Bağlantı Başkanlığından asrın felaketine özel kitap

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Takdim yazısını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kaleme aldığı kitap, “Felaketin İzi: Geçmişten Günümüze Yıkıcı Depremler”, “Asrın Felaketi: Kahramanmaraş Depremleri”, “Türkiye Ulusal Risk Kalkanı Modeli”, “Deprem Sonrası Dayanışma” ve “Türkiye’nin İnşa ve İhya Seferberliği” başlıklı 5 kısımdan oluşuyor.

Türkçe ve İngilizce hazırlanan kitapta, “asrın felaketi” olarak nitelendirilen sarsıntının birinci anından itibaren alınan önlemlere, yapılan çalışmalara yer veriliyor.

Afet sonrası alanda koordineli çalışan takımların yanı sıra milletlerarası arama kurtarma takımlarının çalışmalarının anlatıldığı kitapta, birlik, beraberlik ve dayanışmanın değeri vurgulanıyor.

VERİLERLE DONATILDI

Türkiye’yi sarsan büyük sarsıntıların tarihçesinin infografiklerle anlatıldığı kitapta, Türkiye’nin bu alanda deneyim ve çalışmaları da istatistiki bilgilerle aktarılıyor.

Kitapta, zelzele sonrası yapılan arama kurtarma çalışmaları ve yaraların süratle sarılmasına ait yapılan çalışmalar ile zelzeleden sonra devletin eğitimden sıhhate, etraf ve şehircilikten ulaştırma ve tarıma kadar bölgede her alandaki ihya ve inşa çalışmaları fotoğraflarla ele alınıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın öncülüğünde oluşturulan Türkiye Ulusal Risk Kalkanı Modeli‘nin gayesi ve yapılan çalışmalarına da yer verilen kitapta, başta zelzele olmak üzere sel, heyelan, yangın üzere iklim krizinden kaynaklanan afetlere karşı yapılan hazırlıklar ile oluşturulan 13 heyet anlatılıyor.

AFETTEN DAHA AĞIR OLAN DEZENFORMASYONLA DA MÜCADELE

Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Başkanlığı’nın uyumunda yapılan bağlantı ve medya alanındaki çalışmalara da değinilen kitapta, sarsıntıların akabinde toplumsal medya platformlarında afet çalışmalarını olumsuz etkileyen dezenformasyon faaliyetleriyle aktif uğraş için yapılan çalışmalara yer veriliyor.

ERDOĞAN’DAN DEVLET MİLLET DAYANIŞMASINA VURGU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kitabın takdim yazısında, devletin zelzelenin birinci anından itibaren süratli bir refleks göstererek bakanlıkları, kurumları, belediyeleri, sivil toplum kuruluşlarıyla afet bölgesine koştuğunu, yardım ve destek takımlarıyla beraber toplam 272 bini aşkın kamu görevlisinin depremzedelerin yanında olduğunu belirtti.

Milletin de tam bir seferberlik anlayışıyla depremzedelere yardım etmek, onlara maddi ve manevi dayanak olmak için tabiatıyla harekete geçtiğini aktaran Erdoğan, şunları kaydetti:6 MİLYON YENİ MESKEN

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yazısında, yıkılan kentlerin inşa ve ihya çalışmalarıyla ilgili bilgi vererek, afetin yıktığı kentleri eskisinden daha görkemli, daha inançlı ve güçlü hale getirinceye kadar çabayı sürdüreceklerini vurguladı.

Yakın periyotta yaşanan sarsıntı felaketlerinin inançlı kentler için kentsel dönüşümün ehemmiyetini ve gerekliliğini gözler önüne serdiğine dikkati çeken Erdoğan, “Başta İstanbul olmak üzere 81 vilayetimize yapacağımız en büyük güzelliğin kentsel dönüşüm atakları olduğu kanaatindeyiz. Zelzele bölgesinde inşa edilen yeni konutlar ve kentsel dönüşüm projeleriyle önümüzdeki devirde 1,5 milyonu İstanbul’da olmak üzere 6 milyon yeni konutu ülkeye kazandırmayı hedefliyoruz.” sözlerini kullandı.

KAYNAK: AA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bağlantı Başkanlığından asrın felaketine özel kitap

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin