Bakan Kacır: 55 milyar liranın üzerinde yatırımı harekete geçirdik

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Sıhhat Bilimleri Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi Sıhhat Teknokenti’nin açılış merasimine katıldı. Bakan Kacır, “Kritik ve stratejik olarak belirlediğimiz ilaç, tıbbi aygıt ve sıhhat bilişim teknolojilerinde yerlileştirme atağımıza sürat verdik. Yalnızca geçtiğimiz yıl sıhhat bölümünde 315 yatırıma teşvik evrakı düzenleyerek 55 milyar liranın üzerinde yatırımı harekete geçirdik. Yaklaşık 9 bin nitelikli istihdamın önünü açtık.” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Pendik Ahmet Yesevi Mahallesi’nde kurulan Sıhhat Bilimleri Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi Sıhhat Teknokenti’nin açılış merasimine katıldı. Bakan Kacır, açılışta yaptığı konuşmasının akabinde Teknokent’te araştırma ve üretim yapılan laboratuvarları gezerek incelemelerde bulundu. Açılışa Sıhhat Bakanı Yardımcısı Doç.Dr. Şuayıp Birinci, Pendik Belediye Lideri Ahmet Cin, Tuzla Belediye Lideri Dr. Şadi Yazıcı katıldı. Bakan Kacır’a Sıhhat Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemalettin Aydın eşlik etti.

“SAĞLIK BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİNDE YERLİLEŞTİRME ATAĞIMIZA SÜRAT VERDİK”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır konuşmasında, “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak sıhhatte dönüşüm ve inovasyona öncülük etme gayesiyle AR-GE ve yenilikçilik faaliyetlerine büyük değer veriyor, sıhhat teknolojileri alanında ulusal kapasitemizi artırmak için canla başla grup arkadaşlarımızla birlikte uğraş gösteriyoruz. Kritik ve stratejik olarak belirlediğimiz ilaç, tıbbi aygıt ve sıhhat bilişim teknolojilerinde yerlileştirme atağımıza sürat verdik.

Sadece geçtiğimiz yıl sıhhat dalında 315 yatırıma teşvik dokümanı düzenleyerek 55 milyar liranın üzerinde yatırımı harekete geçirdik. Ve yaklaşık 9 bin nitelikli istihdamın önünü açtık. Katma pahalı üretimi teşvik etmek ve cari açığı azaltmak üzere hayata geçirdiğimiz teknoloji odaklı sanayi atılımı programı kapsamında biyobenzer ilaçlardan kanser ve otoimmün ilaçlara. Ortopedik aygıtlar ve protezlerden yenilikçi eş paha ilaçlara kadar toplam büyüklüğü 22 milyar lirayı geçen 56 yatırım projesini destekliyoruz.” dedi.

“15 BİNDEN FAZLA ŞAHSA 40 MİLYAR LİRA TAKVİYE SAĞLADIK”

Konuşmasına devam eden Kacır, “TÜBİTAK dayanak programlarımızda AR-GE ve yenilik bahis başlıkları altında sıhhat dalında pek çok alanda çalışmalara öncelik veriyoruz. TÜBİTAK burs ve dayanak programları kapsamında son 22 yılda sıhhat alanında 9 binden fazla projeye ve 15 binden fazla şahsa 40 milyar lira dayanak sağladık. Bugün sıhhat alanında akredite ettiğimiz 68 AR-GE merkezinde 2 bine yakın araştırma geliştirme projesi yürütülüyor.

Tabii sıhhat teknolojilerinde önümüzdeki devirde nitelikli AR-GE çalışmalarına imza atarak yeni jenerasyon sıhhat tahlilleri geliştirmemiz için üniversitelerimizin akademik potansiyeli, insan kaynağı ve altyapısını girişimcilik kültürüyle buluşturmamız, disiplinler ortası iş birliğini teşvik edebilmemiz için çok kıymetli. Teknoparklarımız bu açıdan sıhhat alanında yüksek seviyede ve nitelikli AR-GE projelerinin somut eser ve hizmetlere dönüşmesinde öncü rol üstleniyor. “ diye konuştu.

“KURDUĞUMUZ ALTYAPI SIHHAT ALANINDA TEKNOLOJİ TEŞEBBÜSLERİNE KONUT SAHİPLİĞİ YAPACAK”

“Bugüne dek Teknopark’larımızda 2 binden fazla teknoloji teşebbüsünün sıhhat teknolojileri alanında 15 binden fazla AR-GE projesine dayanak verdik” diyen Kacır, “Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz Sıhhat Teknokent ile geçmişi Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane’ye uzanan Sıhhat Bilimleri Üniversitesi’nin bilimsel araştırma yetkinliklerini AR-GE firmaları ve sanayicilerimizle buluşturuyor olacağız.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin 4 binin üzerinde akademisyenine, 40 binden fazla öğrencisine , 64 afiliye hastanesinde vazife alan tüm sıhhat uzmanlarına ve çalışanlarına geliştirdikleri yenilikçi eser ve hizmetleri ticarileştirebilmeleri için platform sunuyor olacağız. 5700 metrekare alana sahip Teknoparkımız teşebbüslerimizin fikirden esere, eserden global pazarlara seyahatini kısaltarak sıhhat teknolojileri alanında yetkinliklerimize güç katacak.

Dünyada bugün 120’nin üzerinde milyar dolar bedeli aşan sıhhat teknolojileri teşebbüsü var. Ülkemiz teknoloji ekosistemi bugüne kadar milyar dolar değerlemeyi aşan 7 teknoloji teşebbüsü bizim tabirimizle 7 Turcorn çıkardı. Artık inşallah sıra bir sonraki Türk teknoloji teşebbüsünün milyar dolar bedeli aşan Türk teknoloji teşebbüsünün sıhhat alanında çıkması. Ben inanıyorum ki burada kurduğumuz altyapı önümüzdeki yıllarda sıhhat alanında kaç teknoloji teşebbüsüne konut sahipliği yapacak.” halinde konuştu.

KAYNAK: DHA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bakan Kacır: 55 milyar liranın üzerinde yatırımı harekete geçirdik

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin