Bağlantı Başkanlığı’ndan “Asrın Felaketinin 1 Yılı: İnşa ve İhya Çalışmaları” kitabı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Takdim yazısını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kaleme aldığı kitap, “Felaketin İzi: Geçmişten Günümüze Yıkıcı Depremler”, “Asrın Felaketi: Kahramanmaraş Depremleri”, “Türkiye Ulusal Risk Kalkanı Modeli”, “Deprem Sonrası Dayanışma” ve “Türkiye’nin İnşa ve İhya Seferberliği” başlıklı 5 kısımdan oluşuyor.

Türkçe ve İngilizce hazırlanan kitapta, “asrın felaketi” olarak nitelendirilen sarsıntının birinci anından itibaren alınan önlemlere, yapılan çalışmalara yer veriliyor.

Afet sonrası alanda koordineli çalışan takımların yanı sıra milletlerarası arama kurtarma takımlarının çalışmalarının anlatıldığı kitapta, birlik, beraberlik ve dayanışmanın kıymeti vurgulanıyor.

Kitapta, yapılan çalışmalar fotoğraflarla anlatılıyor

Türkiye’yi sarsan büyük zelzelelerin tarihçesinin infografiklerle anlatıldığı kitapta, Türkiye’nin bu alanda deneyim ve çalışmaları da istatistiki bilgilerle aktarılıyor.

Kitapta, deprem sonrası yapılan arama kurtarma çalışmaları ve yaraların süratle sarılmasına ait yapılan çalışmalar ile zelzeleden sonra devletin eğitimden sıhhate, etraf ve şehircilikten ulaştırma ve tarıma kadar bölgede her alandaki ihya ve inşa çalışmaları fotoğraflarla ele alınıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın öncülüğünde oluşturulan Türkiye Ulusal Risk Kalkanı Modeli’nin emeli ve yapılan çalışmalarına da yer verilen kitapta, başta zelzele olmak üzere sel, heyelan, yangın gibi iklim krizinden kaynaklanan afetlere karşı yapılan hazırlıklar ile oluşturulan 13 şura anlatılıyor.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın uyumunda yapılan bağlantı ve medya alanındaki çalışmalara da değinilen kitapta, zelzelelerin ardından sosyal medya platformlarında afet çalışmalarını olumsuz etkileyen dezenformasyon faaliyetleriyle etkin çaba için yapılan çalışmalara yer veriliyor.

“Devlet-millet dayanışmasıyla tarihin en büyük afetlerinden birinin altından kalkmayı başardık”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kitabın takdim yazısında, devletin zelzelenin birinci anından itibaren süratli bir refleks göstererek bakanlıkları, kurumları, belediyeleri, sivil toplum kuruluşlarıyla afet bölgesine koştuğunu, yardım ve dayanak gruplarıyla bir arada toplam 272 bini aşkın kamu görevlisinin depremzedelerin yanında olduğunu belirtti.

Milletin de tam bir seferberlik anlayışıyla depremzedelere yardım etmek, onlara maddi ve manevi takviye olmak için zaten harekete geçtiğini aktaran Erdoğan, şunları kaydetti:

“Devlet-millet dayanışmasıyla yalnızca kendi tarihimizin değil, tüm insanlık tarihinin en büyük alışılmış afetlerinden birinin altından alnımızın akıyla kalkmayı başardık. Bu güç süreçte dünyanın 100’ü aşkın ülkesinden arama-kurtarma gruplarından barınma imkanlarının sağlanmasına kadar farklı alanlarda çok önemli yardım ve dayanak gördük.

Depremin üzerinden bir yıl geçmesine karşın kayıplarımızın acısı hala yüreklerimizi yakıyor. 50 binden fazla insanımızı kaybettiğimiz bu felaketi her vakit gündemimizin birinci sırasında tutmaya devam edeceğiz. Sarsıntının 11 vilayetimizde yaptığı yaralar şimdi kapanmadı lakin bu yaraları sarmak, sarsıntının yıktığı kentlerimizin tamamını konutları, iş yerleri, tarımı, endüstrisi, tarih ve kültürel bedelleriyle tekrar ayağa kaldırmak için tüm kurumlarımızla ağır biçimde çalışıyoruz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yazısında, yıkılan kentlerin inşa ve ihya çalışmalarıyla ilgili bilgi vererek, afetin yıktığı kentleri eskisinden daha görkemli, daha inançlı ve güçlü hale getirinceye kadar çabayı sürdüreceklerini vurguladı.

Yakın devirde yaşanan sarsıntı felaketlerinin inançlı kentler için kentsel dönüşümün değerini ve gerekliliğini gözler önüne serdiğine dikkati çeken Erdoğan, “Başta İstanbul olmak üzere 81 vilayetimize yapacağımız en büyük iyiliğin kentsel dönüşüm hamleleri olduğu kanaatindeyiz. Sarsıntı bölgesinde inşa edilen yeni konutlar ve kentsel dönüşüm projeleriyle önümüzdeki periyotta 1,5 milyonu İstanbul’da olmak üzere 6 milyon yeni konutu ülkeye kazandırmayı hedefliyoruz” sözlerini kullandı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bağlantı Başkanlığı’ndan “Asrın Felaketinin 1 Yılı: İnşa ve İhya Çalışmaları” kitabı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin