Bakanlık açıkladı: Erzincan’ın İliç ilçesinde yaşanan maden kazasında kirlilik tespit edilmedi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de de dün akşam saatlerinde ilinin İliç ilçesindeki altın madeninde toprak kayması meydana geldi. Kayan kütlenin toplam hacmi 10 milyon metreküp olduğu ve toprak kütlenin de yaklaşık 800 metre kadar hareket ederek kaydığı alanı doldurduğu bildirildi.

Göçük altındaki 9 emekçinin aranma çalışmaları devam ederken, kamuoyu da altın madenindeki ziyanlı hususların etraf kirliliğine yol açıp açmadığı merak ediliyordu.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, dün Erzincan’ın İliç ilçesinde yaşanan göçükle ilgili bir açıklama yayınlayarak kirlilik tespit edilmediğini lisana getirdi.

“Numuneler daima takip ediliyor”

Bakanlığın mevzuya ilişkin açıklaması şöyle oldu:

Erzincan’ın İliç ilçesindeki altın madeninde meydana gelen toprak kaymasının akabinde Bakanlığımız Merkez ve Vilayet Müdürlüğümüzden gruplarımızı anında bölgeye sevk ettik.

“Sabırlı Deresi’nin Fırat Irmağı’na ulaştığı menfezin kapakları kapatıldı”

İlk tedbir olarak maden alanında yaşanan toprak kayması sırasında akan gerecin Fırat Irmağı’na ulaşmasının engellenmesi hedefiyle Sabırlı Deresi’nin Fırat Irmağı’na ulaştığı menfezin kapakları kapatılmıştır. Sonrasında toprak kaymasını önlemek gayesiyle menfezlerin önünde de bir sedde yapılmıştır.

“Bölgeden numuneler alınıp daima takip ediliyor”

Ayrıca, bölgeden numuneler alınıp daima takip etmek etmek üzere Bakanlığımızdan 10 kişilik uzman grupla birlikte 2 georadar, 1 multistation, 2 set izleme aygıtlarının bulunduğu 2 taşınabilir aygıt ve taşınabilir laboratuvarın da yer aldığı gruplar bölgeye acilen sevk edilmiş olup gruplarımız titizlikle çalışmaya başlamış ve devam etmektedir.

“Tedbir olarak her ihtimale karşı bir yüzey suyu toplama havuzu yapıldı”

Yağmur ve gibisi nedenlerle oluşabilecek akış sularını toplamak için önlem olarak her ihtimale karşı sızdırmazlığı sağlanmış olan bir yüzey suyu toplama havuzu yapılmıştır. Olabilecek rastgele bir akış durumunda atık depolama barajına verilecek sistem oluşturulmuştur.

“Uzman 10 bilim insanı sahada”

Bakan Yardımcımız ile birlikte jeoloji, maden ve etraf alanında uzman 10 bilim insanı ile alanda çalışmalar sürdürülmektedir.

“Şu an için bir kirlilik tespit edilmemiştir”

İlk andan itibaren Sabırlı ve Çöpler Dereleri ve Fırat Irmağı boyunca belirlenmiş noktalardan rutin olarak anlık numuneler alınmaya başlanmış ve takibi yapılmaktadır. Şu an için bir kirlilik tespit edilmemiştir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bakanlık açıkladı: Erzincan’ın İliç ilçesinde yaşanan maden kazasında kirlilik tespit edilmedi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin