Bakan Uraloğlu’ndan ailelere davet: Çocuklarınızı internette yalnız bırakmayın

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Bilgi Teknolojileri ve Bağlantı Kurumunca şuurlu ve inançlı internet kullanımı konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla  ‘Hep birlikte daha yeterli bir internete’ temasıyla düzenlenen ‘Güvenli İnternet Günü’ etkinliğinde konuştu.

Bilginin gerçek kaynaklardan emniyetli bir biçimde iletilmesinin tarih boyunca her devletin ve toplumun gündeminde olduğunu söz eden Uraloğlu, “Bilgiye erişim konusunda ıstırap çekilmeyen bir çağda yaşadığımız için çok şanslıyız lakin insanlık tarihinde hiç olmadığı kadar manipülasyona ve dezenformasyona açık hale geldik. Bilgi güvenliğimiz tehdit altındadır.” dedi. Uraloğlu, bilgi ideolojisinin temel sorunu olan ‘bilginin kaynağı nedir? sorusunun bilhassa internet çağında hala geçerliliğini koruduğunu söyledi.

Yarım asrı aşkın bir tarihi bulunan internetin, bilhassa son 25 yıl içerisinde alışkanlıkları, zorunlulukları değiştirdiğini ve dönüştürdüğünü söz eden Uraloğlu, “Bugün hayatımızın baş rolünde internet irtibatı bulunan taşınabilir aygıtlar bulunuyor. Bu sayede temel bilimlerin referans kaynaklarına, külliyatlar dolusu bilgiye bir tıkla ulaşabiliyoruz lakin ulaşılan her bilginin yanlışsız olmadığı da kuşku götürmez bir gerçektir. Ferdî kullanıcılar açısından riskleri ve tehditleri bünyesinde barındıran bu yeni devir, kamunun 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet verebildiği sistemlerle hayatımıza kıymet kattı.” diye konuştu. 

Bakan Uraloğlu, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin uyumunda yürütülen, Türksat tarafından geliştirilen ve yönetilen e-Devlet kapısının dünyada örnek gösterilen dijital kamu hizmetleri ortasına girdiğinin altını çizdi. E-Ticaret sayesinde artık alışverişin internet siteleri üzerinden gerçekleştirildiğini, bankacılık faaliyetleri için bankalara giderek saatlerce sıra beklenilmediğini, faturaların internetten ödendiğini, para havalesi üzere süreçlerin de saniyeler içerisinde gerçekleştirildiğini tabir eden Uraloğlu, internetin muhtaçlık dolduğunda bir yol ve bir araç olmaktan çıktığını söyledi. 

ANNE VE BABALAR ÇOCUKLARINIZI DİJİTAL ALEMİN KÖTÜLÜKLERİNDEN UZAK TUTUN

Uraloğlu, internetin yeni bir kültürel yer, gerçeklik, özgürlük alanı ve ekonomik bir pazar olarak ortaya çıkmasının, global kıymetlerin, alışkanlıkların süratli bir halde değişmesini de sağladığına işaret etti. Zamanının büyük kısmını internette geçiren gençlerin ‘değerlerini’ artık yalnızca ailesi ya da etrafındaki insanların belirlemediğini lisana getiren Uraloğlu, “Sosyal medya ağları aracılığıyla internet kültürü belirliyor. Örf ve adetlerimiz internet ortamında farklı yorumlanabiliyor, insani pahalar de bu yerde farklılık gösteriyor. Bu nedenle bir ebeveynin, kendi çocuğunun konutun dışında, nerede, kiminle olduğunu bilmesi gerekiyorsa; dijital dünyada da çocukların denetimsiz bir halde bırakılması, hayli tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Tüm anne babalara sesleniyorum; lütfen çocuklarımızı, gençlerimizi başıboş ve uçsuz bucaksız bir ortam olan internet dünyasında yalnız bırakmayın. Çok farklı muhafaza ve güvenlik prosedürleriyle onları dijital alemin kötülüklerinden uzak tutun.” biçiminde konuştu. 

GÜNLÜK İNTERNET KULLANIM MÜDDETİ TÜRKİYE’DE 6 SAAT 57 DAKİKA

 Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu, interneti inançlı bir biçimde kullanmanın yollarını öğrenmenin ve uygulamanın herkesin sorumluluğunda olduğunu belirterek, “Günlük internet kullanım mühleti dünyada 6 saat 40 dakika iken ülkemizde bu sayı 6 Saat 57 dakika yani yaklaşık 7 saat. Toplumsal medya kullanım müddeti ise Dünyada 2 saat 23 dakika iken ülkemizde 2 Saat 44 dakika, yani yaklaşık 3 saati Buluyor. Münasebetiyle bu alan asla boş bırakılmaması ve son derece ciddiyetle ele alınması gereken bir mevzu. Biz de bu kapsamda Bakanlık olarak ‘Güvenli İnternet Günü’ vesilesiyle, vatandaşlarımızı dijital dünyada inançta tutmanın yolları konusunda bilinçlendirmek istiyoruz.” dedi. Dijital platformlarda karşılaşılan en büyük sıkıntılardan birisi hiç elbet bilgi kirliliği olduğunu söz eden Uraloğlu, palavra ile gerçeğin iç içe geçtiği dijital ortamlarda interneti ve toplumsal medya platformlarını şuurlu bir formda kullanmanın ve dijital okuryazarlık hünerlerini geliştirmenin değerine işaret etti. Uraloğlu, siber zorbalık, çocukların çevrim içi istismarı, toplumsal medya ve oyun bağımlılığı başta olmak üzere, pek çok dijital riskin bugün dijital bir dünyanın içinde doğan çocukları ve gençleri tehdit eden bir boyuta geldiğini belirterek, bu tehditlere karşı da 2016’da BTK bünyesinde inançlı internet merkezinin kurulduğunu hatırlattı. 

GÜVENLİ İNTERNET UYGULAMASINI KULLANAN ABONELERİN YÜZDE 99’U AİLE PROFİLİNDE BULUNUYOR

Bilgi Teknolojileri ve İrtibat Kurumumuza inançlı internet kapsamında; çocukların ve gençlerin internetin risklerine karşı inançta olmalarını sağlamak için çalışmalar yapma vazifelerini verdiklerini anlatan Uraloğlu, inançlı internet merkezinde 2023 yılında gerçekleştirilen 167 eğitim ve seminer ile yaklaşık 26 bin şahsa ‘İnternetin Şuurlu ve İnançlı Kullanımı’ eğitimi verildiğini söyledi. Uraloğlu, son beş yılda 824 eğitim ve seminer ile toplam 116 bin şahsa ulaşıldığını belirterek, ‘İnternet Yardım Merkezi’ ile internetin şuurlu, inançlı ve aktif kullanımı kapsamında kullanıcıların İnternet ortamlarında yaşadıkları sıkıntılara, tahlil teklifleri sunduklarını lisana getirdi. ‘ALO 141 İnternet Bilgi Dayanak Hattı’ ile de dijital ortamlarda yaşanan meseleleri, süratli ve alternatif bir yoldan tahlile kavuşturduklarını tabir eden Uraloğlu, geçen yıl 70 binden fazla davete karşılık verildiğini bildirdi.

Bakan Uraloğlu, kendisinin de ALO 141 İnternet Bilgi Dayanak Çizgisini arayarak  bilgi aldığını söyledi. 2017 yılında hayata geçirilen İnançlı Taşınabilir İnternet Tırı, 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların akabinde sarsıntı bölgelerine gitti ve bu sayede Adıyaman ve Hatay vilayetlerindeki çadır kentlerde 7-13 yaş ortası yaklaşık 2 bin 500 öğrenciye ‘Robotik Kodlama Eğitimi’ verdiğini aktaran Uraloğlu, bu eğitimler sayesinde çocukların o sıkıntı günlerde, yaşadıklarını bir nebze de olsa unutarak, eğlenceli vakit geçirme ve eğitim alma imkanı da bulduklarını söyledi. Uraloğlu, Bilgi Teknolojileri ve İrtibat Kurumunun büsbütün fiyatsız olan inançlı internet hizmetinden istekli yararlanan yaklaşık 40 milyon abonemiz bulunduğunu belirterek, “Güvenli internet hizmetinde çocuk ve aile profili olmak üzere iki profil bulunuyor ve abonelerimizin yüzde 99’u da aile profilinde bulunuyor. Bu sayının hayata geçirdiğimiz farkındalık çalışmalarıyla artacağına da canı gönülden inanıyorum. Bütün vatandaşlarımıza, her istikametiyle pak ve inançlı bir dijital dünya sunmayı en kıymetli amaçlarımızdan birisi olarak görüyoruz ve bu amaca ulaşabilmek için her türlü çalışmayı yapmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

SİBER GÜVENLİĞİMİZİ ‘YERLİ VE MİLLİ’ UYGULAMALARLA SAĞLIYORUZ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu, dijital dönüşümün getirdiği fırsatlar ve zorluklarla birlikte siber güvenlik konusunun da büyük bir ehemmiyet taşıdığına dikkati çekerek, Bakanlık olarak ülkemizin dijital alanda güvenliğini sağlamaya odaklandık. Dünya geneline baktığımızda her yıl 1 milyondan fazla siber hücum gerçekleştiriliyor. Bu da neredeyse her 39 saniyede bir siber atak gerçekleştiği manasına geliyor. 2023 yılında dünya genelinde 8 trilyon doların üzerinde siber cürüm maliyetinin olduğu kestirim ediliyor. Bu noktada siber güvenlik konusunda ulusal ve memleketler arası seviyede iş birlikleri kurarak, siber tehditlere karşı aktif bir uğraş yürütüyoruz.” diye konuştu. Uluslararası kuruluşlar, isimli makamlar, araştırma merkezleri ve üniversiteler, özel bölüm üzere paydaşlarla uyum içerisinde hareket eden Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezinin tıpkı vakitte memleketler arası planda Türkiye’nin temas noktası olma vazifesini de yerine getirdiğini söz eden Uraloğlu, “Tamamen yerli ve ulusal olarak geliştirdiğimiz ‘Avcı, Azad, Kasırga, Atmaca ve Kule’ üzere uygulamalarımız ile ülkemizin siber güvenliğini sağlıyoruz. Ulusal siber olaylara müdahale merkezimiz tarafından bugüne kadar yerli yazılımlarımız ile engellenen 314 binden fazla ziyanlı ilişkiyi şayet engelleyememiş olsaydık, vatandaşlarımız yalnızca geçtiğimiz hafta içinde 66 milyona yakın ziyanlı isteğin amacı haline gelecekti.” tabirlerini kullandı.

 İNTERNETTE ÇOCUKLARIMIZI ETKİLEYEN YENİ BİR TEHLİKE ‘KELEBEK KUSURU’ 

Bakan Uraloğlu, çocukların ve gençlerin, teknoloji ve dijital medya ortamlarının tesiri ile çeşitli dijital sıhhat meseleleri ile karşı karşıya geldiklerine dikkati çekerek, şu değerlendirmelerde bulundu: “Dijital ortamlarda, dağınık, mantıksal bir bütünlüğü olmayan ve birbirinden kopuk bilgi ve içerikler, çocuklarımızda ‘yeni bir dikkat eksikliği’ problemine yol açıyor. Tıpkı bir kelebek üzere, bir bilgiden öteki bilgiye, bir ilişkiden öteki temasa gidiyor, asıl edinmeleri gereken bilgi üzerinde odaklanamadan, derinleşemeden ve hasebiyle öğrenme sürecini tamamlayamadan zihinlerini bütünlüğü olmayan bilgi kırıntılarıyla dolduruyorlar. Kelebeğin ömrünün kısa olması üzere, süratle ve dağınık bir biçimde edinilen bilgiler de zihinde kalıcı hale gelemeden havada kalıyor. ‘Kelebek kusuru’ olarak isimlendirilen bu durum, tıpkı fast food üslubu beslenme üzere, yarardan çok ziyan getiriyor. Güvenli İnternet Günü, interneti daha inançlı ve sağlıklı kullanmak için farkındalık oluşturacağımız bir fırsattır. Bugünü bir başlangıç olarak görmeli ve inançlı internet kullanımı konusunda gayret göstermeliyiz. Birlikte hareket ederek, internetin sunduğu imkanlardan en âlâ halde faydalanabilir ve inançlı bir dijital gelecek inşa edebiliriz. “Konuşmasında internet hakkında kızıyla ortasında geçen bir diyaloğu anlatan Bakan Uraloğlu, “Kızımla işim gereği siyaset konuşuyoruz bana sorular soruyor lakin o yanıtları daima internetten öğreniyor ben diyorum ki o o denli değil aslında o yüzden kesinlikle sorgulayalım karşımıza çıkan bilgiyi direk kabul etmeyelim.” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bakan Uraloğlu’ndan ailelere davet: Çocuklarınızı internette yalnız bırakmayın

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin