Bağcılar mescitlerinde namaz sonrası spor başlıyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bağcılar Belediyesi tarafından başlatılan ‘5 vakit spor‘ projesi kapsamında yaşlılar, mescitlerde eğitmenler eşliğinde spor yapıyor. Abdülhamid Han Camii’nde namaz sonrası cemaate idman yaptıran spor eğitmeni Fatih Yamanoğlu, ‘Etkinlikler fizikî aktiviteye uygunluk çerçevesi içerisinde yapılıyor. Kültür fizik hareketleri yapıyoruz. Biraz daha yumuşak hareketlerle insanları yormadan yapıyoruz’ dedi.

NAMAZDAN SONRA SPORA GEÇİLİYOR

Bağcılar Belediyesi birtakım sıhhat sıkıntılarını önlemek için ‘5 vakit spor’ isimli proje ile namaz kılmaya gelen yaşlılara spor imkanı sunmaya başladı. Yaklaşık 3 hafta evvel başlayan aktiflik ile Bağcılar genelindeki 11 mescitte namaz kılmaya giden yaşlılar, namazdan sonra eğitmen eşliğinde spor yapıyor. Bağcılar Belediyesi tarafından hayata geçirilen projede öğlen ve ikindi namazlarından sonra sağlıklı ömür için eğitmen rehberliğinde temel spor hareketleri öğretiliyor.

“RAHAT HAREKET EDEBİLİYORUZ”

65 yaşındaki Tufan Pınar, ‘Öncelikle belediye liderimize teşekkür ediyorum. Bu aktiflik çok hoş bir aktiflik. Hocamız ve grubuna canı gönülden teşekkür ediyorum. Mesela biz ihtiyar olarak çalışmayan tembel insanlarız. İhtiyarlık münasebetiyle mecburi tembelleşiyoruz. Bu hareket hasebiyle rahat rahat hareket edebiliyoruz. Rastgele bir yerimiz ağrımıyor. Bu uygunluğunu gördük. Devamlılık da kazandı’ dedi.

75 yaşındaki Yusuf Uzunyüz ise ‘Yaptığım sürece yararını gördüm. Pek hoş bir şey. Hocamız geldiği surece devamının yapılmasını isteriz. Yapılırsa mutlu oluruz’ tabirlerini kullandı.

“YAŞ ORTALAMASI YÜKSEK OLDUĞUNDAN KÜÇÜK AKTİVİTELER YAPIYORUZ”

Cami cemaatinin ağır ilgi gösterdiğini belirten spor eğitmeni Fatih Yamanoğlu, ‘Belediyemizin aktifliği kapsamında mescitlerimize spor aktiviteleri yaptırıyorum. Genelde yaşlı kısımdan bir iştirak var. İştirak baya yüksek. Her öğle bu çalışmayı yapıyoruz. Etkinliklerimize çocuklar da katılıyorlar. Etkinlikler fizikî aktiviteye uygunluk çerçevesi içerisinde yapılıyor. Kültür fizik hareketleri yapıyoruz. Biraz daha yumuşak hareketlerle insanları yormadan yapıyoruz. Yaş ortalamamızın yüksek olmasından kaynaklı da rastgele bir rahatsızlık çıkmaması için küçük aktiviteler yapıyoruz’ halinde konuştu.

“CEMAATİMİZ RÜKUYA GİDERKEN DAHA HAREKET ETTİĞİNİ SÖYLEDİ”

Bağcılar Demirkapı Abdülhamid Han Camii İmam Hatibi Engin Koç ise proje hakkında “Çok yerinde bir karar. Çok hoş bir hareket. Cami cemaatinin yaşı çok üstün olduğu için bu yaşlarda da cemaatinin fizik tedavisiyle ve eklem yerleriyle alakalı çok zahmeti var. Yaşlılar oturarak namaz kıldığından yahut yerinden kalkamadığından ötürü çok tesirli bir hareket. Bunu yaptığından ötürü belediye liderimize çok teşekkür ediyoruz. İnşallah yayılmasını temenni ediyoruz. Daha profesyonelce, daha tesirli biçimde spor çatısı ismi altında değil de fizik tedavi ismi altında yapılırsa büyüklerimize daha yararı olacağını düşünüyorum.

Biz üç haftadan beri bunu yapıyoruz. Yavaş yavaş cemaatimiz çok yararlar gördüğünü, rukuya secdeye giderken rahatladığını, daha rahat hareket ettiğini bize söz ediyorlar. Bunun devam etmesi görsellikten öteye gitmesi ve cemaatimize yararlı olmasını temenni ediyoruz. Belediyemiz yaşlılara, gençlere elinden geldiğince projeler üretiyor. Mescitlerimizi, gençlerimizi bu manada düşünerek bu aktifliklerin devam etmesini istiyoruz’ formunda konuştu.

PROJE KAPSAMINDAKİ CAMİLER

Kirazlı Uhud Camii

Abdulhamid Han Camii

Yed-i Beyza Zeliha Hatun Cami

Veysel Karani Camii

Hasan Hüseyin Kozan Camii

Sancaktepe Camii

Yeşilbağ Ulu Cami

Kemalpaşa Hz. Hamza Camii

Bağcılar Merkez Camii

100. Yıl Merkez Camii

İmam Gazali Camii

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Yeni

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bağcılar mescitlerinde namaz sonrası spor başlıyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin