Bakan Şimşek, enflasyon için tarih verdi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Kongre Salonunda gerçekleşen toplantıda Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek izlenen mali siyasetleri Manisa iş dünyası ile paylaşırken, iş dünyasının talep ve sıkıntılarını da dinledi. Ana amaçlarının fiyat istikrarı olduğunu kaydeden Bakan Şimşek haziran ayıyla birlikte enflasyonda düşüş yaşayacaklarını da kelamlarına ekledi.

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası üyelerinin meselelerini gidermek ismine uzman isimleri ağırlamaya devam ediyor. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Manisa gerçekleştirdiği bir dizi ziyaretin akabinde Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’nda iş dünyası ile buluştu. Asrın felaketi 6 Şubat sarsıntısının yıl dönümü olması sebebiyle hayatını kaybeden vatandaşların anısına 1 dakikalık hürmet duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan toplantıda dünya ve ülke iktisadında yaşanan gelişmeler ve izlenen siyasetler en ince detayına kadar Manisa iş dünyası ile paylaşıldı.

“MANİSA’MIZ ÜLKE İKTİSADINA DEĞERLİ KATKILAR SUNUYOR”

Toplantının açılışında konuşan Manisa Ticaret ve Sanayi Odası İdare Heyeti Lideri Mehmet Yılmaz, “Öncelik 6 Şubat 2023 günü meydana gelen sarsıntıda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza bir kere daha Allah’tan rahmet diliyorum. Asrın felaketini bir daha yaşamamak ismine gerekli tedbirlerin alınması diliyorum. Sarsıntı bu ülkenin bir gerçeği ve biz bu gerçeğe nazaran yaşamayı öğrenmeliyiz. Milletlerarası bağımsız ekonomik kuruluşların yayımladıkları raporlara nazaran 2023 yılı dünya toplam üretimi 105 trilyon dolar civarında gerçekleşmekte. Bunu bir büyük pastaya benzetirsek en büyük hissesi yaklaşık 26 trilyon dolar ile ABD, 18 trilyon dolar ile Çin, yaklaşık 4 trilyon dolar ile Almanya ve Japonya almaktadır. Türkiye 1,1 trilyon dolar ile 17. sırada yer almaktadır. Tıpkı formda bu üretimi, satın alma gücü paritesine nazaran de hesaplamışlar. Bu hesaba nazaran birinci beş sıra çok değişmiyor. Ancak Türkiye 200 ülke ortasında tam 3,7 trilyon dolar ile dünyanın en büyük 11. iktisadı olarak sıralamaya giriyor. Avrupa’da ise 4. en büyük ekonomi olmakta. Yani Almanya, İngiltere ve Fransa’dan sonra en büyük iktisat Türkiye iktisadı. Hepimiz bu sıralamadan gurur duyuyoruz. Bu çok büyük bir muvaffakiyettir. Türkiye’nin büyüklüğünü gösterir. Avrupa’da dördüncü büyük iktisada sahip Türkiye’ye en büyük katkıyı sunan vilayetlerin başında da Manisa’mız gelmekte. Manisa bu katkıyı endüstrisi, ticareti ve tarımı ile birçok vilayetimizden daha uygun yapmakta. Örneğin, 2023 yılında 8 milyar dolar üzerinde ihracatı ile ihracat sıralamasında 8. sıradadır. İSO’nun her yıl açıkladığı en büyük 500 firması sıralamasında 2022 yılında Manisa’dan 33 firma vardır. İkinci 500 sıralamasında ise 17 firmamız var. Ülkemiz tarım datalarına baktığımızda, çekirdeksiz kuru üzüm ve sofralık çekirdeksiz üzüm üretiminde Türkiye’de 1’inci sıradayız. Zeytin ağacı sayısında, sofralık zeytin ve zeytinyağı üretiminde 1’inci sıradayız. Yansıra etlik tavuk ve hindi varlığında 1’inci yumurta tavuğunda ise 3’üncü sıradayız. Tütün ve kekik üretiminde 2’nci tatlı patates üretiminde 1’inci salçalık domates üretiminde 3’üncü sıradayız. Bunları çoğaltmak mümkün. Bu sayılarla toplam tarım eserleri ihracatımız 1 milyar dolara yaklaşmaktadır” dedi.

“MANİSA OLARAK AMAÇLARIMIZA ULAŞMAMIZ HAYAL DEĞİL”

Manisa olarak amaçlara ulaşmanın hayal olmadığının altını çizen Lider Yılmaz, “Sayılar gösteriyor ki Manisa kıymetli bir tarım, sanayi ve ticaret merkezidir. Bunu başaran kamu ve özel tüm kuruluşlarımıza ve değerli yöneticilerine şükranlarımı sunuyorum. Durmadan çalışan ve üreten üyelerimize, iş insanlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum. Bu yolda bize dayanaklarını esirgemeyen ve ebediyen yanımızda olan çok değerli siyasetçilerimize teşekkürlerimi sunuyorum. Artık kendimize şu soruyu soralım: Manisa bu kapasitesini iki katına çıkarabilir mi? Elbette hepimiz bunun mümkün olabileceğini biliyoruz. Bunun yapılabilmesi için neler gerekli, eksikliklerimiz neler, kısa- orta ve uzun vadede bizleri hangi fırsatlar ve riskler bekliyor? Hakikat bir halde tahlil etmemiz gerekiyor. Manisa olarak potansiyelimiz çok fazla. Şu an olduğumuz noktanın çok daha üstünde olabiliriz. Dediğim üzere daima bir arada el birliği ile yanlışsız adımlar atarak bu amaçlarımıza ulaşabiliriz. Sayın bakanım, pahalı konuklarımız, Manisa olarak amaçlarımıza ulaşmamız hayal değil. Bunun için başta makroekonomik iklimin uygun olması gerekiyor. Son açıklanan orta vadeli program ile üç yıllık bir yol haritası sunuldu. Programda en değerli husus enflasyonu düşürmektir. Yani fiyat istikrarını sağlamaktır. Yatırımcımızın önünü görmesi açısından bu elzemdir. Ayrıyeten hepimiz biliyoruz ki enflasyon toplumda birçok berbatlığın kaynağıdır. İnsanların kelamını tutması güçleşmektedir. Malum hepimiz şahit oluyoruz, iktisat idaremiz enflasyon ile uğraşta sıkı para siyaseti ve öteki uygulamalar ile güçlü bir çaba başlattı. İktisat idaremizin ve programın enflasyon maksatları, enflasyon ile uğraş biçimi son derece rasyonel ve gerçekçidir. Özellik yatırımcıyı öne alan, seçici kredi ve teşvik siyasetinin odunsuz devam etmesi gerekiyor. Yani üretenin desteklendiği siyasetlere devam edilmeli” diye konuştu.

“HİKAYEYİ BİRLİKTE YAZMALIYIZ”

Sözlerinin son kısmında yeşil dönüşümün altını çizen Lider Yılmaz, “Ulusal ve lokal amaçlarımıza ulaşmak için değerli bulduğum naçizane birkaç hususu çabucak aktarmak isterim. Manisa olarak başta çok değerli siyasetçilerimiz, tüm kamu ve özel kuruluşlarla, üniversitemiz ile birlikte el ele çalışmak zorundayız. İklim değişikliği, dijitalleşme, yetişmiş eleman gereksinimi, yeşil dönüşüm ve yüksek katkılı eserler üretiminde kıssayı birlikte baştan yazmamız gerekiyor. Kamu-özel dal ve üniversite olarak daha evvel yaptığımız savunma sanayi stratejik güdümlü projeleri, kaldığı yerden devam etmemiz gerekiyor. Stratejik tarım eserlerimiz; zeytin ve üzüm ile ilgili her türlü teknolojik ve ekonomik dataları toplayan, tahlil eden, gelecek on yılı planlayan, dünyaya marka eserler sunabilen çağdaş merkezler ve agroparkları, çabucak harekete geçirmemiz lazım. Sayın bakanım, çok değerli konuklarımız, sözlerime burada son verirken, sizleri bir kere daha hürmetlerimle selamlıyor, toplantımızın hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

“HAZİRAN AYIYLA BİRLİKTE ENFLASYONDA DÜŞÜŞ BAŞLAYACAK”

Manisa Büyükşehir Belediye Lideri Cengiz Ergün ve Manisa Valisi Enver Ünlü ’nün konuşmalarının akabinde kürsüye çıkan ve Manisa iş dünyasına sunum yapan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek iş dünyasına kıymetli bildiriler verdi. Son devirde izlenen ekonomik siyasetlerin kazanımlarını tek tek anlatan Bakan Şimşek, izlenen yanlışsız siyasetler ile ekonomik açıdan daha üste çıkılacağının altını çizdi. Kısa vadede ülke ekonomisin dış dünyada aldığı yolu sayılarla Manisa Ticaret ve Sanayi Odası üyelerine anlatan Bakan Şimşek haziran ayı itibariyle enflasyonda düşüşün olacağını belirtti. Bakan Şimşek, ana amacın fiyat istikrarı olduğunu belirterek, “Çünkü fiyat istikrarının olmadığı bir yerde öngörülebilirlikten bahsedemezsiniz, makro finansal istikrardan bahsedemezsiniz. Fiyat istikrarı bu programın özüdür, önceliğidir. Zira fiyat istikrarını sağlayamazsak sizin arzuladığınız üslupta nitelikli, sürdürülebilir ve rekabetçi bir sanayi asla olmaz. Yalnızca illüzyon olur, süreksiz dönemsel kazanımlar olur. Kalıcı, sürdürülebilir yüksek büyümenin bir tane ön kuralı var, o da fiyat istikrarıdır” tabirlerini kullandı. Bakan Şimşek konuşmasının akabinde iş dünyasından gelen talepleri dinledi.

KAYNAK: İHA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bakan Şimşek, enflasyon için tarih verdi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin