Bakan Bolat: 2023 yılında rekor kırdık

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

7-10 Şubat tarihleri ortasında İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenecek olan “İstanbul Fashion Connection Fuarı” açılış merasimi gerçekleşti. Açılış merasimine Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat, İstanbul Valisi Davut Gül, İTO Lideri Şekib Avdagiç, TİM ve İHKİB Lideri Mustafa Gültepe de katıldı. Ticaret Bakanı Prof.Dr. Ömer Bolat fuarın açılış konuşmasını gerçekleştirdi.

“REKOR KIRDIK”

Konuşmasına 6 Şubat zelzelesinde hayatını kaybeden vatandaşlara rahmet dileyerek başlayan Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat, “Bu fuarın ortaya koyduğu bu süper tablo, Türkiye iktisadının 21 yıldan bu yana nasıl güçlü temeller üzerinde ilerlediğinin ve geliştiğinin açık bir göstergesi. Türkiye olarak bunun en açık kanıtı üretimdeki büyüme sayılarımız. 2022 yılında yüzde 11.4 , 2023 yılında yüzde 5 buçuk, inşallah bu yıl da birinci 9 ayda yüzde 4.7 büyümeyi başarmış bir ülke olarak ulusal gelirimizi yılın birinci 9 ayı sonunda 1 trilyon 75 milyar dolara çıkarmayı ve kişi başı ulusal gelirimizi de 12 bin 500 dolara çıkarmayı başardık. Bunun en değerli faktörlerinden birisi ihracattaki muvaffakiyettir. İhracatımız 2023 yılında dünya ihracatında ve ithalatındaki gerilemeye karşın Türkiye olarak yüzde 0, 64’lük bir artışla 256 milyar dolara ulaştırdık. Bu da cumhuriyet tarihinin rekoru olarak kayda geçti” dedi.

“DÜNYANIN YEDİNCİ BÜYÜK İHRACATÇISI KONUMUNDAYIZ”

Türkiye’nin ithalat ve ihracattaki muvaffakiyet oranlarını paylaşan Bakan Bolat, “Tekstil ve giysi dalı bizim için çok kıymetli bir yer oluşturuyor. Türkiye endüstrisini birinci ateşleyen kesim dokuma bölümü olmuştur. Daha sonra hazır giysi bölümü, metal bölümü, otomotiv dalı, makine bölümü, inşaat gereçleri, bilişim üzere öteki dallara yansımalar olmuştur. Pamuk üreticisi bir ülke olmamızın verdiği avantajla dokumada bundan yüz yıl evvel başladığımız seyahatte bugün dünyada Avrupa’nın üçüncü büyük ihracatçısı, dünyanın ise yedinci büyük ihracatçısı pozisyonuna ulaşmayı sizlerin sayesinde başardık. Hazır giyside geçen yıl 20.6 milyar dolar ihracat, dokumacılıkta de 12.3 milyar dolar ihracat ile toplamda yaklaşık 33 milyar dolar ihracatı bu kesimlerden elde ettik. Pamuk üreticisi olmamız, süratli pazarlara, gaye pazarlara olan yakınlığımız, iki günde mal teslim edebilmemiz, geniş eser yelpazemiz, süratli teslimat, özgün tasarım ve müşterilerin beğenilerini dikkate alan eser yelpazesi bu başarıda çok değerli bir rol oynamıştır. Biz Ticaret Bakanlığı olarak yıllık bütçemizin yüzde 60’ını ihracat dayanaklarına tahsis ediyoruz. Bundan sonra da devam edeceğiz. 2024 yılı bütçemizde ihracata verdiğimiz dayanakları yüzde 110 arttırdık. Bu yıl inşallah Orta Vadeli Program’da yer alan 267 milyar dolar mal, 110 milyar dolar hizmet ihracat gayelerini başaracağız. Avrupa’nın, Avrupa Birliği’nin ana ülkelerinin ithalatı yüzde 15 civarında azaldı. Biz Türkiye olarak Avrupa Birliği’ne ihracatımızı arttırabildik. Bizim dünya mal ihracatından aldığımız hisse yüzde 1,02’den yüzde 1,06’ya çıktı. Amaç 2028’de yüzde 1,30. Hizmet ihracatındaki hissemizi da arttırmaya devam ediyoruz. Yüzde 1,30’luk hissemiz var. 2028 yılında bunu yüzde 2’ye çıkaracağız” biçiminde konuştu.

“SİZLERLE BİRLİKTE SAHİDEN MODANIN BAŞŞEHRİ OLABİLİRİZ”

Programda İstanbul Valisi Davut Gül ise, “Biz sizlerle birlikte sahiden modanın başşehri olabiliriz. Dokumanın, hazır giysinin şu üç bahisten uzaklaşması lazım; kur rekabeti, güç ve ucuz personellik. Bunlardan kurtularak, marka pahası yüksek eserler üreterek, dünyanın her tarafında bilhassa yeşil dönüşümün avantajlarından faydalanarak, farklı farklı eserler geliştirerek kurum ve personellik fiyatı ne olursa olsun rekabet edebilir bir duruma gelmemiz gerekiyor. Bunu da yapabileceğinizi biliyorum” diye konuştu.

KAYNAK: DHA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bakan Bolat: 2023 yılında rekor kırdık

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin