Adnan Oktar cürüm örgütüne ait soruşturma tamamlandı: İstenen ceza muhakkak oldu

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
AA

Türkiye’nin yakından tanıdığı bir isim; Adnan Oktar…

Yıllarda televizyon ekranlarında kurduğu hata örgütüyle birlikte dini istismar ederek yayınlar yapan Oktar, hafızalardaki yerini koruyor.

Yaptığı açıklamalarla, argümanlarıyla ve yanındaki ‘kedicik’ olarak bilinen bayanlarla tanınan hakkında geniş kapsamlı bir başlatıldı.

Bu kapsamda yeni bir gelişme yaşandı.

Soruşturma tamamlandı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Kabahatler Soruşturma Ofisi, Adnan Oktar organize kabahat örgütünün şimdiki yapılanması ve faaliyetlerinin deşifre edilmesine yönelik yürüttüğü soruşturmayı tamamladı.

Soruşturma sonucunda hazırlanan 352 sayfalık iddianamede, 20 kişi kuşkulu olarak yer aldı.

Ceza istemleri

İddianamede istenen cezalara şöyle yer verildi.

Şüpheliler Adnan Oktar, Meltem Daban ve Ferhunde Eda Babuna’nın “suç işlemek hedefiyle örgüt kurma” cürmünden 5 yıldan 12’şer yıla kadar mahpusla cezalandırılmaları istendi.

Bu bireylerin ayrıyeten, Türk Ceza Kanununun (TCK) ilgili unsuru uyarınca, örgüt üyelerinin örgütün faaliyeti çerçevesinde işlediği bütün cürümlerinden ötürü fail olarak cezalandırılması da talep edildi.

Adnan Oktar, Meltem Daban ve Ferhunde Eda Babuna’nın bu kapsamda, “örgütün yahut gayesinin propagandasını yapma” suçundan 10,5 yıldan 31,5’ar yıla kadar mahpus cezasına çarptırılması istendi.

İddianamede öteki 17 sanığın “suç işlemek gayesiyle kurulan örgüte üye olma”, “örgüte yardım” ve “örgütün yahut hedefinin propagandasını yapma” üzere kabahatlerden farklı oranlarda mahpusla cezalandırılması talebi de yer aldı.

“Talimatlarımı yayın”

İşte iddianamede, şemalar halinde anlatılan başka ayrıntılar…

Mahkeme kararlarıyla silahlı hata örgütünün yöneticisi olarak kabul edilen Adnan Oktar’ın bu nedenle cezaevinde bulunduğu ve bu süreç içerisinde örgütsel faaliyetlerine devam ettiği kaydedilen iddianamede, Oktar’ın bilhassa avukatları ve öbür örgüt yöneticileri Meltem Daban ve Ferhunde Eda Babuna vasıtasıyla örgütü canlı tutmaya çalıştığı, talimatlarının cezaevi dışında yayılmasını sağladığı belirtildi.

Etkin pişmanlıktan yararlanmak isteyen örgüt üyelerini engelledi

Oktar’ın bunu yaparken, bilhassa başka örgüt yöneticileri vasıtasıyla yargılamanın kumpas olduğuna ait kamuoyu oluşturma ve siyasi lobi takviyesini alma faaliyetlerine giriştiği vurgulanan iddianamede, ana çatı davasında ceza alan ve cezaevinde bulunan örgüt üyeleriyle mektuplar ve avukatlar aracılığıyla bağlantı kuran Oktar’ın, faal pişmanlıktan yararlanmak isteyen örgüt üyelerini engellemeye çalıştığı bilgisi verildi.

200 avukat ile olağan dışı görüşmeler yaptı

İddianamede, Adnan Oktar’ın bilhassa içeride ve dışarıda bulunan örgüt üyeleri üzerindeki aktifliğini devam ettirmeye çalıştığı da belirtilerek, bu kişinin cezaevinde kaldığı periyotta, bilhassa 15 gün üzere kısa müddette yaklaşık 200 avukat ile olağan akışa uygun olmayacak halde, “hukuki yardım” ismi altında görüşmeler gerçekleştirdiğine dikkat çekildi.

Yeni örgüt üyeleri kazandırmayı hedefledi

“Bu görüşmelerinde örgüte üye kazandırmayı amaçlamış, cezaevine giriş çıkışı yasal sonlar çerçevesinde hür olan avukatlık mesleğinden faydalanmak üzere cezaevi dışındaki örgütsel hal ve davranışları yönlendirmeye çalışmıştır. Bu konunun tespit edilmesi sonucunda kuşkulu hakkında avukat görüşlerinin kısıtlanması yoluna gidilmiştir.” ifadeleri yer bulan iddianamede, Oktar ile ilgili ayrıyeten, örgütü canlı tutmanın yanı sıra hem yargılanan hem deşifre olan örgüt üyelerinin yerine yeni örgüt üyeleri kazandırmayı amaçladığı ve en kolay yol olan avukatları vasıtasıyla talimatlarını aktarmaya çalıştığı lisana getirildi.

‘Örgütsel bağlılık değil, gönül bağı’

Adnan Oktar’ın, bilhassa cezaevinde bulunan şahısların kendisine mektup yazması noktasında, örgüt üyesi avukatları vasıtasıyla baskı oluşturduğu ve aslında yargılamanın temelsiz olduğu izlenimini verdiği aktarılan iddianamede, Oktar’ın örgüttekilere, örgütsel bağlılık değil gönül bağı kurduklarını kanıtlamaya çalıştığı vurgulandı.

“Oktar’ın örgüt yöneticisi olarak nitelendirilmesi gerektiği aşikardır”

Şüpheli Oktar’ın, örgütün yeni yapılanmasında tek başına tüm planlamayı ve organizeyi yüklenmemek ismine daha evvel haklarında cezaya hükmedilen örgüt üyesi şüpheliler Meltem Daban ve Ferhunde Eda Babuna ile örgütü yönettiği kaydedilen iddianamede, bu kişinin bilhassa örgütün çıkış noktası olan mehdiyet konusunda, çeşitli notları avukatları vasıtasıyla örgüt üyeleriyle paylaştığı ve bu halde örgüt baskısını devam ettirdiği öne sürüldü.

İddianamede, “Tüm bu hareketleri dikkate alındığında iddianame sonrası hukuksal ve fiili kesintinin gerçekleştiği tarihten itibaren yeni bir yapılanma ve hareketlerle örgütün hiyerarşisi içerisinde üst durumda yer alıp örgüt üyelerine buyruk ve talimat veren, örgüt üyelerini yönlendiren ve yönetim eden, örgüt içerisinde iş kısmını sağlayan, koordinatör üzere hareket eden kuşkulu Adnan Oktar’ın örgüt yöneticisi olarak nitelendirilmesi gerektiği aşikardır.” tabirlerine yer verildi.

6 başka başlıkla örgütü içi yapılanma anlatıldı

Örgütün yeni yapılanma sürecindeki faaliyetleri de iddianamede, “örgütün şimdiki yapılanması ve faaliyetleri”, “güncel yapılanmada yer alan kişiler”, “örgütün cezaevinden denetimi ve avukat yapılanması”, “güncel yapılanmada örgütsel iletişim”, “örgütsel irtibatta örgütsel tedbir” ve “örgütün propaganda ve dezenformasyon faaliyetleri” formunda 6 başlık altında anlatıldı.

Güncel yapılanmada rol alanlar, yüklü olarak cezaevinden tahliye edilenler

Örgütün yeni yapılanması ve faaliyetleriyle ilgili örgüt başkanı, yöneticileri ve üyelerden çok sayıda kişinin tutuklu olmasına müteakip örgütün mevcut duruma nazaran yeni stratejiler belirleyerek aktüel yapılanma faaliyetleri içerisinde bulunduğu anlatılan iddianamede, şimdiki yapılanmada rol alan bireylerin, yüklü olarak cezaevinden tahliye edilen örgüt üyeleri ile örgütle iltisaklı olup şimdi süreç görmeyen şahıslardan oluştuğu, fakat örgütün bir yandan da yeni üyeler edinme yolunda emeline ulaştığı teşebbüslerinin bulunduğu değerlendirmesi yapıldı.

Cezaevinden denetim ve avukat yapılanmasının da anlatıldığı iddianamede, şimdiki yapılanmada örgütsel faaliyet yürüten tutuksuz bireylerin, örgütteki avukat yapılanması aracılığıyla direkt örgüt başkanı ve yöneticilerinin el yazılı talimatlarını edindiği, faaliyetlerini bu örgütsel hiyerarşiye uyumlu halde icra ettiği belirtildi.

Cezaevinde verdiği talimatlar titizlikle yerine getirildi

Klasörler içerisinde, e-posta adresleri üzerinden 2019-2020 tarihleri ortasında kurulmuş bir bağlantı ağının olduğu da belirtilen iddianamede, bu irtibat ağının içerisinde yer alan şahısların kendilerini, “İstanbul/Hukuk Grubu” olarak isimlendirdikleri ve Oktar’dan “müvekkil” yahut “yazar” olarak bahsedildiği lisana getirildi.

Grubun yargılama evrakı içeriğine hakim olduğunun altı çizilen iddianamede, görüşe giden avukatlar vasıtasıyla Oktar’dan alınan talimatların, notlar halinde yazılı kayıt olarak tutulduğu, her bir talimatının hukuk kümesi tarafından titizlikle yerine getirildiği, takip edildiği ve Oktar’a geri dönüşünün yapıldığı aktarıldı.

Sanıkların tüm gereksinimleri giderildi

Görüşe giden avukatlar vasıtasıyla sanıklardan alınan notlarla cezaevindeki her türlü muhtaçlıklarının takip edilip karşılandığı da anlatıldı. Sanıkların ruhsal durumlarıyla, beslenmeleriyle, giysi ve şahsî biçimleriyle, sağlıklarıyla ilgilenilerek örgütten kopmaların önüne geçilmeye çalışıldığı, birlikteliklerinin devamının sağlanması noktasında telkinler yapılıp önlemler alınarak, örgütün moral ve motivasyonunun canlı tutulmasının sağlandığı, sanıkların örgütsel bağlılıkla muhtaçlıklarının örgüt tarafından karşılanmasına müsaade verdiği de kaydedilen iddianamede, bilhassa ve değerle üzerinde durulan mektuplaşmayla her sanığın hem Oktar’a hem de birbirlerine mektup yazmaya teşvik ve telkin edildiği, mektup yazmayanların takip edildiği, mektuplarla örgütten kopmaların önüne geçilmesine çalışıldığı, bu mektupların ileride kanıt olarak kullanılmak maksadıyla saklandığı anlatıldı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Adnan Oktar cürüm örgütüne ait soruşturma tamamlandı: İstenen ceza muhakkak oldu

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin