Bakan Bolat’tan ihracat hedefi!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde (TOBB) düzenlenen ve 2019-2021 yıllarını kapsayan periyotta Türkiye’nin en süratli büyüyen 100 şirketine ödüllerinin verildiği ‘Türkiye 100 Ödül Merasimi’ne katıldı. Merasimde Bakan Bolat’ın yanı sıra TOBB Lideri Rifat Hisarcıklıoğlu, sanayi odaları liderleri ve iş dünyasının temsilcileri yer aldı. Merasimde konuşan Bakan Bolat, ‘Türkiye 100’ ödüllerinin firmalar için yalnızca bir takdir merkezi değil, tıpkı vakitte şirketlere rehberlik edecek, onları motive edecek ve yeni kapılar açacak bir kilometre taşı olduğunu söyledi.

Ödüllendirilen 100 şirketin 27 farklı vilayetten olduğuna dikkat çeken Bolat, “En çok temsil edilen kentler; 23 şirketle İstanbul, 19 şirketle Ankara, 9 şirketle Adana, 8 şirketle İzmir ve 5 şirketle Eskişehir. Listede yer alan 27 kentteki bu şirketler, inşallah önümüzdeki yıllarda daha fazla kentlere de yaygınlaşacaktır. Sektörel olarak dağılıma baktığımızda ise toptan ve dış ticarette 10 kadar şirket, bilgi teknolojilerinde 9 şirket var. Akabinde mimarlık, mühendislik; sonra dokumacılık eserleri imalatı, sonra makine ve ekipman imalatı üzere kümeler önde gelmektedir” diye konuştu.

‘1 TRİLYON 100 MİLYAR DOLAR ULUSAL GELİR HEDEFLİYORUZ’

Ticaret Bakanlığı’nın gayelerinden de bahseden Bolat, “Ticaret Bakanlığı olarak sürdürülebilir bir ihracat artışını devam ettirmek, istikrarlı bir dış ticaretle döviz rezervlerimizi artırmak, adil ve rekabetçi iç ticaret ortamı sağlamak, faal ve inançlı gümrük süreçleriyle de ticaret erbabının en süratli ve faal bir formda dış ticaret süreçlerinin gerçekleştirmek formunda gayeler benimsemiş bulunuyoruz. Son 21 yıldır ülkemizde güçlü ve başarılı siyasi idaresiyle; Cumhurbaşkanımızın önderliğinde sağlanan siyasi istikrar, başarılı iktisat idaresi ve özel kesimimizin çok süratli, dinamik gelişimi ve büyümesiyle birlikte ulusal gelirimizde 4 katından fazla bir artış sağladık. 230 milyar dolardan inşallah 1 trilyon 100 milyar dolar ulusal gelire ulaşmayı hedefliyoruz. Mal ihracatında ise 36 milyar dolardan 21 yıl sonra 256 milyar dolara ulaştık. Hizmetler ihracatında da 14 milyar dolardan 100 milyar dolara ulaştık” sözlerini kullandı.

‘TÜRKİYE’DEKİ ŞİRKET SAYISI 2 MİLYON 350 BİN’

1980 yılında Türkiye’deki şirket sayısının 25 bin, ihracatçı firma sayısının 1000 ve ihracatın ise 2,9 milyar dolar olduğunu kaydeden Bolat, “Bugün Türkiye’deki şirket sayısı 2 milyon 350 bin, esnaf sayısı ise 2 milyon 200 bin oldu. Yani yaklaşık 4,5 milyon kişi imalat, sanayi, tarım ve ticaretle uğraşıyor. Üretim manasında ve ticaret manasında 4,5 milyon şahıstan fazla sanayi insanı, ticaret insanı, esnaf var. Mal ihracatımız da 2,9 milyar dolardan 42 yıl sonra 256 milyar dolara yükseliyor. Lakin döviz gelirimiz, hizmet ihracatıyla bir arada 356 milyar dolar. İşte bu büyüklükler Türkiye’de iktisadın, ticaretin önünü açtı” dedi.

‘YABANCI FİRMA SAYISI 85 BİN 500’E YÜKSELDİ’

Doğrudan yatırımların da bu gelişmedeki hissesinin büyük olduğunu söyleyen Bolat, “1950’den 1980’e kadar, ülkemize gelen yabancı direkt yatırım ölçüsü 1 milyar dolardı. 1980’den 2002’ye kadar ülkemize gelen direkt yatırım ölçüsü 15 milyar dolardı. 2003’ten 2023’e kadarki 21 yılda da ülkemize gelen direkt yatırım ölçüsü 264 milyar dolara ulaştı. Yabancı firma sayısı 2002’de 5 bin iken artık 85 bin 500’e yükseldi. Onlar da ülkemize bedel kattılar, fırsatlar açtılar, üretim yaptılar, vergi ödediler, ihracat yaptılar ve döviz kazandırdılar. O da bizim insanlarımıza yeni fırsatlar, yeni iş imkanları sağladı” diye konuştu.

‘BÜTÇENİN YÜZDE 60’I İHRACAT DAYANAKLARINI ÖDENİYOR’

Bakanlık olarak ihracata birçok kalemde dayanak verdiklerini belirten Bolat, “Ticaret Bakanlığı bütçesinin yüzde 60’ı ihracat dayanaklarına ödeniyor. Yaklaşık yüzde 30-35 civarında işçi harcamalarına, çok az ölçüde yatırım, genel sarfiyatlar üzere harcamalara sunuluyor. Bu ihracat dayanaklarımızın de 4’te 3’ü mal ihracatı dayanaklarına, 4’te 1’i de hizmetler ihracatı takviyelerine sunuluyor. 2024 bütçemizde de ihracat takviyelerini yüzde 110 oranında artırarak inşallah siz bedelli ihracatçılara sunacağız” sözlerini kullandı.

TOBB LİDERİ HİSARCIKLIOĞLU: ŞİRKETLERİN YÜZDE 71’İ İHRACAT YAPIYOR

TOBB Lideri Rifat Hisarcıklıoğlu ise, Türkiye’nin en süratli büyüyen 100 şirketinin bu periyotta ortalama yüzde 569 ciro büyümesi gerçekleştirdiğini söyleyerek, “Bu çok çarpıcı bir sayı. Zira Türkiye’deki ulusal gelir artışının 8 kat üzerinde bir performans gösterdiler. Yeniden birebir müddet içinde, çalışan başı üretimlerini, yani verimliliklerini ise ortalama yüzde 267 artırdılar. Ayrıyeten her biri ortalama 103 bireye istihdam sağladı. 2019-2021 periyodunda Türkiye 100 şirketlerinin istihdamı yüzde 49 arttı. ‘Türkiye 100’ şirketlerinin yüzde 71’i ihracat yapıyor ve tam 76 farklı ülkeye ihracat gerçekleştiriyor” dedi.

Bu muvaffakiyetin resen gelmediğini, kelam konusu şirketlerin hem genç hem yenilikçi hem de sürdürülebilir şirketler olduğuna dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, ‘Türkiye 100’ şirketlerinin yaş ortalamasının yaklaşık 13 yıl olduğuna da söyledi.

Konuşmaların akabinde, ‘Türkiye 100’ listesine giren şirketlere mükafatları verildi. Şirketlerin temsilcileri, mükafatlarını Bakan Bolat’ın elinden aldı. Açıklanan listeye nazaran Türkiye’nin en süratli büyüyen şirketi, 2 yıllık devirde yüzde 6 bin 628’lık ciro artışıyla Adana merkezli AFM Besin Kimya Limited Şirketi oldu.

KAYNAK: DHA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bakan Bolat’tan ihracat hedefi!

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin