelam konusu gelişmelerle Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi yılbaşından bu yana yüzde 21,1 getiri ile dünyanın değerli endekslerini geride bırakırken en yakın takipçisi olan Japonya’da Nikkei 225 endeksi yüzde 10,3 yükseldi.

BORSADA DOLAR BAZLI YÜKSELİŞ DEVAM ETTİ

BIST 100 endeksi dolar bazlı 294,5 puana çıkarak 16 Ekim’den bu yana en yüksek düzeyini test etti

BIST 100 endeksi cuma günü 9.045,97 puana çıkarak tüm vakitlerin en yüksek günlük ve haftalık kapanışını gerçekleştirirken dolar bazlı bakıldığında, endeks yüzde 16,2 artışla 294,5 puana ulaşarak 16 Ekim’den bu yana en yüksek düzeyini test etti.

Bu yıl BIST 100 endeksinde günlük ortalama 97,9 milyar liralık süreç hacmi oluştu. Endeksin en çok süreç hacmine 133,6 milyar lira ile 7 Şubat’ta ulaştığı görüldü.

Kesim endeksleri ayrıntılı incelendiğinde, 2024 başından bu yana tüm dalların kazandırdığı göze çarparken, birinci sırayı yüzde 56,6 ile bilişim aldı. Onu yüzde 35,5 ile turizm ve yüzde 29,7 ile elektrik izledi. Bankacılık endeksi bu periyotta yüzde 12,5 ve holding endeksi yüzde 27,1 paha kazandı.

Pay bazlı ise sene başından bu yana BIST 100 endeksine dahil payların 97’si prim yaparken, 3’ünün ise gerilediği dikkati çekti.

YATIRIMCISINI SEVİNDİREN ŞİRKETLER

Bu yıl yatırımcısını en çok sevindiren birinci üç şirketin payları sırasıyla, yüzde 76,5 artışla Vestel Elektronik, yüzde 66,4 kıymet yararıyla Akfen Yenilenebilir Güç ve yüzde 56 yükselişle SDT Uzay ve Savunma oldu.

Bu süreçte BIST 100 endeksine dahil olup da gerileyen üç pay ise sırasıyla, yüzde 25,4 azalışla Qua Granite, yüzde 9,2 bedel kaybıyla Hektaş ve yüzde 4,5 düşüşle Aksa Akrilik olarak belirlendi.

Öte yandan, Merkezi Kayıt Kuruluşu’nun (MKK) açıkladığı bilgilere nazaran, 9 Şubat prestijiyle hisse senedi bakiyeli yatırımcı sayısı 7,2 milyon olurken, hisse senedi piyasa pahası de 11,9 trilyon Türk lirasına çıkarak rekor kırdı.

MKK tarafından risk iştahını ölçmek için oluşturulan Risk Eğilim Endeksi (REKS) incelendiğinde ise 2 Şubat prestijiyle yabancı yatırımcıların risk iştahı 64,3 ve yerli yatırımcıların risk iştahı 63,1 düzeyinde bulunurken, tüm yatırımcıların risk iştahı 56,3 oldu.

REKS’in 50 düzeyinin üzerinde olması risk iştahının fazla olduğuna işaret ediyor, bu düzeyin altı risk iştahının düşük seyrettiği biçiminde yorumlanıyor.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Borsa İstanbul rekor üzerine rekor kırdı: Dünyada birinci sırada

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin