Bakan Şimşek’ten yatırımcılara ikaz: ‘Piyasalarda temkinli olun’

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, finansal okuryazarlık seviyesi düşük yatırımcıların sermeye piyasalarında temkinli olmasını isteyerek, “Sermaye piyasalarında finansal okuryazarlık devrini başlatıyoruz. Finansal Okuryazarlık Portalı, Sermaye Piyasaları ve Finans Mesleksel Teknik Anadolu Lisesi, Finans Akademisi ile konut hanımlarına yönelik eğitim üzere projeleri hayata geçiriyoruz.” dedi. Şimşek, yatırımcılar için finansal okuryazarlığın ehemmiyetine ait değerlendirmede bulundu.

Finans teknolojisindeki süratli değişim ve dönüşüm, yeni finansal enstrümanlar, ponzi sistemi üzere konuların finansal bilginin kıymetini artırdığına işaret eden Şimşek, dünyada da pek çok ülkenin toplumsal finansal okuryazarlık şuurunu yükseltmeye yönelik faaliyetler yürüttüğünü söyledi.

“YURTİÇİ TASARRUF ORANLARININ ARTIRILMASI ÖNEMLİ”

Şimşek, ülkelerin kalkınma stratejisi açısından yurt içi tasarruf oranlarının artırılması ve tasarrufların finansal piyasalar aracılığıyla gerçek dal firmalarına direkt aktarılmasının kıymetli bir öge olduğuna dikkati çekerek, “Ülke çapında, finansal eğitim ve finansal okuryazarlığın yaygınlaştırılmasıyla bir yandan kişisel yatırımcıların sağlıklı yatırım kararları vererek finansal piyasalara etkin iştiraki sağlanabilecek, öbür yandan farkındalığı yüksek bireyler vasıtasıyla tasarruflar, finansal piyasalara istikrarlı yatırım kaynağı olarak aktarılabilecek. Finansal okuryazarlık seviyesinin gelişmesi, finansal sahtekarlıklara olan zafiyeti azaltıyor, hakikat yatırım kararlarının alınabilmesinin önünü açıyor.” diye konuştu. Türkiye’de de finansal okuryazarlık düzeyinin artırılması gerektiğini vurgulayan Şimşek, şöyle devam etti: “Kamu kurumları, sivil toplum örgütleri ve özel şirketler, finansal okuryazarlık alanında projeler yapsa da faaliyetler dağınık yapıda. Ülkemizde mesleksel ve teknik liselerde finansal okuryazarlık seçmeli ders olarak okutulmaktadır. Ayrıyeten kimi ön lisans ve lisans programlarında hudutlu seviyede finansal okuryazarlık dersi veriliyor. İlköğretimde finansal okuryazarlık eğitimi kapsamında eğitmen açığı bulunuyor.”

“SAVUNMASIZ KALAN YATIRIMCI ZİYANA UĞRUYOR”

Şimşek, finansal okuryazarlığın artırılması yoluyla hane halkı ve firmaların tasarruf yapma farkındalığının artırılacağını tabir ederek, “Son yıllarda bilhassa finansal okuryazarlık seviyesi düşük ferdi yatırımcıların foreks, kripto varlıklar ve borsa alanlarında yüksek kar beklentisiyle hareket ettiği ve yüksek risk aldığı gözleniyor. Tüyo ve duyum ismi altında aldatıcı ve yanlış yönlendirmelere karşı savunmasız kalan kelam konusu yatırımcıların ziyana uğradığı görülüyor. Düşük finansal okuryazarlık düzeyindeki bireylerin risk idaresi yapmakta zorlandıkları, yatırım eserlerine ait sonlu bilgi birikimine sahip oldukları, yatırım eserlerinin karakteristiklerini ve risk düzeylerini ölçemedikleri, şirket finansallarını okuyamadıkları biliniyor.” dedi.

Finansal okuryazarlık konusunda atacakları adımların değerine işaret eden Şimşek, şunları söyledi: “Atacağımız adımlar ve yeni projeler, yatırımcı davranışını profesyonel düzeye taşıyacak, sermaye piyasalarına iştiraki artıracak, sürü psikolojisiyle yatırım davranışını engelleyecek. Finansal okuryazarlık seviyesi düşük yatırımcılar sermaye piyasalarında ziyan görebilir, bu yatırımcıların temkinli olması ehemmiyet taşıyor. Bu çerçevede sermaye piyasalarında finansal okuryazarlık periyodunu başlatıyoruz. Finansal Okuryazarlık Portalı, Sermaye Piyasaları ve Finans Mesleksel Teknik Anadolu Lisesi, Finans Akademisi ile konut hanımlarına yönelik eğitim üzere projeleri hayata geçiriyoruz. Bu projeler, yatırımcılara uzun vadeli ve çeşitlendirilmiş bir portföy anlayışı içinde davranmanın rasyonel olduğu gerçeğini sunacak ve en kıymetlisi piyasa aktifliğini artırarak daha da istikrarlı bir sermaye piyasası düzeyine ulaşmamızı sağlayacak.”

 “KADINLARA YÖNELİK EĞİTİM ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR”

Şimşek, Sermaye Piyasası Konseyinin ülke çapında yürütülen finansal eğitim çalışmalarında koordinatör kurum olarak görevlendirildiğini belirterek, “Ülkemizde finansal okuryazarlık düzeyinin artırılmasına yönelik değerli projeleri uygulamaya alacağız. Şuramız öncülüğünde hazırlanan Finansal Okuryazarlık Portalı ile bankacılık, bütçe, kredi ve yatırım ana başlıklarında toplumun her kesitine hitap edecek içerikler sunulacak.” tabirini kullandı.

Milli Eğitim Bakanlığı Mesleksel ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile Sermaye Piyasası Heyeti ortasında Sermaye Piyasaları ve Finans Mesleksel Teknik Anadolu Lisesi açılmasına yönelik işbirliği protokolünün imza basamağına geldiği bilgisini veren Şimşek, şunları kaydetti: “Bu liseyle sermaye piyasası ve finans alanında 4 yıl eğitim verecek, özel program ve proje uygulamalarla dayanaklı, finans bölümüne yönelik nitelikli insan gücünün yetiştirilmesi amaçlanıyor. Finansal piyasalarda çalışmak isteyenler ile halihazırda kesimde çalışanlara eğitim vermek için Finans Akademisi kurulması için çalışmalar devam ediliyor. Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı ile Şuramız ortasında 800 bine yakın teşebbüsçü bayan ve mesken hanımına yönelik finansal okuryazarlık eğitimi ile eğiticilerin eğitimi için işbirliği protokolü çalışmaları sürüyor.

KAYNAK: AA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bakan Şimşek’ten yatırımcılara ikaz: ‘Piyasalarda temkinli olun’

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin